Standaarden inTOPIONL 29 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT N.J. Bakker ARTIKEL standaardisatie, topografische kartografie, productie van geografische informatie, onderzoek standardisation, topographic cartography, production of geographical information, research standardisation, cartographie topographique, production de l'information geographique, recherche TREFWOORDEN KEYWORDS MOTS-CLES topionl wordt de objectgerichte opvolger van TOPiovector, het topografische basisbestand dat momenteel door de Topo grafische Dienst wordt geproduceerd. Bij de ontwikkeling van topionl wordt zoveel mogelijk aangesloten bij nationale en internationale standaarden. Voor de uitwisseling, het ge- bruik en de koppelbaarheid met andere datasets zijn stan daarden van essendeel belang. Naast de bekende Nederland- se standaarden als nen 3610 en nen 1878, betreffen dat de ISO- en de OpenGis-standaarden. Inleiding Deze bijdrage is een aangepaste weergave van de presentatie welke is gehouden op de NVK-studiedag Kartografische Datafor maten en conversies op 14 november 2002. De Topografische Dienst (tdn) ontwik- kelt momenteel een nieuw objectgericht vectorbestand op de schaal 1:10.000. Dit zal de opvolger worden van de huidige TOPiovector. Bij de ontwikkeling van het nieuwe bestand speien standaarden een belangrijke rol. Een van de belang- rijkste doeleinden van het nieuwe be stand is een optimale uitwisseling moge lijk te maken tussen dit topografisch ba sisbestand en vele andere topografische en thematische bestanden, welke in Ne- derland worden geproduceerd. Aanslui- ten bij internationale standaarden is van essentieel belang om in de nabije toe- komst 00k uitwisseling mogelijk te ma ken met geografische basisbestanden welke binnen Europa geproduceerd wor den. Bij de ontwikkeling van topionl hebben we te maken met diverse stan daarden. Naast de uitwisseling van de digitale gegevens is het van belang aan te sluiten bij de standaarden die in Neder- land en internationaal zijn en worden ontwikkeld betreffende het gegevensmo- Drs. N.J. Bakker, Afdeling Onderzoek en Ontwikke ling, Topografische Dienst, Postbus 115, 7800 AC Emmen, [e] nbakker@tdn.nl del, dat wil zeggen de wijze waarop de objecten worden inge- deeld met onder andere als resultaat een objectcatalogus. Ten- slotte dienen de datasets gevisualiseerd te worden. Is hier een standaardpresentatie voor nodig of is de gebruiker vrij om op zijn eigen wijze de gegevens vorm te geven? Deze bijdrage geeft een overzicht van de standaarden die mo menteel in gebruik zijn, en de standaarden die in de toekomst gehanteerd zullen worden. Standaarden voor gegevensmodellen De huidige TOPvector-bestanden zijn eind jaren tachtig, begin jaren negentig ontwikkeld met een CAD-structuur en zijn ge produceerd als Microstation DGN-files. In de zogenaamde user- data is de TDN-codering opgeslagen en deze vormt in feite een rechtstreekse vertaling van de legenda's van de topografische kaartseries. Als gevolg van de technische ontwikkelingen op het gebied van hardware en Software namen het afgelopen decennium de gebruiksmogelijkheden van de geografische gegevens sterk toe. Dit leidde 00k tot andere gebruikerswensen als complexere analyse, koppeling met andere bestanden, snellere levering van data en de internet-toepassingen. Deze wensen zijn onder meer vastgelegd in de aanzet tot het Geografisch Kernbestand. Tegenover de gebruikerswensen zijn de volgende beperkingen van de huidige topvector-structuur op te merken: kaart-gerich- te data, bewerkelijke conversies van CAD naar gis, interpreta- tieproblemen van gebruikte TDN-coderingen, vermenging ter- reinmodel met kartografisch model, beperkte thematische in- houd, moeilijk koppelbaar met andere gegevens en leveren van mutaties is problematisch. Bij de ontwikkeling van een nieuw gegevensmodel met object catalogus van topionl hebben de volgende overwegingen een rol gespeeld. Het model dient aan te sluiten op Nederlandse en buitenlandse standaarden en dient een open, uitbreidbaar karakter te dragen. In Nederland geldt als norm het terrein- model vastgoed, NEN3610. Internationaal wordt veel gebruik gemaakt van de DlGEST/FACC-standaard. Deze standaard is in eerste instantie voor militair gebruik ontwikkeld, maar wordt nu 00k voor civiele internationale datasets gehanteerd (onder meer GlobalMap en EuroRegionalMap). Ook zijn buitenland se modellen van diverse Europese landen in ogenschouw geno-

Kartografisch Tijdschrift | 2003 | | pagina 35