Kaartredactie KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT KERNKATERN 20 J. Russchen T.R. Tichelaar Kaartredactie wordt in het Kartografisch Woordenboek omschreven als 'de karto- grafische voorbereidingen die voorafgaan aan de technische productie van een kaart: de redactionele voorbereiding, het maken van het redactiemodel, met inbe- grip van een lijst van aardrijkskundige namen, en het opstellen van de produc- tievoorschriften'. Het redactieproces be- staat in deze zin uit drie duidelijk te scheiden trajecten die elk hun eigen re dactionele competenties vereisen: het inhoudelijke voorwerk, het verza- melen en bewerken van het bronnen- materiaal (de 'redactionele voorberei ding'); het creatief-kartografische traject, waar- in de kaart daadwerkelijk wordt ont- worpen; en de technische voorbereiding voor de fysieke kaartproductie. De recente digitale revolutie binnen de kartografie heeft in veel gevallen het tweede en het derde traject met elkaar doen versmelten, en deze twee weer met het postredactionele traject. Waar het eindresultaat van het redactieproces tra- ditioneel een redactiemodel was, dat door gespecialiseerde technische karto- grafen tot een fysiek product werd ver werkt, wordt het digitale redactiemodel thans in toenemende mate door de re- dacteur zelf afgewerkt tot pre-press eind- product. De kaartredactie beslaat dus een toene- mend gedeelte van het volledige karto- grafische proces. Aan de output-kant heeft een verschuiving plaatsgevonden van redactiemodel naar kartografisch eindproduct. Maar waar begint de re- dactie? Drs. J. Russchen is Hoofd Cartografie bij Wolters- Noordhoff Atlasprodukties, [e] j.russchen@wolters.nl. Drs. Tjeerd Tichelaar is redactiecoördinator bij Wolters-Noordhoff Atlasprodukties, [e] t.tichelaar@ wolters.nl. Adres: Postbus 58, 9700 MB Groningen. De term redactie wordt op kartografische werkzaamheden toe- gepast naar analogie van het begripsgebruik binnen het totale mediabedrijf. Toch bestaat er een duidelijk verschil. Redacteu- ren in algemene zin verzorgen de totstandkoming van gedruk- te media (boeken, kranten, tijdschriften), radio- en televisie- uitzendingen, en tegenwoordig ook Websites. Voor hun input worden deze redacteuren door auteurs voorzien van kopij (ma- nuscripten, concepten, randvoorwaarden en inhoudsomschrij- vingen). Er is hierdoor een duidelijke scheiding tussen de au- teursfunctie en de redacteurfunctie. Afhankelijk van het bedrijf en de aard van het product laat het domein van de kaartredacteur zieh in veel gevallen minder duidelijk afbakenen van het domein van de auteur. Zoals de kaartredacteur aan de output-kant steeds meer betrokken raakt bij de technische kaartproductie, zo neigt zijn competentie er aan de input-kant toe zieh uit te strekken naar conceptontwik- keling. Conceptontwikkeling behoort van oudsher niet tot de bevoegdheden van de kaartredacteur, maar kan zieh in de praktijk - in situaties waarin een externe auteur ontbreekt - wel degelijk tot een redacteurstaak ontwikkelen. Voor de beschrijving van een aantal prominente aspecten van het kaartredactieproces zullen we putten uit de praktijk van de ontwikkeling van de Bosatlas van Wolters-Noordhoff. Aan de orde komen: productconcept probleemanalyse bronnenevaluatie en -bewerking kaartinhoud kartografische vormgeving toponymie actualisatie. Productconcept Het atlas- of kaartconcept is nimmer een vrije opdracht. Het komt tot stand op basis van de volgende overwegingen: voor wie is het product bestemd? aan welke speeifieke vraag komt het tegemoet? onder welke omstandigheden moet het worden gebruikt? wat mag het kosten? 77

Kartografisch Tijdschrift | 2003 | | pagina 3