Consulting op het ITC: ARTIKEL veel verschillende activiteiten over de hele wereld B.J. Köbben 34 2003-xxix-3 B.J. Köbben, J.P.R. van den Worm W. Feringa onderzoek, kartografische opleidingen, kaartproductie, overzicht TREFWOORDEN research, cartographic training, map production, survey KEYWORDS recherche, formations cartographiques, production de cartes, etude MOTS-CLES Het International Institute for Geo-information Sciences and Earth Observation (itc) is in eerste instantie een onder- wijsinstituut, maar daarnaast wordt er 00k in consultingpro- jecten geparticipeerd [url i]In dit artikel wordt eerst een overzicht gegeven van de aard en omvang van de consulting- activiteiten van de voormalige vakgroep Kartografie van het ITC. Deze vakgroep is inmiddels opgegaan in het Depart ment of Geo-Information Processing (gip). Daarna worden drie verschillende projecten in meer detail besproken: een ad- viesproject voor ontwerp en uitvoering van een serie satelliet- beeldkaarten in Maleisie, opfriscursussen desktop kartografie in Nepal en een studentenproject: de productie van een to- pografische kaart van Blantyre (Malawi). Overzicht van consultingactiviteiten De consultingactiviteiten van het ITC zijn zeer divers en vin- den plaats over de hele wereld. Om een idee te geven van de diversiteit aan activiteiten en hun locaties is in figuur 1 een overzicht gegeven van de projecten die in de periode 1975-2001 door de voormalige vakgroep Kartografie zijn uitgevoerd. To taal gaat het om ruim 100 projecten, die sterk verschallen in duur (van enkele dagen tot meerdere jaren) en met begrotin- gen varierend van enkele honderden tot miljoenen euro. Figuur 1 (pagina 36) laat goed te zien dat onderwijs de kern- taak van het ITC is, want de meeste consultingactiviteiten zijn aan het onderwijs gelieerd. Ten eerste zijn er de standaard mo- dules: sinds 1998 is al het reguliere iTC-onderwijs opgebouwd uit 3-weekse modules, die 00k gevolgd kunnen worden als los- se onderdelen. Het grote voordeel hiervan is dat standaard les en oefeningmaterialen gebruikt kunnen worden en dat de cur- sisten meelopen met de reguliere Studenten. Daardoor is de voorbereidingstijd kort en de inzet van begeleiders efficient, en dus kan de prijs laag worden gehouden. Natuurlijk past een standaardmodule niet altijd bij wat de klant zoekt: Wanneer een andere mix van onderwerpen, een kortere of längere tijdsinvestering of een afwijkende periode gewenst is, worden onderwijsprojecten geclassificeerd als 'trai ning speciale cursus'. Deze zijn zeer verschillend van aard. Barend Köbben, Jeroen van den Worm en Wim Feringa zijn werkzaam bij het Department of Geo- information Processing (GIP), ITC, Postbus 6, 7500 AA Enschede. [e]{kobben;worm; feringal@itc.nl Het kan gaan om körte praktische soft- warecursussen, zoals de tweedaagse cur sus Kartografie met ArcMAP, die het itc al enkele jaren verzorgt voor en met esri Nederland. Aan de andere kant kunnen het 00k längere, meer theoretische en onderzoeksgerichte Workshops zijn, zoals de hierna besproken cursus Satellite Ima ge Maps voor het Maleisische MaCReS. Dit soort cursussen wordt meestal ont- wikkeld naar aanleiding van vragen van klanten. Afhankelijk van het aantal be- nodigde begeleiders, de noodzakelijke infrastructuur en het aantal cursisten kan het voordelig zijn de cursus op het itc aan te bieden of juist bij de klant 'thuis'. Een aparte categorie vormen de 'opfris cursussen'. Dit zijn 2- 3-weekse cursus sen die met name georganiseerd worden voor alumni van reguliere iTC-program- ma's, die 5 tot 12 jaar geleden met een beurs van het Netherlands Fellowship Pro gramme (NFP) in Nederland gestudeerd hebben. Daarnaast worden 00k collega's en leidinggevenden van deze ex-studen- ten uitgenodigd om te participeren, om zo de impact van de cursus op de organi- satie te optimaliseren. De verderop door Jeroen van den Worm beschreven cur sussen zijn hier een voorbeeld van. In de categorie 'productie' vallen projec ten waarbij iTC-staf wordt ingezet om behulpzaam te zijn bij de productie van kaarten, atlassen, databases en dergelijke. Het gaat dan dikwijls om meer dan al- leen technische expertise, namelijk 00k om het ontwikkelen van productielijnen en kwaliteitscontrole. Zo produceerden iTC-ers in 1986 in het kader van een Uni ted Nations Development Program

Kartografisch Tijdschrift | 2003 | | pagina 40