Kartografie van moeilijk toegankelijke gebieden: Proefblad Kalima BIJ DE BIJLAGE Inleiding 2003-XXIX-2 L. Vansteenvoort, Ph. De Maeyer,J. Lavreau topografische kartografie, kaartproductie, satellietbeeldkaart topographic cartography, map production, satellite image map cartographie topographique, production de cartes, spatiocarte THEFWOORDEN KEYWORDS mots-clIs L. Vansteenvoort en Ph. De Maeyer zijn beiden werkzaam H J. Lavreau is werkzaam bij de Universiteit Gent, Vakgroep Geografie, Krijgslaan 281, 9000 Gent, [e] philippe.demaeyer@ugent.be, [e] liesbeth.vansteenvoort ugent.be bij het Koninklijk Museum voor Midden Afrika, Departement Geologie en Mineralogie, Leuvensesteenweg 13, 3080 Tervuren, [e] jlavreau africa- museum.be Voor sommige ontwikkelingslanden is het moeilijk om over gepast en actueel kaartmateriaal te beschikken. De beschikbare kaarten zijn onnauwkeurig en grotendeels verouderd. Dit komt door een gebrek aan middelen om geactualiseerde kaar ten te realiseren omdat de gebieden economisch weinig aan- trekkelijk zijn of omdat door politieke omstandigheden of als gevolg van grote natuurrampen de gebieden moeilijk toegan- kelijk zijn. Voor de planning en coördinatie van humanitaire werkzaam- heden of interventies is betrouwbaar kaartmateriaal op een ge- paste schaal van het werkgebied onontbeerlijk. Deze basiskar- tografie moet voorzien in minimale planimetrische gegevens over wegen, rivieren, grenzen, dorpen, landingsbanen enzo- voort, aangevuld door een actuele toponymie. De aanmaak van actuele kaarten voor moeilijk toegankelijke gebieden kan in vele gevallen niet gebeuren door middel van een conventionele topografische of fotogrammetrische karte ring. Hierdoor ontstaat de noodzaak om een specifieke verwer- kingsmethodiek te ontwikkelen die rekening houdt met deze beperkende factor. Kaarten voor Kivu De Kivu-streek in het oosten van de Democratische Republiek Kongo is een typevoorbeeld van een regio waarvoor geen re- cente gebiedsdekkende kartografie beschikbaar is. De meest re- cente kaarten dateren van de periode vöör i960 en moeten qua nauwkeurigheid met een stevig korreltje zout worden geno- men. Omwille van de Sterke bevolkingsdynamiek en de gevol- gen van de politieke evenementen op bodemgebruik en mi- lieu, zijn deze kaarten dringend aan vernieuwing toe. Door de politieke instabiliteit van de regio is het echter uitgesloten ter- reinwerk uit te voeren. In het kader van het TELSAT-programma van de Belgische Fe derale Diensten voor Wetenschappelijke, Technische en Cul- turele Aangelegenheden werd een pilotproject bij het Konink lijk Museum voor Midden Afrika (Tervuren) en de Vakgroep Geografie van de Universiteit Gent gefinancierd. Een van de doelstellingen was een methodologie uit te werken voor nood- kartografie in moeilijk toegankelijke gebieden. Satellietbeelden vormen de basis van deze kartografie omdat deze de enige mo- gelijkheid bieden om op een snelle en eenvoudige manier over recente gebiedsdekkende informatie te beschikken. Dit pilotproject omvat een studiegebied van 9 vierkante gra- den (26°E - 29°E, TS - 4°S) waarvoor een geografische data- bank in een GIS-omgeving is opgemaakt. Naast de digitale data is 00k een kartografische Output voorzien. Het gebruik van satellietbeelden (Landsat etm+) als geome trisch referentiekader maakt het noodzakelijk om over een set van grondcontrolepunten (gcp) te beschikken voor de georefe- rentie van het beeld. Bij voorkeur wordt daarbij 00k een Digi- taal Hoogte Model (dhm) gebruikt om de radiale reliefver- plaatsingen weg te werken. In het studiegebied komen immers niet verwaarloosbare hoogteverschillen (tot 1300 m) voor. Een inventarisatie van de planimetrische, aitimetrische en geo- detische punten beschikbaar voor de zone bevestigde het ver- 42

Kartografisch Tijdschrift | 2003 | | pagina 44