B.J. Köbben 35 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2OO3-XXIX-3 kaarten voor de Nationale Atlas van Togo (figuur 2) en hadden zij de super- visie over het drukken van deze atlas (in China!). In de categorieen 'informatievergaring' en 'institutionele versterking' vallen al lerlei projecten die met name gericht zijn op het helpen opzetten van organi- saties in de derde wereld. Meestal betreft dat het aanpassen van organisatie- en managementstructuren van grote over- heidsinstellingen, zoals Topografische Diensten en Kadasters, aan de verande- rende eisen die gesteld worden door de introductie van gis, remote sensing en databasetechnologie en door een meer klantgerichte, commerciele instelling. De laatste jaren worden daarnaast steeds meer initiatieven ontwikkeld om het tra- ditionele iTC-onderwijs te decentralise- ren, waarvoor partner-instituten worden aangezocht waar (delen van) de iTC-pro- gramma's kunnen worden verzorgd, of waarmee gezamenlijke opleidingen kun nen worden ontwikkeld. In de categorie 'advisering' tenslotte, Val ien projecten die vergelijkbaar zijn met commerciele projecten zoals consulting- bureau's die 00k uitvoeren. Omdat dit soort activiteiten niet tot de kerntaken van het ITC behoort, wordt er terughou- dend mee omgegaan en komen ze alleen in aanmerking wanneer de werkzaamhe- den een meerwaarde hebben, zoals het ontwikkelen van nieuwe kennis of con- tacten in de aandachtsvelden van het in- stituut, of wanneer het project vraagt om de specifieke combinatie van kennis en künde in de toepassing van gis en Remote Sensing die het ITC kan bieden. Dat laatste was bijvoorbeeld het geval bij een project ten behoeve van de Milieu- Figuur 2. De omslag van de Nationale At las van Togo. politie Twente. Voor een rechtszaak moest gevisualiseerd en gekwantificeerd worden hoeveel illegaal afval was gestört in de periode 1989-1999 op een bepaald perceel en waar dat precies gebeurd was (figuur 3). Ofschoon het overzicht en de getoonde voorbeelden projecten van de voormalige vakgroep Kartografie zijn, kunnen ze repre- sentatief genoemd worden voor het hele ITC. De afgelopen ruim vijftig jaar van haar bestaan heeft het ITC zieh sterk ge- maakt voor de ontwikkeling van individuen en organisaties in de derde wereld, en de consultingactiviteiten passen daar uit- stekend in. En daarom zal 00k in de toekomst de staf van het ITC op veel verschillende plekken in de wereld te vinden zijn, bezig met allerlei projecten. SIM: Satellietbeeldkaarten voor Maleisie Satellietbeeldkaarten Satellietbeeldkaarten maken het mogelijk snel en efficient gro te delen van de aarde te karteren op kleine en middelgrote schalen en kunnen als alternatief voor traditionele topografi sche kaarten dienen. Satellietbeeldkaarten zijn satellietbeelden die kartografisch bewerkt zijn om ze beter leesbaar, meetbaar en begrijpelijk te maken [Hootsmans Köbben, 1995]. Lees- baarheid en meetbaarheid worden bereikt door radiometrische en geometrische bewerking van het oorspronkelijke satelliet- beeld en door het toevoegen van randinformatie. Om de be- grijpeli jkheid te verhogen wordt het beeld aangevuld met extra kartografische visualisaties, vooral van dementen die niet of moeilijk in het satellietbeeld zijn te herkennen. Voorbeelden hiervan zijn hoogtelijnen, transportnetwerken, administradeve grenzen en toponiemen. De produetie van kwalitatief hoogwaardige satellietbeeldkaar ten wordt steeds beter mogelijk, met name door de komst van hoge resolutie satellieten en betere integratie van rasterbeeiden in desktop kartografiesystemen. In het vakgebied van de satel- lietbeeldkartering wordt gebruik gemaakt van kennis en tech- nieken uit de remote sensing, de beeldverwerking, de geo-in- formatica en de kartografie, precies die kennisvelden waar het ITC zieh mee bezighoudt. SIM Mede vanwege itc's expertise zocht het Malaysian Centre for Remote Sensing (MaCReS) in Kuala Lumpur [url 2] samenwer- king toen het besloot om een satellietbeeldkaartserie 1:50.000 van heel Maleisie uit te gaan geven. Deze serie zou geprodu- ceerd gaan worden naast de bestaande topografische kaart op dezelfde schaal en in samenwerking met jupem, de Maleisische topografische dienst. De satellietbeeldkaart zou echter een fre- quentere revisiecyclus kunnen krijgen en een alternatieve visu- alisatie bieden van met name de vegetatie. De serie zou als commercieel produet (Satellite Image Maps (SIM)) op de markt worden gebracht. Opzet Om zo'n satellietbeeldkaartserie efficient te kunnen vervaardi- gen, is een modern geintegreerd produetiesysteem nodig en een ter zake kundig multidiseiplinair team. Daartoe kwam een aantal MaCReS-stafleden begin 1998 naar het ITC voor een ne- gen weken durend programma. Gedurende de eerste weken werd een aantal algemene theoretische cursussen gegeven aan de hele groep. Daarnaast vonden discussies en oefeningen

Kartografisch Tijdschrift | 2003 | | pagina 41