40 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT dia gebaseerde informatie kunnen de beperkingen van de hui- dige displays m.b.t. hun huidige beperkte weergave-potentieel voor grafische voorstellingen, aangevuld worden door andere methoden voor informatie-weergave. Höge snelheden voor da- tatransmissie en Streaming mode maken de overdracht van te- lefoongesprekken, grafische voorstellingen, foto's, audio-be- standen en zelfs videobestanden mogelijk. Voor dit brede scala van inputformats is echter een duidelijke ondersteuning ver eist. In het algemeen is de gebruikersinterface ontworpen met het principe dat het 'eenvoudig' moet zijn in die zin dat het een gemakkelijk en snel gebruik moet garanderen, en dat het 'con- sistent' moet zijn in de zin van het rekening houden met de consistentie van de weergave van de inhoud en van vraagstuk- ken die met de interface te maken hebben op verschillende schalen en/of hierarchieen, zowel verticaal als horizontaal. Naast grafische buttons worden ook hierarchische menu's ge- bruikt. Bij Lol@ wordt het browsen in het algemeen verme- den, behalve voor het browsen tussen kaartuitsnedes. Daarom zijn de gebruikers-interface en de weergave van de totale in houd speciaal gericht op de veronderstelde kenmerken van het weergave-apparaat. Een zichzelf aanpassende interface, gericht op het aanpassen en moduleren van interfacekenmerken en weergave aan het betreffende apparaat wordt in het eerste Sta dium van het Lol@-project nog niet voorzien. Het zal echter een van de hoofdonderdelen worden van de vervolgprojecten. De combinatie van de eerste multimedia interface functionali- teiten ('speech control') is echter al gerealiseerd. De interactieve functionaliteiten met kaarten omvatten ook de overgang van de overzichtskaart naar de detailkaarten en weer terug, het exploreren van de kaartuitsneden door te scrollen, het gebruik van 'tool tips' voor aanvullende informatie die hoort bij de al weergegeven kaartelementen (namen en attribu- ten) en voor de beschrijving van de functionaliteit van de gra fische buttons, de toegang tot de inhoudelijke multimediage- gevens via de kaartsymbolen, en het uitsnijden ('clipping') en centreren van de bestemming voor het routeringssysteem. Het gebruik van umts maakt ook volledige on-line toegang tot internet mogelijk en daarmee overstijgt het de mogelijkheden van de huidige WAP-terminals. Online-toegang tot het internet Staat niet alleen interactiviteit toe in de vorm van aan elkaar gelinkte informatie, maar ook interactiviteit binnen de ruimte van de kaart zoals dat wordt gerealiseerd met 'hot spots' of 'tool tips'. 'Hot spots' worden gedefinieerd door actieve, aan- klikbare gebieden, die tot een reactie leiden als de gebruiker er met zijn cursor op klikt. De technische implementatie van geselecteerde onderdelen van de applicatie Aangezien er almaar nieuwe apparaten uitgebracht worden met permanent verbeterde faciliteiten, wordt gebruik gemaakt van een hybride vorm van applicatie implementatie, met inbe- grip van in Java geschreven view-programma's voor de gebrui ker en weergave van de bewerkte gegevens. Voetganger-navigatiesystemen voor binnen en buiten gebouwen Location-based Services zijn nu in ontwikkeling en gids-dien- sten zijn daar een voorbeeld van. Er is een vraag ontstaan door de beschikbaarheid van mobiele apparaten die een steeds bete- re toegang tot het web hebben en daardoor tot on-line dien- sten. De ontwikkeling ervan wordt bepaald door commerciele 2003-XXIX-2 Figuur 6. Het high- lighten van een straatsegment om de route-informatie te ondersteunen. bedrijven of door standaardisatieconsor- tia en dat leidt tot technische oplossin- gen op vele gebieden (protocollen, posi- tioneringdiensten, 'test beds maar niet noodzakelijkerwijs tot op de gebruiker gerichte diensten. De bruikbaarheid en nuttigheid van de beschikbare diensten vormen het kritische punt voor de aan- vaarding van de nieuwe producten op een markt en voor de tevredenheid van gebruikers. Voetgangers die navigeren in een stede- lijke omgeving bewegen in ruimtes waar: geen enkele van de bekende positione- ringtechnieken permanent werkt; de beweging gebouw uit gebouw in verloopt door ondergrondse gangen of passages - in het algemeen door een meer complex netwerk dan een 2-di- mensionaal netwerk; er meer route-informatie nodig is dan alleen over richtingen en afstanden (zo als voor auto bestuurders genoeg lijkt te zijn). Ter compensatie van het gebrek aan mo- dellering van gebruikers en hun taken, aan formalisering van deze taken op werkbare manier, en aan het gebruik van bestaande technologieen in het kader van de gespecificeerde eisen, is op de Technische Universiteit in Wenen het NAVio-project gestart. De volgende ta ken ervan vormen een uitdaging: de identificatie van de eisen m.b.t. be- reikbaarheid van de locatie, van de grootte van de ruimtelijke resolutie en de nauwkeurigheid; de identificatie van de activiteiten van de voetgangers en van de objecten waar naar ze navigeren en van de door hen gebruikte evaluatiecriteria; communicatieroutes. Bij een formele specificatie van de taken en de ruimtelijke resolutie daarvan en hun relevante criteria en voorwaarden kunnen de componenten van een lbs gespecificeerd worden vanuit het per- spectief van de gebruiker in plaats van uit een technisch gezichtspunt. Schotten auf der Freyung Kirche und Stift Video Audio Animation] |Exit| Photos

Kartografisch Tijdschrift | 2003 | | pagina 42