1 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2003-XXDC-2 Figuur j. K. Zeeman naar een potloodtekening van Troelstra getiteld De auteur aan zijn kartografisch werk goede recensies krijgen van dweperige beoordeelaars. Zoo heb ik de zaak met den Heer Zuidhof maar schriftelijk afgedaan; U zult van hem geen last meer hebben met deze uitgave." Uitstraling Zeeman besteedde veel tijd aan het uiterlijk van zijn wand- en atlaskaarten. Hij hanteerde daarvoor diverse vuistregels, zoals: "Een kaart moet rust uitstralen" en "Rood is een gevaarlijke kleur; er is gauw te veel. Enkele van deze voorkeuren heeft hij zieh op jonge leeftijd eigen gemaakt, en daarna consequent toegepast. Zo zien we in bovengenoemde manuscriptkaart uit 1908 (zie figuur 1) een fors kader. In 1951 oordeelt hij over de nieuwe Europa-kaart van G. Prop (uitgeverij Thieme): "en wat een rand er omheen, die niet afsluit en waar de kaart zo uit kan weglopen." De dijken op de manuscriptkaart kregen hun natuurlijke kleur: groen. Decennia later schrijft hij aan Wol ters: "De kleuren op onze wandkaart bieden het voordeel, dat ze meer lijken op de natuurlijke klei- en veenkleur." In het Geografisch Tijdschrift van 1955 schrijft A.H.F. Bredeme- ijer over de zesde druk van de Nieuwe Wandkaart van Neder- land\ "Het kleurenschema is aangenaam en zo, dat de tinten voldoende van elkaar verschillen." Deze kwalificatie zou echter 00k gebruikt kunnen worden voor de andere bij Wolters uit- gegeven wandkaarten op groot formaat van Zeeman: de Nieu we Wereldkaart (vierde druk) en de Nieuwe Wandkaart van Europa (vijfde druk). Zeeman zegt zelf over de wereldkaart: "Nu zijn er mooie, effen vlakken met rüstige kleuren, die uit- stekend naast elkaar staan, op alle delen van de kaart." De ge- noernde Europa-kaart kan tot een van de fraaiste, in Neder- land uitgegeven schoolwandkaarten worden gerekend. Voor de landkleuren van deze staatkundige kaart is een reeks van 'war me', zachte, gebroken kleuren gebruikt uit het hele kleuren- spectrum (behalve de 'koude' kleur blauw). Gaande van de At lantische Oceaan via Frankrijk, Benelux en Duitsland naar Po len maakt men een ronde door de kleurencirkel. Zeeman zal de in deze kaarten gebruikte kleuren op gevoel hebben geko- zen. "De kleuren blauw en groen harmonieren niet; het blauw is te donker vergeleken bij het groen. Wel is het blauw mooi, maar iets lichter was toch wel gewenst, vooral 00k met het 00g op het IJselmeer." Wolters vs Noordhoff Zeeman is een van de weinige auteurs die zowel voor Wolters als voor Noordhoff heeft gewerkt. Ondanks de moeilijke rela- tie tussen deze twee concurrenten11' voelde Zeeman zieh bij beide uitgevers betrokken. Dit laatste blijkt onder meer uit zijn vele suggesties om de uitgaven van Wolters of Noordhoff meer concurrerend te maken. Het belangrijkste voor hem was echter, ongeacht het uitgeversbedrijf, de verzorgde uitgave, in- clusief de nazorg, van zijn geesteskinderen. Er was sprake van een overzichtelijke en vruchtbare relatie tus sen uitgever Noordhoff en auteur Zeeman. De laatste verzorg de al het kartografische werk, en Noordhoff regelde de overige werkzaamheden (bijvoorbeeld de contacten met de lithograaf en drukker). Daarbij ontstond er een hartelijke band tussen Zeeman en J. Noordhoff en, na 1936, zijn zoon F.C. Noord hoff. In i960 schrijft Zeeman aan de laatste: "Uw firma neemt dan 00k bij ons een ereplaats in." De samenwerking met Wol ters was complexer van aard. Het 'Cartografisch Instituut J.B. Wolters Voerde, aan de hand van manuscripten en aanwijzin- gen van Zeeman, het meeste tekenwerk uit, dat dan weer werd gecontroleerd en soms aangepast door Zeeman. "Hiervoor te- kende ik een geheel nieuw kaartje. Zowel de Afsluitdijk als de poldervaarten vertoonden ernstige fouten." Deze werkwijze leidde tot veel overleg over details en tot vele kleine en enkele grotere conflicten. Daarbij verdedigde Zeeman zijn opvattin- gen soms met het argument dat het maken van een wandkaart andere eisen steh dan het maken van een atlaskaart: "Een wandkaart moet duidelijk zijn van lijn en kleur, en sober van inhoud door de kunst van het weglaten." De Strubbelingen tussen Zeeman en het steeds geavaneeerder wordende Cartografisch Instituut van Wolters werden in feite veroorzaakt doordat de solistische werkwijze van Zeeman lang- zamerhand uit de tijd begon te raken. Na 1945 werd het steeds moeilijker voor een geheel zelfstandig werkend kaartredacteur om zieh te documenteren in een steeds complexere wereld, zieh nieuwe kartografische inzichten eigen te maken, en dan al die informatie en inzichten te verwerken en toe te passen. Het is eigenlijk bijzonder dat het West-Friese Kartografisch Insti tuut K. Zeeman te Hilversum het nog zo lang heeft kunnen volhouden. Waardering De kaarten en boeken van Zeeman worden vrijwel niet meer op Scholen gebruikt, maar zwerven nog wel in groten getale rond door Nederland. De naam Zeeman is echter weggezakt in de mist der geschiedenis. Een lot dat andere hier genoemde geografen/kartografen als Niermeyer en Beekman overigens 00k niet bespaard is gebleven"). Tijdens zijn leven heeft Zee- 23

Kartografisch Tijdschrift | 2003 | | pagina 25