eis or GIS; Data Services 1> Email 2 Phone OK 35 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2003-XXIX-2 Mobile Device Air Interface Gateway deerde weergave van ruimtelijke infor- matie zijn en is daarom een product van generalisatie- en symbolisatieprocessen. Op mobiele apparaten zijn de voorwaar- den voor het presenteren van grafische informatie nog beperkter en ze vereisen daarom specifieke strategieen voor de communicatiemethoden met inbegrip van het gebruik van interactiviteit en multimedia. Zowel de bestaande beperkingen van mobiele draadloze apparaten als de con- cepten voor het vergroten van de effecd- viteit van kartografische communicatie- processen (vergelijk [Cartwright Pe- terson, 1999]) kunnen worden gezien als argumenten voor het toepassen van mul- timediatechnieken in de telekartografie. De eerste toepassing werd ontwikkeld in de context van location-based Services [Gärtner Uhlirz, 2001] via de binnen kort ter beschikking körnende, 00k voor multimedia geschikte, telecommunica- tie-infrastructuur (zoals het Universal Mobile Telecommunications System UMTS). Eerder gerealiseerde toepassin- gen, die meestal nog zijn ontwikkeld in de context van het Wireless Application Protocol (wap) zijn weinig succesvol ge- weest, vooral door het gebrek aan onder- steuning van multimedia formats. Daar om zijn er siechts vereenvoudigde vor- men van communicatie en weergave beschikbaar [Ladstätter, 2002; Buziek, 2002; Sollberger, 2002; Magenschab, 2002; Ligtenberg, 2002; Letho, 2002]. De Status quo, infrastructuur en momenteel beschikbare apparatuur in de telekartografie omgeving De eerste generatie van mobiele tele- foons verscheen in Europa midden jaren zeventig op de markt; deze was geba- seerd op analoge technieken. De tweede generatie van mobiele draagbare appara ten gebruikte digitale overdrachtstech- nologie, zoals gsm (Global System for Mobile Communications) en maakte van draadloze telefoons een massapro- duct. Tegenwoordig worden een groot aantal standaarden gebruikt in de mo biele communicatie wereldwijd. Ver schiliende standaarden bedienen ver- Figuur 1. Tele kartografie. Figuur 2. Simplis- tische vorm van de Interfaces en van kaartweergave bij WAP-toepassingen als oorzaak voor de ge- ge acceptatie. schillende toepassingen met verschillende niveaus van mobili- teit, capaciteit en bereik (zoals oproepsystemen, draadloze tele foons, walkie-talkies, cellulaire Systemen en satellietsystemen). Veel standaarden worden alleen maar in een land of Streek ge bruikt en de meeste zijn niet compatibel. gsm is de meest suc- cesvolle familie van cellulaire standaarden en ondersteunt ca. 250 miljoen, van 's werelds 450 miljoen cellulaire abonnees met toegang tot ca. 140 landen en 400 netwerken. Toen in de jaren negentig het Wireless Application Protocol (wap) werd gei'ntroduceerd, was het voor het eerst dat men met mobiele apparaten toegang kon krijgen tot speciaal voor gebruik op mobiele ontvangers bewerkte internetgegevens. Hoewel wap alleen maar grafische beeiden toestaat in een heel basale vorm (zie de gids voor Praag: http://wap.checkit.cz/GWEWap/default. wmt) is het 00k gebruikt voor de eerste pogingen om kaarten weer te geven. Bij het gebruik van de derde generatie technolo- gie, zoals bij umts, zal het mogelijk worden om continue toe gang te krijgen tot de meeste internetsites, inclusief hun grafi sche presentatie. De Status Quo De infrastructuur technologie van telecommunicatiesystemen verändert snel. Ze hebben een Stadium bereikt waarin ze als massamarktindustrie kunnen worden beschouwd. Eind 2002 had Oostenrijk op een bevolking van 8 miljoen inwoners 5 miljoen mobiele telefoons www.handy.atDe op dit moment in ontwikkeling zijnde protocols en netwerk omgevingen zoals wap, gprs of umts kunnen als de eerste testgebieden worden beschouwd voor de ontwikkeling van telekartografie-applica- ties, omdat ze de mogelijkheid bieden voor een hoge over- drachtssnelheid, grafische en zelfs multimedia data uitwisseling en interactiviteit tussen mobiele 'dient' en Server. Samen met de ontwikkeling van de zogenaamde Wireless Information Devices (wid), laten de mobiele draagbare apparaten met een uitgebreide functionaliteit (zoals Smartphones en Communi- cators) [vgl. Gärtner, 2000] zien dat aan de fundamentele voorwaarden voor het ontwikkelen en uittesten van telekarto- grafie-toepassingen nu is voldaan. Men zou kunnen stellen dat de draadloze netwerken een tech- nologie-sprong vormen in die zin dat landen die nooit de hulpbronnen hadden om een conventioneel telefoonnet te ontwikkelen nu gemakkelijk en goedkoop een draadloos net werk kunnen opzetten. Dat betekent dat in die landen het ka- bel-internet zieh misschien nooit zal ontwikkelen, omdat de toegang tot internet en tot internetkaarten zieh alleen via draadloze mobiele apparaten zal afspelen. - Die nächsten.. Ärzte Autovermietungen Gewinn Immobilien Options Back München

Kartografisch Tijdschrift | 2003 | | pagina 37