47 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2003-XXIX-2 landse ontmoeting met Azie wachtte. De talrijke facetten van de historische con- tacten tussen Nederland en Azie werden hier op creatieve en veelzijdige wijze aan het publiek getoond. Kortom, de studie- dag had een groter deelnemersveld ver- diend. Volgende keer beter dan maar M. van Egmond Tijdens de tochtper rondvaartboot naar het Rijksmuseum konden de studiedagdeelnemers het nodige bijpraten (foto: Marco van Egmond). 1. Hameleers, M. (2002), Kaarten van Am sterdam, 1866-2000. Bussum: Thoth. 351 pp. (Publicaties van het Gemeentearchief Amsterdam uitgegeven door de Stichting H.J. Duyvisfonds; nr. 27). isbn 90 6868 317 9- 2. Bij deze tentoonstelling is een fraaie cata- logus uitgegeven: Zandvliet, K. (red.) (2002), De NederDndse ontmoeting met Azie, 1600-1950. Amsterdam, Zwolle: Rijks museum Amsterdam, Waanders. 461 pp. isbn 90 400 8716 4. handelde het Algemeen Uitbreidings- plan van Van Eesteren uit 1935 en de voorgeschiedenis daarvan. Vöör 1935 werkte de gemeente Amsterdam vooral met deelplannen, die ten opzichte van elkaar betrekkelijk weinig samenhang vertoonden. Veel van die deelplannen werden daadwerkelijk uitgevoerd, hoe- wel het plan voor de Watergraafsmeer in de prullenbak verdween en dat van Bos en Lommer gedeeltelijke realisatie kreeg. Een groot probleem in de plannen wa ren de spoorlijnen, die voor ongewenste doorsnijding van de deelgebieden zorg- de. In de eerste helft van de 2oe eeuw ging men geleidelijk aan het stedelijk plan geleden door middel van groenge- bieden. Er kwam een toenemende aan- dacht voor Amsterdam in zijn groene context en voor de ordening van de om- liggende ruimte. Daarmee gepaard wer den de deelplannen steeds meer in hun samenhang gezien, waarvan het 3-Ge- meentenplan van 1924 een mooi voor- beeld is. Elet streven naar een goede in- tegratie culmineerde uiteindelijk in het Algemeen Uitbreidingsplan van 1935, dat de basis werd voor de na-oorlogse ont- wikkeling van Amsterdam. Na al het Amsterdamse uitbreidings- geweld konden de studiedagdeelnemers hun zinnen verzetten bij de lezing van dr. Kees Zandvliet. Hij gaf een inleiding op de tentoonstelling De NederDndse ontmoeting met Azie, 1600-1950, die op dat moment in het Rijksmuseum plaats- had2). Voor de wgk was dit natuurlijk een mooie gelegenheid om bij aan te sluiten. Zandvliet Steide dat de ophefhng van de voc in 1800 geenszins als een wa- terscheiding in de contacten tussen Ne derland en Azie mag worden gezien. Er was sprake van continui'teit. Wel was het aan de voc te danken, dat de eerste con tacten werden gelegd. De compagnie kwam echter niet in een 'terra incogni- ta', doch in een hoogontwikkelde sa- menleving. Infiltratie geschiedde van beide zijden, waarbij de handel het do minante thema en zilver de 'brandstof was. Na 1800 was het weliswaar met de contacten nog niet gedaan, maar de in- teractie tussen beide partijen werd steeds minder. De Nederlanders trokken meer het binnenland van vooral Nederlands- Indie in, wat leidde tot vele topograh- sche tekeningen. Ook kwam er een meer direct bestuur en kregen de lokale vor- sten minder macht. Het imperialisme trok als het wäre een westers 'net' over de Indische samenleving. In de 20e eeuw was de koloniale macht vooral bezig met het onderdrukken van het nationalisme, totdat zij door de Japanse bezetting van Nederlands-Indie in de Tweede Wereld- oorlog een gevoelige klap kreeg. In 1949 en 1962 (Nieuw-Guinea) liet Nederland de handen definitief los van Azie, zij het onder grote buitenlandse druk. De lezingen op de studiedag werden ge- volgd door een lunch en een bezoek aan de tentoonstelling Kaarten van Amster dam 1866-2000 in het Amsterdamse ge meentearchief. In een grote zaal kon men hier de I9e- en 20e-eeuwse ontwik- keling van de stad aan het IJ in kaart- vorm aanschouwen. Vervolgens werd met een rondvaartboot koers gezet naar het Rijksmuseum, waar de hierboven ge- memoreerde tentoonstelling De Neder- 24 en 25 September 2003 Gis-confe- rentie esri Nederland. Plaats: De Doe- len te Rotterdam. Thema: Ruimte voor water. Meer informatie en een oproep voor papers is te vinden op www.giscon- ferentie. nl. 10 t/m 16 oktober 2003 - 2ie iCA-con- gres. Plaats: Durban, Zuid-Afrika. Meer informatie op http://www.icc2005.0rg. 22 t/m 24 oktober 2003 - Geodesia- congres. Thema: Voorbij Geodesia, Verle den, Heden, Toekomst. Meer informatie op http://www.geodesia.nl. (Zie ook be- richt eiders in dit nummer.) 23 oktober 2003 - Oprichtingscongres Geo-informatie Nederland (gin). Plaats: Jaarbeurs, Utrecht. Meer infomatie op www-geo-info. nl. 31 oktober 2003 t/m 18 april 2004 - Tentoonstelling: In kaart gebracht met kapmes en kompas. Een unieke kijk op het leven van de avontuurlijke weten- schappers tijdens de onderzoekstochten 1877-1959 van het knag naar bijvoor- beeld toenmalig Nederlands-Indie, Suri name, Afrika en Noord-Amerika. Plaats: kit Tropenmuseum, Amsterdam. Meer informatie op www.kit.nl. 11 en 12 november 2003 Gis-studiereis. Thema: Grenzeloos waterbeheer. Plaats: Zwolle, Münster, Wuppertal, Maastricht. Meer informatie en aanmel- dingsformulier op www.esrinl.com. (Zie ook bericht eiders in dit nummer.)

Kartografisch Tijdschrift | 2003 | | pagina 49