tnoiU iOjftvoom Rrif($ KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2OO3-XXIX-3 sen inventariserende en toepassende vakken. Dit is conform de denkwijze van Alexander von Humboldt (1769-1859), die het geografisch onderzoek indeelde in enerzijds waarnemen en ver- zamelen en anderzijds interpreteren. Daartussen Staat de kaart, van ouds de taal der geografie. Geo- grafie is meer dan analyse, zij zoekt naar Synthese, naar correla- tie, naar samenhang en samengang van verschijnselen binnen Figuur 3. Kaartfiagment circa 1:180.000 (Jacob van Deventer, circa 1342) als voorbeeld van proto- symbotische kartografie uit de overgangstijd naar de moderne kartografie. Het gebied der kustdui- nen is vlakmatig gegeneraliseerd met duinsymbolen. De nederzettingen echter zijn nog afgebeeld met Signaturen van bouwwerken. ScAans Vrr'e/ci* Figuur 4. Kaartfragment 1:130.000 van voor 1664 door B. Schotanus van Sterringa. Voorbeeld van symboliserende kartografie uit de Renaissancetijd. De kaarttekens, toegelicht in een systematische legenda, zijn abstract en gerangschikt naar aard en rangorde der objecten. Door hun geringe afine- tingen ontstaat een open kaartbeeld [KW 2.1.13]. regio en landschap. Voor weergave van een breed spectrum van verschijnselen is de middelschalige kaart het meest geei- gend. In het verleden verliep de inventarisatie moeizaam, vergde veel tijd, maar toch bleef de verzamelde kennis in zekere zin beperkt. De moderne techniek echter, met name aardobservatie, levert van uur tot uur een weihaast onafgebroken stroom van gegevens. Hoe deze te brei- delen? Hoe de daarbij passende schaal- klasse te kiezen en de inhoud daarop af te stemmen? Hier is de steun van de generaliserende en karakteriserende geografie onmisbaar [KW 4.1.2]. In het bijzonder geldt dit voor de middelschalige kaart met haar grote 'bandbreedte' aan gegevens. Daar- buiten, in het grootschalige en in het kleinschalige bereik, is de diversiteit aan gegevens beperkt. Hier naderen we de grens van de geokartografie; in wezen zijn de grootschalige geovisualisaties, zo- als het voetgangers-navigatiesysteem, af- gezien van de snelle wisseling der beei den, verwant met de plattegronden uit het verre verleden (figuur 1). Ze liggen buiten bereik en zichtveld der geokarto grafie. In het middenveld echter is de middelschalige topografische kaart met haar polythematisch karakter het uit- drukkingsmiddel bij uitstek voor weer gave van de complexe geografische wer- kelijkheid. Maar waar 00k deze te be- perkte mogelijkheden biedt, is er de atlaskartografie als integraal uitdruk- kingsmiddel. Terecht wordt 00k de Atlas van Nederland als deeltaak aan de nieu- we kartografische sectie toevertrouwd. Noot Dit artikel werd als lezing gepresenteerd tij- dens de Algemene Ledenvergadering van 22 mei 2003. Literatuur Bos, E.S., F.J. Ormeling, A.H. Sij- mons G.F. Willems (1991), Karto- grafisch Woordenboek. Nederlandse Vereniging voor Kartografie. Amers- foort. 8

Kartografisch Tijdschrift | 2003 | | pagina 14