6XR HPI050Cplus - HPI055CMplus KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2003-XXIX-2 man over waardering voor zijn werk zeker niet te klagen ge- had. "En vaak verneem ik, dat de wandkaarten met mijn naam erop in de onderwijswereld zeer worden gewaardeerd; dit vind ik eigenlijk de grootste beloning voor al mijn werk." In recen- sies was er altijd wel kritiek op kleine onvolkomenheden, die dan in een volgende druk hopelijk zouden worden verholpen. Het eindoordeel was echter meestal positief: "Een kaart waar men met plezier naar kijkt, en die een nuttig en onmisbaar hulpmiddel is; een mooie prestatie van Zeeman." In een enkel geval liet de recensent de gebruikelijke, voorzichtige toon ge- heel varen: "Voor zover mensenwerk ooit af is, kan men hier schier spreken van volmaaktheid n)." Men zou echter de indruk kunnen krijgen dat er in recensie- land voor Zeeman geen wolkje aan de lucht was. Hij schrijft zelf al: "Nu de Heer J.S. is weggebleven, zijn alle recensies gunstig." Met deze initialen wordt J. Schokkenkamp bedoeld, die lang het kartografisch geweten van Nederland is geweest. Deze leerling van Schuiling heeft 00k de ontwikkeling van de Bosatlas uiterst kritisch gevolgd. In zijn besprekingen van werk van Zeeman moet vooral de bergtekening het ontgelden. Over de reliefweergave in hguur 4b: "een totale mislukking"1^ en ei ders: "de voorstelling van het terrein, heuvel- en bergland is om het zacht uit te drukken nogal primitief."1') Reactie van Zeeman: "De Heer J.S. is een technicus en geen onderwijs- man." Schokkenkamp legt hier hardhandig de vinger op de zere piek, namelijk het feit dat Zeeman geen kartograßsche opleiding had genoten. In een uitvoerige bespreking van Ne- derlandse schoolatlassen in 192616) beweert Schokkenkamp al dat het ontwerpen van een schoolkaart "den geheelen mensch eischt", en niet kan plaats vinden in de snipperuren van een onderwijzer en schrijver van leerboeken. Op deze manier be- schouwd wordt de prestatie van Zeeman alleen maar formida- beler. Maatschappelijke waardering voor Zeeman was er in augustus 1961 in de vorm van een benoeming tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Net op tijd overigens, want Zeeman kwam twee maanden later te overlijden. Opmerkelijk is het dat de geografische en kartograßsche tijdschriften uit die tijd van beide gebeurtenissen niets vermeldden. Het is symbolisch voor zijn immer problematische verhouding met de weten- schap Zeeman heeft vaak beweerd dat wetenschappelijke geleerdheid in het lager onderwijs en op kweekscholen niet thuis hoort. Zijn daarbij gehanteerde stokpaardje: "Hoe ge- leerder, hoe verkeerder" kan echter, losgerukt van zijn context, verkeerd zijn begrepen. Persoonlijk De brieven die Zeeman in de jaren tien van de vorige eeuw aan uitgeverij Versluys verstuurde zijn hetzelfde van karakter als de brieven die hij ruim veertig jaar lang aan Noordhoff en Wolters verstuurde. Hoewel zakelijk van inhoud kan alleen al uit deze brieven een aantal karaktereigenschappen van Zeeman worden afgeleid: accuraat, zorgzaam, grote inzet, intellectueel, praktisch, strijdbaar. Uit andere bronnen verkregen, maar niet strijdig met deze eigenschappen en met ons verhaal, kan daar nog aan worden toegevoegd: sober, afstandelijk en bescheiden. En aangezien het Handboek der Geografie van Nederland^ leert dat een West-Fries koppig, betrouwbaar, plichtsgetrouw en Hewlett Packard business partner De nauwkeurige en betrouwbare groot- formaat afdruk oplossing voor elke GIS-gebruiker. De Panoven 15A 4191 GW Geldermalsen Tel.: (0345) 58 02 00 Fax: (0345) 58 01 88 Internet: www.gtr.nl E-mail: info@gtr.nl G.T.R. levert het complete programma HP printers, zowel groot- als kleinformaat met meer dan 50 soorten bijbehorende media en alle inkjet cartridges. 24

Kartografisch Tijdschrift | 2003 | | pagina 26