Kartografische Sectie Nederlandse Vereniging voor Kartografie 1958-1975-2003 Kartografie in beweging J.J.C. Piket 5 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT i 1 I jjl visualisatie, ruimtelijke data exploratie, exploratieve analyse, Self-Organizing Maps TREFWOORDEN visualisation, spatial data exploration, exploratory analysis, Self-Organising Maps KEYWORDS visualisation, exploration de donnees spatiales, Self-Organising Maps MOTS-CLES De oprichting van Geo-Informatie Nederland (gin), waar- binnen kartografie samen met geovisualisatie een sectie zal vormen, was de aanleiding voor het Symposium van de Ne derlandse Vereniging voor Kartografie (nvk) op 22 mei 2003 onder het motto Kartografie in beweging. Dit motto doet denken aan de nieuwjaarswens 1966 van een der pioniers van de Kartografische Sectie, de kunstzinnige kartograaf Michels. Als ervaren zeezeiler Steide hij op de drempel van het nieuwe kalenderjaar drie vragen: Vanwaar komen we? Waar zijn we? Waarheen gaan we? Dezelfde vragen stellen we nu de nvk op de drempel Staat van een nieuw begin binnen Geo-Informatie Nederland. Drie vragen dus, waarop drie antwoorden, waarin we de ba- lans opmaken van 45 jaar kartografisch verenigingsleven, po- sitieve en negatieve resultaten tegen elkaar afwegen, en na- gaan welke specifiek-kartografische taken resten binnen het nieuwe samenwerkingsverband. Vanwaar komen we? Het antwoord op de eerste vraag Van waar komen we? is drievoudig. De Kartografische Sectie (KS) - voorloper van de nvk, ontstond in een geografisch milieu als sectie van het Koninklijk Ne- derlands Aardrijkskundig Genootschap (knag), de beroepsorganisatie van acade- mische geografen, leraren aardrijkskunde, en van ge'interesseerde liefhebbers van oude kaarten, vooral van oude zeekaarten. Afgezien van vaardigheden, nodig voor kaartgebruik, was de kennis der theoreti sche kartografie, als omschreven in het Kartografisch Woordenboek [KW 1.1.2], bij geografen veelal beperkt tot de begin- selen van kaartprojecties en landmeet- kunde. Het kaartgebruik behelsde lezen en interpreteren van topografische kaarten, en voor specifieke doelen, van geologi sche kaarten, navigatiekaarten en andere thematische kaarten. Atlaskaarten en wandkaarten werden gebruikt bij aardrijks- kundige Studie en onderwijs Over landen en werelddelen. Het materiele bestanddeel van het ontstaansmilieu van de KS bestond uit omvangrijke verzamelingen van kaarten en atlas sen van het knag, de Koninklijke Bibliotheek, de Rijksuniver- siteit Utrecht, Rijkswaterstaat, provincies en gemeenten. Ze waren echter nauwelijks beschreven en ontsloten en daardoor moeilijk toegankelijk. Ze zouden niettemin later een belangrij- ke factor vormen voor de ontplooiing van de historische karto grafie [KW 1.1.6]. De groei van de KS werd in Sterke mate gedragen door de praktische kartografie [KW 1.1.3], in het bijzonder door karte- rende instellingen: van de overheid [KW 1.1.17] als Topografi sche Dienst Nederland, Rijkswaterstaat, Hydrografische Dienst, provincies, gemeenten, en van de particuliere kartogra fie [KW 1.1.25] als anwb, Wolters-Noordhoff, Meulenhoff, Falkplan en andere. Tussen deze drie bestanddelen van het ontstaansmilieu van de KS bestonden tot dan toe slechts incidenteel contact en sa- menwerking, maar ze waren alle drie in het eerste bestuur ver- tegenwoordigd. Ze stonden aan het begin van de KS als karto grafische gemeenschap van leidinggevenden, uitvoerenden, op- leiders, Studenten, cursisten, kaartmakers en kaartgebruikers. Na 45 jaar vormt deze kartografische gemeenschap een hechte positieve balanspost. Waar Staat de KS/NVK na 45 jaar? Vier positieve balansposten Door herkomst en samenstelling was de KS in Staat en geneigd tot een veelheid aan activiteiten, te groeperen tot 4 positieve balansposten: Scholing. De jonge KS gevoelde de noodzaak tot scholing in theorie en praktijk der kartografie, een taak waarin door on- derwijsinstellingen tot dan toe niet was voorzien. Het werd scholing in velerlei vorm: studiedagen, voordrachten, excur- Prof.dr. J.J.C. Piket is emeritus hoogleraar fysische geografie en kartografie Katholieke Universiteit Nijmegen

Kartografisch Tijdschrift | 2003 | | pagina 11