KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT ring op te doen in het lesgeven. Na de les volgt meestal een (kort) evaluatiege- sprek over de wijze van doceren en pro- beren wij over en weer onze ervaringen uit te wisselen. Omdat veel deelnemers uit omliggende landen komen, wordt met name in de weekenden getracht om ook in sociaal opzicht wat te bieden. Dit gebeurt bijvoorbeeld door veldwerk te organiseren, waarbij men dan ook wat van het land kan zien. De traditionele iTC-alumni-receptie, waarbij de deelne mers (opnieuw) kennis kunnen maken met andere alumni, wordt altijd zeer op prijs gesteld. In 1999 werd deze receptie aangegrepen om te komen tot de oprich- ting van de eerste officiele itc Alumni Association. Deze heeft een aparte Sta tus, naast de al bestaande Dutch Alumni Association Nepal, en behartigt alleen de belangen van iTC-alumni. Het afgelopen jaar heeft de itc Alumni Association Nepal zelf een voorstel voor een opfris- cursus ingediend met als onderwerp het beschi kbaar maken van Gis-data via het web. Fungeren als docent tijdens de opfriscur- sussen is dankbaar werk. Ten eerste is het ontzettend leuk om Studenten na een (flink) aantal jaren weer terug te zien en te hören wat zij met hun kennis en ervaring hebben bereikt. Daarnaast leidt het intensief en ongestoord kunnen wer ken aan een onderwerp soms tot zeer ge- slaagde eindresultaten. Voor een karto- graaf is het altijd erg bevredigend als deelnemers na afloop van zo'n cursus uit de grond van hun hart verklaren dat er een kartografische wereld voor hen is opengegaan. Aan de andere kant is het natuurlijk ook aardig om een stukje 'Ne- derlandse kartografiecultuur' naar buiten uit te dragen. Het geven van een cursus in een ontwik- kelingsland heeft natuurlijk ook scha- Figuur 7. Ontspan- ning na drie weken intensief werken! 2003-XXIX-3 duwkanten. Naast het missen van eigen huis en haard is bij voorbeeld het uitvallen van de stroomvoorziening tijdens prac tica een gegeven waarmee rekening moet worden gehouden, onder meer door het plaatsen van generatoren. Qua budget is het zo nu en dan scherp in de gaten houden van ingediende nota's en van tijdsbestedingen geen overbodige luxe, soms is het verrichten van wat plaatselijk onderzoek daarvoor nodig. Zo werd ik eens geconfronteerd met een rekening voor de huur van een veldwerkbus, waarop het bedrag wel erg veel leek op hetgeen was gecalculeerd in het budget, maar men had het guldenteken aangezien voor een dollarteken! Een zelf opge- vraagde offerte bij een lokaal busmaatschappijtje leverde een aanzienlijk prijsverschil op, dat slechts te verklaren viel met een wat onbeholpen en schaamtevol excuus dat hier sprake moest zijn van een vergissing. Het hoort er allemaal bij, net als toiletten die door een heel gebouw te ruiken zijn, het al dan niet werken van legale, illegale of verouderde Software enz. Staf die plotseling en dringend iets anders moet doen (meestal het vervullen van een tweede baan omdat men anders niet rond kan komen) en het zeven keer per week verschonen van al je kleding in verband met stof en vuil (overal). Omdat Mao'isti- sche rebellen met geweld het huidige Koninkrijk Nepal willen inruilen voor de communistische Volksrepubliek Nepal kwa- men er tijdens de laatste cursus ook het passeren van militaire controleposten en het aanhoren van enkele bomexplosies in de nacht bij, waarna het aardedonker werd omdat de hoogspan- ningslijnen waren opgeblazen. Het geweld heeft de afgelopen vijf jaar al meer dan 7000 doden gekost, maar dat is nu geluk- kig verminderd door een net afgesloten wapenstilstand (begin april 2003). Afgaande op de reactie van de deelnemers voldoet het opfris- cursusprogramma echter aan een zeer grote behoefte en het is te hopen dat Ontwikkelingssamenwerking (via Nuffic) dit programma nog lang zal blijven ondersteunen. Topografische kaart van Blantyre, het mag niks kosten... W. Feringa Stel je voor... Je werkt op de afdeling kartografische visualisatie van een to pografische dienst, en je hebt net een bezoekje gehad van je meerdere. "Alle kaartseries moeten opnieuw gemaakt wor den...", werd je meegedeeld. "..wel graag digitaal, en alles van- uit een gis...", alsof de eerste opmerking al niet genoeg was om deze droom tot een nare te maken. Daarna volgde de ge- nadeklap en uh, eigenlijk is er bijna geen geld meer in kas." Je probeert je voor de geest te halen wat dit allemaal be- tekent. Ten eerste zijn alle kaarten sterk verouderd, de meest recente versie is van ruim 20 jaar geleden. Ten tweede is er ei genlijk ook niets anders aanwezig dan papieren originelen, in een ver verleden gemaakt door de Engelsen. Badend in het zweet ontwaak je, gelukkig was het maar een droom... Het Department of Surveys van Malawi Bovenstaande nare droom is realiteit in Malawi, al weet ik na tuurlijk niet hoe het precies gegaan is. In het verleden werden de topografische kaarten gemaakt door de Ordnance Survey van Engeland. De meest recente versie van de i:25.ooo-serie da- teert van tussen 1970 en 1980. Het Ministry of LandsPhysical Flanning Surveys van Malawi steh zelf vast dat er actie moet worden ondernomen om aan de plicht die het volgens de grondwet heeft, te voldoen. Deze plicht is zorg dragen voor de 39

Kartografisch Tijdschrift | 2003 | | pagina 45