VAN DE REDACTIE 2003-XXIX-2 Dit nummer is gewijd aan de toepassing van kartografische technieken op niet-ruimtelijke gegevens. Kaarten hebben een aantal eigenschappen waardoor ze inzicht in informatie geven: aspecten als nabijheid, topologie en relatieve afstand zijn van kaarten af te lezen, en zouden 00k bij weergave van niet- ruimtlijke bestanden inzicht in die bestanden kunnen geven. In een tijd waarin we ons best moeten doen om de vloed aan informatie die over ons wordt uitgestort de baas te worden, komen kartografische technieken daarom extra in de belang- stelling. Etienne Koua's artikel over zijn proefschrift aangaande de 'self-organizing map' is gebaseerd op neurale netwerken. Dat klinkt heel ingewikkeld maar het leidt tot een groepering van overeenkomstige eenheden die verwantschap met elkaar verto nen, zoals vroeger de factor analyse. Daardoor kan men sneller inzicht krijgen in grote bestanden dan met traditionele classifi- catietechnieken. Charles de Jongh heeft het over spatialisaties; dat zijn ruimte- lijke weergaven van niet-ruimtelijke gegevens. Daarbij wordt gebruik gemaakt van de eigenschappen van kaarten die sugge- reren dat wat dichtbij elkaar ligt 00k met elkaar verwant is. Het is een techniek waarmee hij bijvoorbeeld conferenties zo als iCA-congressen met kartografische technieken kan analyse- ren. Ferjan Ormeling heeft het over fantasiekaarten, dus 00k over toepassing van een kartografische techniek op niet-ruimtelijke gegevens. Hij probeert uit kaarten van de liefde, van het huwe- lijk, of van de menselijke ondeugden een meer algemeen beeld af te leiden van de zeggingskracht van de kaart. De Andrienko's laten zien welke technieken bestaan om inter- actief te bepalen wat een optimale weergave is van statistische gegevens. Ze gebruiken daarbij een door hen ontwikkeld pro- gramma, CommonGls, dat zoals de wizards bij sommige ande re softwarepaketten onmiddellijk het effect kan tonen van klei ne veranderingen in klassenindelingen of indelingsmethoden. Georg Gärtner valt hier een beetje buiten. Zijn 'Ontwikkeling van location-based Services' valt nog volledig binnen de karto- grafie, het gaat om de weergave van 'echte' ruimtelijke gege vens, alleen is het medium - de mobiele telefoon of hand-held nog niet zo geschikt voor kartografische weergave. Daartoe moet de voorstelling tot de grafische essentie worden terugge- bracht om nog op een klein scherm zichtbaar te zijn. Hij geeft een overzicht van hardware en standaarden en behandelt te- vens een door zijn universiteit ontworpen toepassing. Geheel buiten de toepassing van kartografische technieken op niet-ruimtelijke gegevensbestanden Staat de bijdrage van de heer Brink over de schoolkartograaf K. Zeeman. Het gaat om een van de belangrijke kaartauteurs uit de eerste helft van de 20e eeuw, die hier terecht aan de vergetelheid wordt ontrukt. Het is 00k te zien als een vervolg op de bijdrage van de heer Brink over wandkaarten uit een vorig KT. Zeeman had nog geen last van de informatie-overvloed; hij was een van de vijf mensen in Nederland die volgens Koeman voor de oorlog in Staat waren alle veranderingen in het wereldbeeld bij te hou- den door het door hen opgebouwde documentatie-apparaat. Als bijlage kunnen we daartoe in Staat gesteld door onze Bel gische collega - een satellietbeeldkaart van de Kongo brengen (de Nederlandse en Belgische vertegenwoordigers in de Com- missie Buitenlandse aardrijkskundige namen van de Neder landse Taalunie hebben hun onenigheid over de spelling ver- taald in een advies dat zowel de spelling met C als met K ge- oorloofd is voor het voormalige Zaire; u kunt dat binnenkort checken in de webversie van de Lijst van buitenlandse aard rijkskundige namen, www.taalunieversum.nt) waar we zeer er- kentelijk voor zijn.

Kartografisch Tijdschrift | 2003 | | pagina 6