KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2OO3-XXIX-3 basic surveys, waartoe de topografische, geodetische en hydro- grafische opname behoren inclusief de triangulatie. Gezien het gebrek aan middelen bij de regering om het kostbare proces van kaartrevisie en -productie te kunnen beköstigen, heeft men echter een aantal keuzes moeten maken. In eerste instan- tie zal men gaan werken aan de voorbereiding en productie van de topografische kaarten 1:25.000 en de 1:50.000. Toeristi- sche en andere kaarten zal men aan de publieke sector overla- ten. Het departement heeft echter een groot tekort aan stai en de huidige staf moet beter opgeleid worden om in de digitale productie te kunnen stappen. De huidige Computersystemen zullen echter wel (op zeer körte termijn) worden vervangen en de benodigde Software zal worden aangeschaft. Weinig geld, weinig middelen, een handjevol niet goed opgeleide stafleden, inderdaad een nare droom als je het zo bekijkt. Aan de andere kant 00k wel een uitdaging. Een Student uit Malawi Een van de niveaus waarop Studenten worden opgeleid op het ITC is de Diploma Cursus, bedoeld voor degenen die o.a. ver- antwoordelijk zijn voor kaartproductie. Studenten die deze cursus volgen sluiten hun opleiding af met een zes weken du- rend eindproject. In die periode moeten ze zelfstandig een project, dat in het ideale geval voortkomt uit een vraag van de organisatie waarin de Student in het land van herkomst werkt, afronden. In het cursusjaar 2002 heb ik de supervisie gehad over het project van een Student uit Malawi, Jonathan Shad- reck Gwaligwali. Hij had een kaartblad van de stad Blantyre bij zieh en een dataset die gebaseerd was op dezelfde (papie ren) kaart. Deze kaarten waren op zijn departement gedigitali- seerd op een groot formaat digitaliseertafel met behulp van Cartalinx-software. De data zijn geexporteerd naar ArcView, en daar zijn er attributen aan toegevoegd. De originele vraag voor de eindopdracht was: "Using the available datasetswould like to produce an updated Topographie Map of Blantyre City, the commercial city of Mala wi, at a scale of1:25.000. De vraagstelling was niet verder uitgewerkt toen de Student aan zijn eindproject begon, de uitgangssituatie was echter dui- delijk. Er was bij zijn dienst in Malawi een begin gemaakt met het digitaliseren van de kaarten, al had men eigenlijk nog geen uitgewerkt idee wat met de gegevens te doen. Een sprong in het verleden Enkele jaren geleden heb ik (samen met Rob Hootsmans) op de Universiteit van Zambia in Lusaka een opfriscursus gegeven voor hoofdzakelijk oud-kartografiestudenten van het ITC. Op deze cursus waren 00k een aantal Studenten van de eerder ge- noemde Ministry of Lands, Physical Planning Surveys van Malawi. Een van de doelstellingen van deze cursus was om de Studenten in een zeer körte tijd iets te laten ervaren van de nieuwe ontwikkelingen op het gebied van de kartografie. Alles werd op zeer elementair niveau gegeven, een aantal deelnemers had nauwelijks computerervaring. De Studenten kregen in deze cursus allerlei praktische opdrachten, die werden uitge- voerd met Macromedia FreeHand met de plug-in MAPublis- her van Avenza. Om Studenten bij terugkomst in de organisa tie een mogelijkheid te geven het geleerde in de praktijk te brengen, kreeg iedereen een softwarepakket mee naar huis. Meer dan hopen op gebruik ervan binnen de organisatie kon- den we niet, omdat er weinig zieht is op de positie van de Stu denten en de daarmee samenhangende bevoegdheden binnen de organisaties. Ik was dan 00k blij verrast om van Gwaligwali te hören dat er inderdaad 'iets' met het geleerde en met de Software was gedaan, al had het nog geen plaats gevonden in feitelijke productie van kaarten. Het eindproject De eerste stap was het meer in detail uitwerken van de op- dracht. Gezamenlijk werd besloten een zo compleet mogelijke kaartblad te maken van Blantyre met de gegevens die de Stu dent bij zieh had en nog zou weten te bemächtigen. Ook werd besloten te kiezen voor een eenvoudige produetielijn met een niet al te duur grafisch pakket en een plug-in om geodata te importeren. Het project werd opgesplitst in drie onderdelen: verzamelen van materiaal en beoordelen van kwaliteit, kaart productie (met de daarbij behorende specificatie) en het schet- sen van een mogelijke produetielijn die toegepast kan worden in de organisatie. Het eindproject zou in de toekomst kunnen dienen als een sjabloon voor een gehele kaartserie. Een nogal omvangrijke opdracht voor zes weken, maar de Student had alle vertrouwen in een goede afloop. Stap een, het basismateriaal Veel was er niet, een kaartblad van Blantyre schaal 1:25.000, enkele luchtfoto's uit 1998 en een incompleet digitaal bestand van bovengenoemd kaartblad. Een eiders op het ITC studeren- de collega van Gwaligwali had ook nog een aantal bestanden bij zieh, hij had tevens de luchtfoto's geometrisch gecorrigeerd (hetgeen niet is opgenomen in de beschrijving van de produe tielijn, omdat het feitelijk buiten het eindproject van Gwalig wali viel). Om de aanwezige bestanden op juistheid te kunnen beoordelen, werd besloten de kaart van Blantyre te scannen en onder de reeds gedigitaliseerde elementen te leggen. Het bleek dat er erg slordig was gedigitaliseerd en dat grote delen van ele menten ontbraken. Ook bleek dat er vaak verkeerde (of in het geheel geen) attributen aan de elementen waren gekoppeld. De eerste taak was het corrigeren en aanvullen van het digitali- seerwerk. Dit werd gedaan met behulp van twee softwarepak- ketten. De luchtfoto's, die werden gebruikt om nieuwe ele menten toe te voegen, werden in ArcView op het scherm gedi gitaliseerd. De gescande kaart werd in FreeHand gebruikt om ontbrekende en onzuiver gedigitaliseerde elementen toe te voe gen en te corrigeren. Er werd dus gebruik gemaakt van een Gis-pakket en van een puur grafisch pakket, beide niet al te duur en een ideaal duo, mits ze met elkaar kunnen communi- ceren. Wat heeft het voor zin om in een grafisch pakket te di gitaliseren als je de gegevens niet kunt gebruiken in een gis- omgeving, of om alle gegevens in een Gis-pakket te hebben waarmee je geen goed grafisch produet kunt maken, terwijl dit een van de doelstellingen is? Gelukkig heeft de Canadese firma Avenza de plug-in MAPublisher ontwikkeld voor de (veel door kartografen gebruikte) grafische pakketten Adobe Illustrator en Macromedia FreeHand. Deze plug-in verzorgt de commu- nicatie tussen gis en grafisch pakket in twee richtingen. Stap twee, de kaartproductie Toen alle gegevens zo compleet mogelijk waren, werd het tijd om te beginnen met het ontwerp van de kaart. Om overtui- gend te werken naar de leidinggevenden van Jonathan was de beste keus de huidige topografische kaart na te maken; de spe- cificaties konden dus van de papieren kaart worden overgeno- men en ingevoerd in FreeHand. Kleuren, stijlen en lagen wer den gespeeifieeerd aan de hand van de iTC-kleurenkaart. Basis elementen zoals kader, legenda, graadnet, titel enz. werden getekend, op de plaats gezet en als sjabloon bewaard om later dienst te kunnen doen voor de hele serie 1:25.000. In ArcView werden alle lagen bewaard als shape-bestand, een formaat dat 40

Kartografisch Tijdschrift | 2003 | | pagina 46