ge- KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2OO3-XXIX-3 De integratie bleek zeer soepel te verlo- pen en de nieuwe redactie heeft zeer ge- profiteerd van de 'multi-culturele' ach- tergrond van haar leden. In dit ten geleide ontvouwt de redactie haar visie op de eigen identiteit van de kartografie en het voornemen recht te doen aan de volle breedte van het karto- grafenveld. Pure berichtgeving over de vereniging en haar leden en nieuwtjes uit binnen- en buitenland naast weten- schappelijke en praktische artikelen, technische informatie, met elke afleve- ring een kartografisch product als bijla- Het startschot was gevallen en het doel geformuleerd. Het navigeren kon begin nen. In 1983 vindt de eerste grote wijziging in de samenstelling van de redactie plaats Kartografisch Tijdschrifi, 1983]. Geudeke en Karssen treden af. Aart Karssen be- paalde vooral het gezicht van het tijd- schrift met zijn ontwerp voor omslag, ty- pografie en lay-out. Geudeke nam de taak van redactiesecretaris op zieh. De redactie krijgt een echte voorzitter in Ferjan Ormeling. Koeman verwondert zieh er in 1995 over dar pas in 1983 voor de eerste keer de kwalificatie voorzitter van de redactie in het colofon wordt vermeld [Koeman, I995]- Dat is juist en de verklaring is simpel: de eerste acht jaar hebben we buitengewoon collegiaal bestuurd, en was er geen voorzitter nodig. Bovendien traden we in het spoor van onze meester. Ook in het colofon van Kartografie werd nimmer gesproken over Koeman als voorzitter! Met Geudeke en Ormeling vormde hij blijkbaar ook een collegiaal driemanschap! Een volwaardig tijdschrift Ter gelegenheid van het 4e lustrum van de vereniging spreekt Ormeling sr. een rede uit onder de titel: de professionalisering van de kartografie [Ormeling, 1978]. Het is interessant zijn ana- lyse te vergelijken met zijn bijdrage van tien jaar eerder. De titel wijst al op de ontwikkeling die heeft plaatsgevonden: professio nalisering. De eerste 10 jaar zijn gekenmerkt door het ontdek- ken van de eigen identiteit, zodat in de volgende tien jaar de ontwikkeling kon doorzetten tot een zelfstandige, professionele organisatie. Ormeling wijdde ook aandacht aan de tijdschriften: "In het dienstenpakket van de nvk neemt het Kartografisch Tijdschrifi een opvallende plaats in. Er is wel opgemerkt dat het Kartogra fisch Tijdschrifi in wetenschappelijk opzicht niet kan wedijve- ren met bepaalde buitenlandse periodieken. Hiertegen kan worden aangevoerd dat het KT doelbewust niet tot de weten- schappelijke statuszoekers wenst te behoren. Bij de verzelfstan- diging heeft voorop gestaan dat het tijdschrift van de nieuwe vereniging een weerspiegeling zou moeten zijn van beide be- staande tijdschriften, d.w.z. een synthese van een wetenschap pelijk blad en een huisorgaan. Te dien einde werden dan ook de bestaande redactie tot een nieuwe redactie samengevoegd. Tot veler verbazing werkte de nieuwe formule. Op voortvaren- de wijze ging de nieuwe ploeg, zonder voorzitter doch met een ijzersterk Westlands (ditmaal niet Westfries!) secretariaat on der de stimulerende rook van de nationale kaartenfabriek, aan het werk. Na een wat aarzelend begin slaagde zij er in het KT een eigen identiteit te geven, die strookte met de opdracht en die typografisch zowel als inhoudelijk bijzonder goed aansloeg. In foto offset op kwaliteitspapier gedrukt, in een kleurig om- stag met symbolisch portret van de gehele kartografenfamilie, met wetenschappelijk verantwoorde artikelen in een prettig leesbare letter, glijdt liet KT thans vier maal per jaar in de bus en wij Verheugen ons daar telkens weer op". Nieuwe vragen en nieuwe antwoorden Na de referentiepunten die de vieringen van het 2e en 4e lus trum boden volgt geen nieuwe analyse van het tijdschrift bij het 6e lustrum in 1988. Wel is er een speciaal lustrumnummer Kartografisch Tijdschrift Kartografisch Tijdschrift 1999-1998 Kartografisch Tijdschrifi 1999-200} (artografisch tijdschrift 1995-XXH KT-Geodesia in LAT-relatie 1995 21

Kartografisch Tijdschrift | 2003 | | pagina 27