i KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2OO3-XXIX-3 het digitaliseren van grillige hoogtelijnen. En hoogtelijnen zijn er genoeg in Nepal, waar dit mij en een van mijn iTC-collega's overkwam tijdens een Gis- en kaartproductiedemonscratie ter gelegenheid van de Start van een van de opfriscursussen die door het ITC in Nepal zijn uitgevoerd. Dat dezelfde jonge prinses Shruti slechts enkele jaren later door haar eigen broer, samen met acht andere leden van het Nepalese koningshuis, gedood zou worden had niemand toen kunnen bevroeden. In de periode 1995-2002 was de voormalige iTC-vakgroep Kar- tografie actief betrokken bij de uitvoering van een aantal op friscursussen in Nepal. Drie van deze cursussen werden geor- ganiseerd in samenwerking met de afdeling Geografie van de Tribhuvan Universiteit in Kathmandu, Nepal. De laatst gege- ven cursus ontstond door een nauwe samenwerking met icimod (International Center for Integrated Mountain Development) en nset (Nepalese Society for Earthquake Technology), beide gevestigd in Kathmandu, en met adpc (Asian Disaster Preparedness Center) in Bangkok, Thailand. Docenten en assistenten waren 00k alkomstig van een aantal andere Nepalese karteringsinstituten zoals de Topografische Dienst van Nepal en het Ministerie van Bosbouw. Voor de cursussen werden met name iTC-alumni (en eventueel hun directe meerderen) uit de saarc (South Asian Association for Regional Cooperation)-regio uitgenodigd tot deelname. Deze regio omvat Bangladesh, Bhutan, India, de Malediven, Nepal, Pakistan en Sri Lanka. Daarnaast werden alumni uit de Filippijnen en Vietnam op de hoogte gesteld. De belangstel- ling voor deze cursussen was overweldigend. Gemiddeld waren er zo'n 100 - 150 aanmeldingen, terwijl slechts 20 tot maximaal 30 deelnemers konden worden geselecteerd. De eerste twee cursussen, gehouden in 1995 en 1996, hadden een puur kartografisch karakter en waren in de eerste plaats ge- richt op het opfrissen van kartografische kennis van de ITC kar- tografie-alumni en het bijbrengen van nieuwe kartografische producdetechnieken. Dit gebeurde door middel van een aangepaste versie van de cursus Desk Top Cartography, die 00k in Nederland door me- nig kartograaf is gevolgd. ITC-alumni leerden hier op basis van data in een gis op snelle en goedkope wijze kaartmateriaal van hoge (grafische) kwaliteit te produceren met het pakket Macromedia FreeEland in combinatie met MaPublisher. Naast het leren werken met de Software werd in deze cursus 00k uitgebreid aandacht besteed aan de conceptuele aspecten van kaartontwerp. Een belangrijk onderdeel, met name voor kartografen werkend in ontwikkelingslanden, was 00k de om- zetting van digitale naar analoge (gedrukte) kaartproducten. Hierbij zochten we naar samenwerking met een lokale offset- drukkerij en een lithografiebedrijf om zo het gehele productie- proces in de praktijk te kunnen tonen. Beide cursussen werden door mij en mijn collega Wim Feringa verzorgd. De derde opfriscursus, gegeven in 1999, had een geheel ander karakter. Dit was een van de eerste opfriscursussen waarbij meerdere disciplines binnen het itc waren betrokken. In sa menwerking met de toenmalige ITC-vakgroep Bodemkunde werd de cursus Analyse en kartografische presentatie van bodeme- rosie verzorgd. De deelnemers hadden uiteraard een geheel an dere achtergrond dan die van de eerdere cursussen. Van de 25 deelnemers aan deze cursus waren er slechts 3 kartograaf, alle anderen kwamen voornamelijk van geologische diensten en diensten of organisaties die zieh bezighouden met erosiebe- heersing en -bestrijding. In de cursus werd zowel aandacht be steed aan inhoudelijke analytische aspecten van erosiever- Figuur 6. Koninklijke belangstelling: prinses Shruti van Nepal. schijnselen als aan de visualisatie van de analyseresul taten. In november 2002 vond de vierde opfris cursus plaats, voorafgaand aan de twee- jaarlijkse Zuid-Aziatische Conferentie voor Remote Sensing, die deze keer in Kathmandu werd gehouden. De organi- satie lag bij de afdeling Natural Resour ces Management van het ITC. Slechts een gering aantal deelnemers bestond uit itc- alumni, het merendeel bestond uit be- leidsmakers van instituten en organisaties die zieh bezighouden met inventarisatie en analyse van aardbevingen op het Azia- tische continent. Naast deelnemers uit de SAARC-regio waren er cursisten uit Japan, Thailand, Myanmar en Iran. Onderwerp van de cursus was het analyseren en in beeld brengen van de risico's en gevolgen van aardbevingen. De plaats van hande- ling was perfect gekozen, want al vele ja ren verwacht men in Kathmandu een zware tot zeer zware aardbeving, waarbij grote delen van de stad zullen worden beschadigd en vele (tienduizenden) do- den worden verwacht. Ik moet wel be kennen dat ik na het aanhoren van deze rampspoedtijdingen minder rüstig heb geslapen! Bij deze cursus is vanuit de kar tografische hoek voor de eerste keer ge- probeerd om de deelnemers vertrouwd te maken met het presenteren van analyse- gegevens en uitvoeringsmaatregelen in interactieve kaarten met gebruikmaking van FlashMX technologie. Zoals eerder vermeld werd deze cursus verzorgd in samenwerking met een aan tal andere instituten. Er wordt vooral ge- tracht om alle opfriscursussen uit te voe- ren met behulp van locale docenten en assistenten, die over het algemeen recent op het ITC zijn afgestudeerd. Op deze wijze wordt recent opgedane kennis van alumni benut, en tevens is dit voor de alumni een goede gelegenheid om erva- 38

Kartografisch Tijdschrift | 2003 | | pagina 44