'Herzien door K. Zeeman' Het verhaal van de gedreven schoolkartograaf KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT LES. Brink historische kartografie, biografie, schoolkartografie, onderwijs historic cartography, biography, school cartography, education cartographie historique, biographie, cartographie scolaire, enseignement TREFWOORDEN KEYWORDS MOTS-CLES "En wij zijn er dankbaar voor dat de nestor van de Neder- landse kartografie ons werk met zijn zegen heefit geholpen." Dit schrijft de secretaris van de Kartografische Sectie van het Koninklijk Nederlands Aardrijkskundig Genootschap, ir. C. Koeman, in 1961 Vele kartografen zullen heden ten dagen verrast opkijken als daarbij vermeld wordt dat met die nestor van de Nederlandse kartografie ene K. Zeeman wordt be- doeld. Het citaat vervolgt met: "In de kartografie zal zijn naam nog lang met eerbied genoemd worden." Dit laatste möge waar zijn, op papier is daar vrijwel niets van terug te vinden. Een opgedoken, door Zeeman ondertekende manu- scriptkaart uit 1908 gaf de auteur aanleiding het verhaal van Zeeman weer boven water te krijgen. Het verhaal neemt een aanvang in het nog prille begin van de 2oe eeuw. In 1902 was er een tentoonstelling van 'hulpmiddelen bij het aardrijkskundig onderwijs' in Amsterdam. Deze door de 'Vereeniging van Leeraren aan Inrichtin- gen van Middelbaar Onderwijs' georga- niseerde tentoonstelling was een groot succes. Zelfs in het Tijdschrift van het K.N.A.G. verscheen een uitgebreid ver slag van veertien pagina's van de hand van de Rotterdamse schoolgeograaf en latere Utrechtse hoogleraar en redacteur van de Bosatlas J.F. Niermeyer2). Deze werd als deskundige gezien op het ge- bied van de kartografie, en was gevreesd om zijn scherpe kritiek in besprekingen van nieuwe uitgaven. Dat hebben auteur R. Bos en zijn uitgever P. Noordhoff ge- weten, want de door hen tentoongestel- de, zeer sterk gegeneraliseerde atlas- en schoolwandkaarten werden door Nier meyer afgekraakt; dwaalweg, bar, on- fraai, en mistekeningen zijn de hierbij gebezigde termen. Zeer positief is Nier meyer echter over de bij S.L. van Looy uitgegeven wandkaarten van R. Noord hoff; buitengewoon duidelijk, aange- Dr.ir. Lowie Brink heeft een antiquariaat ('De Wereld aan de Wand') gespecialiseerd in schoolwandkaarten. Adres: Staringstraat 5, 6511 PC Nijmegen, [t] 024-3230238, [e] infowereldaande- wand.nl. naam, grote aanwinst en sprekende bergtekening zijn hier de kwalificaties. Relevant voor ons verhaal wordt het verslag van Niermeyer pas in een onopvallende voetnoot onderaan pagina 865: "Evenals de mooie geteekende kaarten van K. Zeeman, van Frankrijk en Groot-Brittannie. Als daarvoor een uitgever te vinden is, kunnen ze voor die van [R.] Noordhoff zware concurrenten worden." Er is veel geschreven over de kwalitei- ten van Niermeyer?), maar in deze voetnoot had hij in ieder geval het gelijk helemaal aan zijn zijde. Dat Zeeman al het werk van R. Bos (bij P. Noordhoff) en de wandkaarten van R. Noordhoff (bij J.B. Wolters) zou gaan herzien kon Niermeyer natuurlijk niet vermoeden. Maar Zeeman zou later inderdaad uitgevers vinden voor zijn wandkaarten, atlassen en leerboe- ken, en sommige van deze uitgaven zijn klassiekers geworden van de Nederlandse schoolgeografie en schoolkartografie. West-Friesland Het verhaal van Zeeman begint eigenlijk al op 4 november 1880 met de geboorte van Klaas Zeeman in Schagen in West- Friesland. Zeeman schrijft later dat stamboomonderzoek heeft uitgewezen dat de Nederlandse naamgenoten een gemeen- schappelijke voorvader hebben in een Zweedse scheepskapi- tein uit Norrköping, en dat dit feit zijn van jongs af aan 'mal zwak' voor Zweden zou kunnen verklaren. De vader van Zee man kwam al in 1886 te overlijden, en liet zijn vrouw, een zoon van zes jaar en een dochter van twee jaar achter. Zijn moeder hertrouwde en kreeg nog een zoon. Zuster en half- broer zijn later nog lang financieel door Zeeman ondersteund. Zeeman koos voor een opleiding aan de kweekschool in Deventer. Dit is wellicht voor de Nederlandse schoolkartogra fie een gelukkige keuze geweest, aangezien het vak aardrijks- kunde daar gegeven werd door de toen al beroemde geograaf R. Schuiling. Een groot aantal leerlingen is door hem gemoti- veerd om zieh verder te bekwamen in de geografie. Een voor- beeld daarvan is J.B. Ubink, die over de Deventer kweek school schrijft: "En nergens hebben we beter gevoeld, dat de Kweekschool aan de spits der beschaving stond dan in het lo kaal, waar we les kregen in de aardrijkskunde. Dat lokaal was voor ons de spiegel der wereld"4). Rond het jaar 1900 rondde Zeeman deze opleiding af, en was daarna drie jaar onderwijzer 19

Kartografisch Tijdschrift | 2003 | | pagina 21