25 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2003-XXIX-2 matig is, kan ten slotte 00k nog geconcludeerd worden dat Zeeman een echte West-Fries was. Maar bovenal was zijn werk zijn leven: "Als ik aardrijkskundige kaarten zie, word ik een ander mens, al van mijn prille jeugd af. Ik ben als het wäre op landkaarten verliefd, vooral als ik ze zelf heb gemaakt." Einde van de reis Op 4 november i960 bereikte de nestor van de Nederlandse schoolkartografie de tachtigjarige leeftijd. Uitgeverij Noord- hoff stuurde een warme felicitatiebrief, die de lange relatie tus- sen Zeeman en Noordhoff in herinnering bracht. Hij had dan wel de leeftijd der sterken bereikt, zijn ogen gingen echter ach- teruit en hij kon die laatste jaren nog slechts enkele uren per dag aan zijn kaarten werken. Zeeman leidde zijn geadopteerde zoon (het echtpaar Zeeman was kinderloos gebleven), de on- derwijzer M.L. de Ley, eind jaren vijftig in de kartografie in, en samen redigeerden ze diverse wandkaarten en de 34e tot en met de 36t' druk van de Bos-Zeeman atlas. Ook zijn klein- zoon, K.M. de Ley, afgestudeerd in de fysische geografie, heeft later nog aan deze atlas meegewerkt. Ten slotte had Zeeman ook nog de energie om voor Wolters in i960 een zevende druk van de Nieuwe Wandkaart van Nederland en een vijfde druk van de Nieuwe Wereldkaart voor de pers gereed te maken. In augustus i960 Steide Noordhoff voor om de veel breder ge worden vijfde druk van de wandkaart van de provincie Fries land wat minder hoog te maken om de kosten te drukken. De reactie van de bijna 80-jarige Zeeman is zeer karakteristiek: "Als wij van de hoogte iets afnemen, krijgen we een krenterige kaart, onwaardig aan de firma Noordhoff en eveneens onwaar- dig aan beide auteurs. Wij moeten kwaliteitsartikelen leveren; dit heb ik van mijn jeugd af gedaan, en hiermee wens ik voort te gaan." De correspondentie uit het jaar 1961 is bij Wolters- Noordhoff verdwenen, maar het is wel zeker dat Zeeman ook in dat jaar nog bezig was met diverse herzieningen aan zijn kaarten. Op 13 oktober 1961, een dag voor zijn overlijden, werd hem nog een brief toegestuurd met de mededeling dat de kaart van het Balkanschiereiland binnenkort opgestuurd zou worden. De as van Zeeman en van zijn precies zeven maanden eerder overleden vrouw, schrijft M.L. de Ley in een brief aan Noordhoff, werd verstrooid "in het IJsselmeer, ten noorden van Enkhuizen, bij de Gelderse Hoek." Zeeman moet zijn provinciekaart van Noord-Holland voor ogen gehad hebben, toen hij de wens vastlegde om het verhaal weer bij West-Fries- land te laten eindigen. 5. In het voorbericht van de Economiscbe Atlas der Geheele Aarde van R. Bos en K. Zeeman, tweede druk, Groningen (1924). 6. Veel informatie over Zeeman, in dit artikel soms in de vorm van citaten weergegeven, is afkomstig uit de briefwisselingen met zijn uitgevers Versluys, Wolters en Noordhoff. 7. L.E.S. Brink en L.M.A. Holl, Kartografisch Tijdschriftxxviii (2002) p. 74. 8. F.J. Ormeling sr., Kartografisch Tijdschrift, m (1977) p. 15. 9. C. Koeman, Kartografisch Tijdschrift, xi (1985) p. 29. 10. Bedoeld worden waarschijnlijk de twee door Versluys uitgegeven atlassen van Jansma en Van Krieken uit 1907 en 1909. Zie hierover ook Caert-Thresoor, 21 (2002) p. 105. 11. F.J. Ormeling sr., Kartografisch Tijdschrift, xx (1994) p. 47. 12. Over Niermeyer: zie noot 3. Over Beekman: zie M.W. Heslinga, K.N.A.G. Geografisch Tijdschrift, xi (1977) p. 324. 13. A.H.F. Bredemeijer, Geografisch Tijdschrift, 8 (1955) p. 36. 14. J. Schokkenkamp, T.A.G., lxxviii (1961) p. 211. 15. J. Schokkenkamp, Geografisch Tijdschrift, 11 (1958) p. 229. 16. J. Schokkenkamp, T.A.G., xliii (1926) p. 496. 17. Zie bijvoorbeeld het conflict tussen prof.dr. H.Th. Fischer en Zeeman in het Tijdschrift voor het Onderwijs in de Aardrijkskünde, 14 (1936) pp. 236 en 253. 18. G.J.A. Mulder (red.), Deel iv, Zwolle (1954), p. 391. Summary L.E.S. Brink 'Revised by K. Zeeman'. The story ofthe zealous school cartographer Keywords: historical cartography, biography, school cartogra- phy, education Teacher andprincipal K. Zeeman (1880-1961J was the editor ofa ränge of geography teaching books, atlases and wall charts for the publishers Versluys, Wolters, and Noordhoff. His guiding principle: to produce work that is of use to education. He combined an accurate methodology with a ceaseless endeavour for quality. His cartographic oeuvre received significant admiration from the educational establishment. Zeeman had clear ideas regarding the teaching of geography. For example, he shun from pedantry and favoured clarity and currency of information. Even so, the name Zeemanhos faded into the mists of history. This article sketches the life and work ofa zealous school cartographer. Resume Noten L.E.S. Brink Revupar K. Zeeman'. L'histoire d'un cartographe scolaire motive Met dank aan de heer drs. K.M. de Ley, sdef-kleinzoon van K. Zeeman, en mevr. B. Wolters van de afdeling Documentbe- heer Wolters-Noordhoff. 1. Het citaat wordt vermeld in het voorbericht bij de 37c druk van de Atlas der Gehele Aarde, uitgegeven door Noordhoff in 1964. Het Staat oorspronkelijk in een in 1961 geschreven persoonlijke brief van C. Koeman aan M.L. de Ley, de bewerker van genoemde atlas. 2. J.F. Niermeyer, T.A.G., xix (1902) p. 856. 3. Zie de bijdrage van M.W. Heslinga: 'Terecht vergeten? Over de plaats van J.F. Niermeyer' in Een tempel der kaarten van B. de Pa ter (1999). 4. J.B. Ubink, Het testament van mijn jeugd. Den Haag [1917]. Mots-cles: cartographie historique, biographie, cartographie scolaire, enseignement Professeur et directeur d'ecole, K. Zeeman (1880-1961J a redige pendant presqu 'un demi-siecle une serie impressionnante de manuels scolaires, atlas et cartes murales pour les maisons d'edition Versluys, Wolters et Noordhoff avec comme objectif unique de mettre a la disposition des ecoles du materiel didactique utile. Ses oeuvres, combinant grand soins et qualite ont ete font appreciees par les milieux d'enseignement. II avait une opinion bien etablie sur l'enseignement de la geographe, souvent oppose aux 'sommets scientifiquesil a prefere, avant tout, clarite et actualite. Cependant son nom a disparu dans la brouillard de l'histoire L 'article est consacre a la vie et l'oeuvre d'un cartographe scolaire motive.

Kartografisch Tijdschrift | 2003 | | pagina 27