KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2003-XXIX-3 TOP IONL en visualisatie De copografische datasets kennen vele toepassingen. Een be- langrijke drijfveer voor de omzetting van TOPiovector naar een objectgericht topionl is het verbeteren van de mogelijkheden om de data in Gis-systemen te gebruiken en te koppelen met andere datasets. In veel gevallen behoeven de gegevens daar- voor niet gepresenteerd te worden als kaart. Toch blijft het vi- sualiseren een belangrijke pijler onder topionl. Naast papie ren kaarten zijn er beeldschermafbeeldingen noodzakelijk en groeit het aantal internetapplicaties waarin de data een cruciale rol speien. De data dienen geschikt gemaakt te worden voor visualisatie. Er dient wel een scheiding te zijn tussen de object- gerichte data en de wijze waarop deze wordt afgebeeld. Deze scheiding is aangebracht door allereerst een digitaal land- schapsmodel te modelleren. Als aanvulling wordt een digitaal kartografisch model ontwikkeld. Om een goede, volledige vi sualisatie mogelijk te maken, zoals die 00k momenteel reali- seerbaar zijn, zullen extra 'kartografische' objecten gemodel- leerd worden. Voor Gis-toepassingen zijn die niet nodig, maar voor papieren kaarten en internetafbeeldingen vormen deze een noodzakelijke aanvulling. In beginsel zullen de TOPNL-bestanden in het GML-uitwisse- lingsformaat worden geleverd. Op dit moment zijn de huidige kartografische pakketten als MapPublisher (Intergraph), Ma- publisher (Avenzo), ArcMap (esri) e.a. nog niet voorbereid om direct vanuit gml kwalitatief hoogwaardige visualisaties te maken. Hiervoor dient zieh echter een nieuwe standaard aan, namelijk svg. Dit Staat voor Scalable Vector Graphics en is ge- baseerd op XML, dezelfde waarop 00k gml is gebaseerd. Met svg zijn reeds enkele proeven gedaan met de testdata van topionl (figuur 6). Meer informatie over svg treft u aan in het artikel Scalable Vector Graphics: het (karto)grafische broertje van de XML-familie [Köbben, 2003]. Vooral voor de internettoepassingen biedt svg vele mogelijkheden. De gebruikers van de huidige kartografische pakketten kunnen gewoon doorgaan met het maken van kaarten van de nieuwe bestanden. Er zullen ongetwijfeld conversies mogelijk zijn van de GML-bestanden naar de huidige uitwisselingsformaten als dgn, shape en dxf. Voor de toekomstige TOPNL-producten zal in elk geval een 'standaard-visualisatie' worden geleverd. Voor veel gebruikers levert dit een herkenbaar beeld op in vergelijking met de hui dige papieren topografische kaarten. Anderzijds is de gebruiker vrij om zijn eigen gezicht te geven aan de topdata. Dit kan nodig zijn in verband met het gebruik van een selectie van de data, al dan niet gecombineerd met ei gen gegevens. Flexibiliteit is noodzakelijk. Papieren kaarten, Gis-applicaties, internettoepassingen stellen allemaal hun eigen eisen aan de kartografische vormgeving. Afhankelijk van het doel van de presentatie kan de visualisatie worden aangepast. TOPIONL: De standaard? Bij de ontwikkeling van topionl wordt zoveel mogelijk uitge- gaan van en rekening gehouden met de nationale en interna tionale standaarden. Dat betreft zowel het gegevensmodel, de uitwisseling van de data en de visualisatie van de gegevens. Daartoe zijn de volgende eisen gesteld aan de datasets om aan de huidige en zo mogelijk toekomstige wensen van de gebrui kers tegemoet te komen: objectgerichte data met een unieke objectcodering; toevoegen van attributen moet mogelijk zijn; integratie TOPiovector en TOPiowegen, zodat het object meerdere geometrieen kan bevatten; zodanige opbouw van de data dat mutatiebestanden eenvou- dig leverbaar zijn; historische versies van de data toegankelijk houden; meeleveren van meta-informatie op objeetniveau; een duidelijke scheiding aanbrengen tussen het Digitaal Landschapsmodel (dlm) en het Digitaal Kartografisch Mo del (dkm); naadloze bestanden, d.w.z. zonder kaartbladgrenzen; koppelbaarheid met andere datasets; gebruik maken van internationale standaarden voor de uit wisseling van de data. Deze eisen zijn gerealiseerd in de prototypen die in 2002 zijn geprodueeerd en als demonstratiemodel onder een groot aantal topvector-gebruikers zijn verspreid. Middels een bijgevoegde enquete zijn de gebruikers geraadpleegd. De uitkomsten daar- van worden verwerkt in het definitieve gegevensmodel en de uit te voeren conversie van TOPiovector naar topionl welke naar verwachting in 2004 zal aanvangen. De tdn hoopt daar- mee de nieuwe standaard te hebben gezet voor de topografi sche basisdata. Literatuur Köbben, B.J. (2003), Scalable Vector Graphics: het (karto)- grafische broertje van de XML-familie. Kartografisch Tijdschrifi xxix.i pp. 21-24. Summary N.J. Bakker - Standards in TOP10NL Keywords: standardisation, topographic cartography, produc- tion of geographical information, research Standards play a key role in national and international exchange of digital topographic files. When dealing with geographical data sets, users are faced with a ränge of exchange formats, usually developed by CAD and GIS Software vendors. Exchange usually leads to data loss. Linking Dutch and foreign data sets also causes problems due to disparate legends, Contentsand object definitions. Developing TOP10NL, the successor of the digital topographic base data set TOPiovector, (inter-) national Standards are allowed fior as much as possible. The data model is based on the Dutch Land-Information Terrain Model Standard ('Terreinmodel Vastgoed NEN3610), but it also allows for exchange using the DIGEST/FACC catalogue for military and civilian produets. The Geography Markup Language (GML), a Standard developed by the Open GIS Consortium (OGC) was chosen as the exchange format for digital data. This Standard is rooted in XML, an international Standard for exchanging data over the Internet. Current Software produets could still be usedfor cartographic visualisation, but visualisations created using Scalable Vector Graphics (SVG), another XML-based language, can be used in the future. Applying proprietary style sheets, users can choose their own representation, although the Dutch national mapping agency ("Topografische Dienst") shall deliver its own Standard visualisation. 32

Kartografisch Tijdschrift | 2003 | | pagina 38