KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2OO3-XXIX-2 aan een volksschool. Van ca. 1903 tot ca. 1909 onderwees hij aan de goed bekend staande lagere school Wilhelmina Catha- rina in Amsterdam, en daarna nog een paar jaar aan een U.L.O. (uitgebreid lager onderwijs). Rond 1911 werd hij leraar aan een rijksdagnormaalschool (een soort kleine kweekschool) in Winschoten. In het niet ver daarvan gelegen Hoogezand werd hij in 1914 directeur van een rijksdagnormaalschool. Hij vond 00k nog de tijd om de akte aardrijkskunde M.O. (mid- delbaar onderwijs) te halen, aangezien op zijn vanaf 1913 uitge- geven leerboeken meestal trots Staat vermeld 'leraar M.O.' en soms 00k 'leraar 5-j. cursus H.B.S.'. Deze uit dorre archieven opgediepte feiten houden nog veel in nevelen gehuld, maar het vergt niet veel fantasie om te zien dat we hier met een gedre- ven onderwijsman te maken hebben. Figuur 1. Manu scriptwandkaart van Zuidoost-Nederland door K. Zeeman (1908; kaartveld: breedte 127 cm, hoog- te 118 cm; prive-col- lectie auteur). {Nederland als Polderland, atlassen, schoolkaarten). Van deze invloed ge- tuigt, naast genoemde weergave van dij- ken, 00k de minutieuze tekening van be- ken, rivieren en kanalen (figuur 2), in de kleuren blauw of zwart (wel of geen open verbinding met de zee). Rond 1900 was de prijs van Nederlandse en zeker van buitenlandse (Duitse) schoolwandkaarten vaak een belemme- ring voor de aanschaf ervan. De schaars- te aan deze kaarten, eventueel in combi- natie met ontevredenheid over de kwali- teit, zal soms aanleiding hebben gegeven om ze dan maar zelf te vervaardigen. De manuscriptwandkaart van Zeeman kan 00k op deze manier zijn ontstaan. Het is echter eveneens mogelijk dat Zeeman gepoogd heeft een uitgever voor deze kaart te interesseren, of dat de kaart voor eigen Studie was bedoeld (de ongebrui- kelijke indeling van Nederland in Noor- den, Westen en Zuidoosten vinden we 00k bij de kaarten van zijn in 1913 ver sehenen leerboek Moderne Geographie van Nederland). Bovendien zijn combi- naties van deze drie mogelijkheden denkbaar. De bedoeling möge onduide- lijk blijven, de wandkaart geeft wel aan dat Zeeman, ondanks het ontbreken van een kartografische opleiding in Neder land, zichzelf het kartografisch tekenen had eigen gemaakt. De zorgvuldigheid, de detaillering, de herzieningen en de fiere ondertekening wijzen op een per- soon die talent voor en plezier in het kaarttekenen wist te combineren. Zeeman zegt van zichzelf dat hij het polderland goed aanvoelt omdat hij er geboren en opgevoed is6h Dit kan verklaren waarom Zeeman ontvankelijk was voor de hydrografische kijk op Nederland van de bekende geograaf A.A. Beekman. Tij- dens zijn Studie voor de aardrijkskunde-akte zal Zeeman onge- twijfeld kennis hebben genomen van het werk van Beekman Met de hand getekend De manuscriptwandkaarten van Zeeman op de bovengenoem- de tentoonstelling in 1902 maken duidelijk dat hij als onder- wijzer al op jonge leeftijd is gestart met het tekenen van kaar ten. Dat voor deze kaarten geen uitgever is gevonden heeft hem niet ontmoedigd. Een eerste bewijs dat hij door is gegaan met zijn "oude liefde tot het kaartteekenen'N is een in de rech ter onderhoek met "K. Zeeman. 13 Nov. 1908." ondertekende manuscriptwandkaart van Zuidoost-Nederland met een inzet van Zuid-Limburg (figuur 1). De kaart bestaat uit vier vellen, is op linnen geplakt en aan stokken bevestigd, heeft een schaal van 1:133.000 en is zorgvuldig getekend met tekeninkt en wa- terverf. Opvallend zijn het zware, in rood en zwart uitgevoerde kader en de gedetailleerde tekening van alle rivier- en zeedij- ken met groene lijnen. Door de natuurlijke kleur van dijken te gebruiken in het lichtgroene rivierkleigebied wordt het kaart- beeld niet ontsierd. Diverse herzieningen hebben de kaart minstens twintig jaar actueel gehouden. Geographie Figuur 2. Fragment (omgeving van Niet alleen bij schoolwandkaarten, 00k Deventer en bij aardrijkskundige leerboeken hebben Zutphen) van de onderwijzers en leraren, uit ontevreden- manuscriptwand- heid met het bestaande aanbod, hun ei- kaart van Zuidoost- gen methode op papier gezet. En zoals Nederland. B.A. Kwast zijn Leerboek der Handels- 20

Kartografisch Tijdschrift | 2003 | | pagina 22