38 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2003-XXIX-2 Lol@ - een op kaarten gebaseerd LBS voor een UMTS-omgeving Het Institut für Kartographie van de Technische Universität in Wenen participeert in een onderzoekgroep (Forschungszen trum Telekommunikation Wien) waar, naast andere projec- ten, 00k UMTS-toepassingen worden ontwikkeld. Een gemeen- schappelijk project van deze groep is de ontwikkeling van een prototype van lbs voor een UMTS-omgeving. Het project 'Lol@' behelst een becommentarieerde rondleiding door het eerste district van Wenen, bedoeld voor buitenlandse toeris- ten. De gebruiker wordt längs een van tevoren vastgestelde route gevoerd (of, na persoonlijke input längs een aantal van de meest interessante plaatsen in het centrum van de stad), waarbij de toerist multimedia (zowel audio als visuele) infor- matie kan krijgen over de toeristenattracties via het internet- portaal van deze applicatie. Het vereist een draadloze 'hand- held' als input/output apparaat. Om in een UMTS-omgeving een lbs te kunnen ontwikkelen moet het project voor vier as- pecten een oplossing vinden: specificaties vaststellen van de technische eisen van zowel de conceptuele als methodologische ontwikkeling van het vaststellen van de positie en het aange- ven van de route, de ontwikkeling van de applicatie en de im- plementatie ervan [ftw, 2000] De reikwijdte van de applicatie omvat de volgende hoofdpun- ten: Automatische positionering met GPS of andere methoden, met inbegrip van door de gebruiker ondersteunde vaststel- ling van locatie, is vereist. De hele route is op kaarten op een aantal verschillende scha len weergegeven. Zogenaamde 'Infopoints' geven de belangrijkste stopplaatsen längs de route aan. Op deze punten wordt multimedia-infor- matie (audio/video/beelden/webcam) aangeboden aan de ge bruiker om te browsen. In het aangeven van de route van punt naar punt en naar het beginpunt is voorzien; bovendien zijn door de gebruiker be- paalde vragen om informatie voorzien. De belangrijkste kar- tografische taken van het Lol@-project die Valien onder ver- antwoordelijkheid van het Institut für Kartographie van de Technische Universität in Wenen, omvatten zowel methodo logische als technische aspecten. Bij de meeste daarvan moet er rekening gehouden worden met de nauwe relaties met de spe- cifieke kenmerken van draadloze informatieapparaten (Wire- less Information Devices), de gebruikerssituatie van mobiele apparaten en de algemene voorwaarden voor het dienstennet- werk van telekartografie-toepassingen. Voorbereiding van geodata- en visualisatieconcepten De voorbereiding van de geodata omvat alle kartografische in formatie nodig voor de basiskaarten, onafhankelijk van het feit of het om raster- dan wel vectorformat gaat. Er is een keuze gemaakt voor twee schalen, een overzichtskaart die de hele route toont op de schaal 1:25.000 en een detailkaart op schaal 1:7.500 die alle toeristisch interessante punten toont en 00k routing functionaliteit bevat. Door het kleine formaat, de läge resolutie (120x320 pixels) en de beperkte kleurmogelijkheden (256 kleuren) die gelden voor de Output apparaten, moeten alle kaarten hier speciaal aan worden aangepast. Voor de over- zichtskaarten is het bijvoorbeeld nodig geweest een verteke- ning in de Y-richting te realiseren om het gebied te kunnen zien. Silhouetten van de toeristisch meest interessante punten zijn toegevoegd en 00k van de van tevoren vastgelegde route. Alle detailkaarten zijn ontworpen om 'on the fly' gegenereerd te worden, inclusief gebruikerafhankelijke weergave van infor- matielagen (route, interessante punten) en een vereenvoudi- ging van kaartelementen overeenkomstig het toeristische uit- gangspunt van Lol@. Er is nog niet overwogen om (semi-)au- tomatische beschriftings-algoritmes te implementeren vanwege het feit dat dit 'on the fly' genereren van de kaarten moest worden geoptimaliseerd in de tijd. Daarom zijn voor alle kaartnamen vaste posities vastgesteld, bovendien is tot op ze- kere hoogte het gebruik van interactieve functionaliteit zoals 'tool tips' ge'implementeerd. Interessante punten, opvallende objecten ('landmarks') en an dere topografische objecten zijn opnieuw gecategoriseerd en voor de categorieen zijn nieuwe Symbolen bedacht. Ze worden gekenmerkt door een eenvoudige uitvoering, bedoeld voor uit- voerapparaten met een läge resolutie en door het feit dat ze zo- veel mogelijk geen nadere toelichting behoeven. De kaarten zelf worden vooraf voorbereid; ze bevatten alle noodzakelijke informatie van de geselecteerde gebieden. De informatie kan over verschillende lagen verdeeld worden; dat hangt af van de capaciteit van het ontvangende apparaat om tegelijkertijd een aantal lagen aan te kunnen. De technologie van het gebruik van verschillende lagen weerhoudt de Server ervan van tevoren alle mogelijke informatie naar de 'client' te sturen dat zou nadelig zijn voor de snelheid van het ontvan gende apparaat en veel van de 'streaming capacity' opeisen, maar het zou tegelijkertijd het apparaat in Staat stellen de weergegeven informatie te varieren, zonder te hoeven wachten op een geheel ververste kaart, gegenereerd door de Server. Op basis van de plaatsbepalings-kenmerken (op basis van door GPS ondersteunde methodes of op het ontvangstapparaat geba- seerde methodes zoals meting van de signaalsterkte) is het mo gelijk om de onmiddellijke omgeving van de positie van de ge bruiker uit het bestand van de voorbereide kaart te 'snijden' en alleen informatie voor dat gebied naar de gebruiker te sturen. Dat scheelt in de overdrachttijd voor de gegevens en in de ca paciteit en biedt wat meer flexibiliteit in het vaststellen van de positie op dat moment van de gebruiker. Het bemoeilijkt ech ter een aantal andere aspecten, zoals de beschrifting. Het maakt het bijvoorbeeld onmogelijk om al van tevoren straat- namen op de kaart te plaatsen. De totale beschrifting kan pas plaatsvinden nadat de kaartuitsnede die moet worden weerge geven is vastgesteld, of kan alleen worden weergegeven als 'tool tips' [Brunner, 2000; Ditz, 1997]. Voorbereiding en weergave van inhoudelijke multimediagegevens Om kennis te verwerven over de toepasbaarheid van multime- diakartografie in een UMTS-omgeving werd het gebruik van in houdelijke multimediagegevens (multimedia content data) be- schouwd als een essentieel element van het project. Omdat Lol@ speciaal bestemd is als een toeristische applicatie, is een toeristisch zeer interessant gebied, namelijk de binnenstad van Wenen gekozen. Men kan dergelijke gebieden meestal karakte- riseren door hun rijke assortiment aan toeristisch interessante objecten. Dat vereist een gemakkelijke toegang tot alle mogelij ke soorten informatie, inclusief multimedia weergavevormen. In een eerste stap wordt een selectie gerealiseerd van de inte ressante objecten (poi Points of Interest), afhankelijk van hun nabijheid tot de van tevoren vastgestelde route waarbij een indeling wordt gemaakt in hoofd- poi's, poi's en POi-re- gio's (hoofd-poi's samen met omliggende poi's). De poi's heb- ben verschillende kenmerken in termen van hun omvang en aard; ze worden gebruikt als toegangssleutel om de multime-

Kartografisch Tijdschrift | 2003 | | pagina 40