46 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2003-XXIX-2 Op dit Geodesia-congres, dat wordt ge- houden op 22, 23 en 24 oktober in de Jaarbeurs te Utrecht, zijn alle leden van de bij gin aangesloten verenigingen wel- kom. Een mooi moment om bekenden te ontmoeten en kennis te maken met nieuwe gezichten. De körnende maanden houden wij u op www.geodesia.nl op de hoogte van verde- re congresinformatie. de congrescommissie verslagen Verslag studiedag Kaarten van Amsterdam 1866-2000 De meest recent gehouden studiedag van de NVK-werkgroep voor de Geschie- denis van de Kartografie (wgk) kende een wat teleurstellend deelnemersaantal. Slechts rond de vijftig bezoekers deden op 25 oktober 2002 Amsterdam aan voor het bijwonen van de studiedag Kaarten van Amsterdam 1866-2000. Op grond van opgedane ervaringen in het verleden had de wgk gerekend op toch wel het dub- bele aantal deelnemers, dus dat viel even tegen. Mogelijk dat de vrij late mailing - het kostte de wgk enige moeite om het definitieve programma rond te krijgen de boosdoener was? Hoe het 00k zij, aan het programma zelf heeft het zeker niet gelegen. Dat pro gramma bestond uit vier aantrekkelijke lezingen over vooral de stedelijke ont- wikkeling van Amsterdam en de karto- grafische neerslag daarvan sinds de twee- de helft van de I9e eeuw. Voorts werd een bezoek gebracht aan twee voortreffe- lijke tentoonstellingen. Zelfs een boot- tocht door de Amsterdamse grachten ontbrak niet! De studiedag werd 's ochtends in het Gemeentearchief Amsterdam geopend door dagvoorzitter Jan Werner. Hij kon- digde de eerste spreker aan en dat was drs. Marc Hameleers. In zijn lezing ging Hameleers onder meer in op de herzie- ning van de Catalogus van Amsterdamsche Plattegronden van A.E. d'Ailly uit 1934. Deze gids is een 'beetje saai' en verdient actualisering. Bovendien is er in de 2oe eeuw veel nieuw kaartmateriaal van Am sterdam bijgekomen. De nieuwe kaar- tencatalogus gaat bestaan uit twee delen, waarvan het tweede deel kort voor de studiedag reeds was gepresenteerd1'. In dit prachtig vormgegeven en gei'llustreer- de deel beschrijft Hameleers de Amster damse stadsplattegronden van nä 1866. Het eerste deel, met daarin de over- zichtskaarten van de hoofdstad voor 1866, moet over enkele jaren het licht zien. Het jaartal 1866 is overigens niet willekeurig gekozen. In dat jaar presen- teerde stadsingenieur Van Niftrik zijn nieuwe uitbreidingsplan. Ofschoon het plan nimmer gerealiseerd werd, mar keerde het een nieuwe fase in de stads- uitbreidingen, namelijk de 'sprong' over de Singelgracht. Hameleers schetste ver- volgens de kartografische ontwikkeling van Amsterdam sinds die tijd. Vier fac- toren hebben die ontwikkeling bepaald: de toepassing van de steendruk, de bloei van de reclamekartografie, de permanen te informering van het lokale bestuur en de opkomst van de automatisering. Daaruit voortvloeiende kaartsoorten wa ren en zijn topografische overzichtskaar- ten, gelegenheidskaarten, overzichtskaar- ten met juridische grenzen en themati sche kaarten. De tweede lezing van de studiedag werd verzorgd door dr. Ida Jager. Zij bood een interessant overzicht van de betrok- kenheid van stadsinspecteur Froger en de al eerder genoemde Van Niftrik bij de stedelijke ontwikkeling van Amster dam in de tweede helft van de 19c eeuw. Rond 1850 verkeerde de hoofdstad in een deplorabele bouwkundige toestand. 'Het hart van Amsterdam klopt wel heel flauwtjes', verzuchtte Thorbecke dan 00k in 1854. Froger maakte een gedetail- leerd rapport van de stand van zaken en pleitte onder andere voor het vernieu- wen van tientallen bruggen. Op zijn in- spectierondes maakte Froger frequent gebruik van bijvoorbeeld buurtkaarten, waarop de nodige aantekeningen werden gemaakt. In de Amsterdamse archieven zit dus het nodige 'verborgen' kaartma teriaal, waaronder 00k bestek- en situ- atietekeningen. Naast Froger was Van Niftrik eveneens een belangrijke figuur voor de stedelijke ontwikkeling na 1850. Hij beschouwde de stad als een organis- me en beschreef haar als 'een oude vrouw met gehavend gebit'. Hoewel zijn uitbreidingsplan het in het gemeentebe- stuur niet haalde, mag Van Niftriks in- vloed niet onderschat worden. Zo heeft hij veel tot stand gebracht op het gebied van de vernieuwing van riolering en bruggen. Daarnaast zijn, mede door Van Niftriks toedoen, duizenden bouw- en situatietekeningen van de stad overgele- verd. De reeks lezingen over de stedelijke en kartografische ontwikkeling van Amster dam werd afgesloten door prof.dr. Manfred Bock. De kunsthistoricus be- Marc Hameleers wijst op een detail van de grote overzichtskaart van Amsterdam, met daarop Van Nifiriks uitbreidingsplan van 1866 (foto: Marco van Egmond).

Kartografisch Tijdschrift | 2003 | | pagina 48