37 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2003-XXIX-2 de noodzaak om in sommige gevallen de locatie van de gebruiker te kennen. UMTS en Location-Based Services De nieuwe 'derde generatie' (3G) mobie- le telefoons kent niet alleen een op inter- netprococol gebaseerde technologie, maar Staat voor het eerst 00k 'rieh calls' toe, waarbij tegelijkertijd verschillende gegevensstromen worden verstuurd. Dit noemt men wel 'multimediagesprekken'. Tot nu toe was het alleen maar mogelijk om stemgeluid-gesprekken door te stu ren, vanwege de kosten en capaciteit van data uitwisseling. Maar de gebruikers en ontwikkelaars van draadloze apparatuur waren altijd al van plan om zowel een- voudige stemgeluid-gesprekken als ande re vormen van digitale datauitwisseling door te zenden. De nieuwe technolo- gieen, zoals gprs (Global Packet Radio Switch) en umts (Universal Mobile Transmission System) lijken dit ideaal 00k voor het eerst voor mobiele tele- communicatie te verwerkelijken. Het verschil in snelheid tussen gsm en UMTS is in de orde van een factor 50, en in een enkel geval zelfs factor 200. In vergelij- king met ISDN is de snelheid zesmaal zo hoog. Dat betekent dat zelfs de gelijktij- dige overdracht van video- en audiosig- nalen mogelijk is. Omdat UMTS-techno- logie door de snelgroeiende capaciteit de overdracht van veel verschillende gege- vensformats mogelijk maakt, wordt de ontwikkeling van geheel nieuwe, aan- trekkelijke toepassingen mogelijk. Location-Based Services worden in deze context beschouwd als een van de meest belovende toepassingen [Gärtner, 2000]. Dergelijke diensten kunnen worden ge- karakteriseerd door het feit dat de locatie van de gebruiker op de een of andere manier wordt ge'identificeerd. De selectie van informatie, die gebeurt op verzoek van de gebruiker, en de daaruit voort- vloeiende weergave (bijv. een speeifieke kaartuitsnede) houdt verband met de gei- dentifieeerde locatie. De voor het vast- stellen van die locatie te gebruikte me- thoden (zendstation-ID, fase-metingen, meting van de sterkte van het elektrisch veld, of differentieel gps) leidt tot een breed scala van resultaten in termen van kwaliteit (bijvoorbeeld bij het vaststellen van de zendstation-ID 100-300 m, 2-5m bij gecombineerde methoden zoals differen tieel GPs/fase-metingen). De nu gangbare LBS-toepassingen, nu meestal op wap gebaseerd, kan men als volgt karakteriseren: in de meeste gevallen wordt een niet-grafische weergave van de resultaten gebruikt; er zijn siechts enkele plaatsbepalingsmethoden beschikbaar; het niveau van de grafische weergave is laag; het ontwerp van het interface en van de interactieve funetio- naliteit moet aangepast worden aan de beperkte mogelijkhe- den van de op dit moment beschikbare apparaten. Een verzameling van op wap gebaseerde (op UMTS gebaseerde omgevingen zijn nog niet beschikbaar) location-based Services voor een UMTS-omgeving kan men vinden op http://www. ikge- om.tuwien.ac.atllinkslwap_links.html. Location-based Services voor een UMTS-omgeving zijn nu in ontwikkeling; een voor- beeld is Lol@, een kartografische LBS-toepassing voor Vienna City Tourists, die onder andere mede is geprodueeerd door het kartografische instituut van de Technische Universiteit in Wenen. Hoewel de ontwikkeling van op kaarten gebaseerde location- based Services nog in zijn kinderschoenen Staat, is er in deze context nu al een aspect van belang, de privaey. Monmonier heeft in 1991 al aangegeven dat kennis van de locatie van indi- viduen beschouwd kan worden als een inbreuk op de privaey, omdat de anonimiteit van de gebruikers niet kan worden gega- randeerd en daar zelfs misbruik van kan worden gemaakt. Het gebruik en de aeeeptatie van lbs zal daarom niet alleen afhan- gen van technische oplossingen, maar 00k van een 'ethische' discussie. Ervaringen met de ontwikkeling van toepassingen Het gebruik van multimediatechnieken voor telekartografie toepassingen zoals location-based Services, hangt samen met het idee dat men een meer op de gebruiker gerichte manier van het communiceren van route-informatie nodig heeft: alvo- rens men een hogere aeeeptatiegraad van lbs kan bereiken. Het gebruik van multimediatechnieken maakt in deze context de ontwikkeling van meer geschikte interfaces en meer aan de gebruiker aangepaste weergave-vormen [Reichenbacher, 2001] mogelijk, momenteel in termen van; de apparaat specificaties; de gebruikerssituatie; de capaciteiten van de gebruiker. Garnter [200] heeft aangetoond dat de volgorde van toepas- sing van op kaarten gebaseerde lbs in sterke mate overeen- komt met de toepassingen van webkartografie, gekenmerkt als dat is door vraagstukken als het vaststellen van de locatie (posi- tioning, zie figuur 5). Figuur 5. Overzichts- kaart en detailkaart van Lol@. Wipplingerstr. Graben Kärntner Str F.-J. Kai ,Dc Rotenturmstr. .Donaukanal Wollzelle

Kartografisch Tijdschrift | 2003 | | pagina 39