KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT door MAPublisher kan worden gelezen en omgezet naar Illustrator- of Free- Handformaat met behoud van coördi- naatsysteem en attribuutgegevens. Op het moment dat het eerste shape-bestand in het grafische pakket wordt binnenge- haald, worden de geografische coördina- ten aan papiercoördinaten gekoppeld. Elke ArcView-laag wordt in het grafische pakket ook weer in een aparte laag gezet. Nadat alle gegevens zijn gei'mporteerd kan het visualiseren beginnen. Dit is meer tijdrovend dan moeilijk. Het ruwe visualiseren, het toekennen van de reeds gedefinieerde stijlen aan elke afzonderlij- ke laag, gaat vrij vlot. Hoogtecijfers, na- men en Symbolen kosten meer tijd om- dat dit niet volledig geautomatiseerd kan worden. Toch was de feitelijke kaart in relatief körte tijd geproduceerd, het voorbereiden van de data was veel tijdro- vender. De kaart is op het ITC uitge- draaid op een AO inkjet printer; in Ma lawi zal dit moeten worden uitbesteed omdat de dienst zieh een dergelijke aan- schaf niet kan permitteren. Op de Web site kartografie.nl [url 3] is een pdf-be- stand met de kaart te downloaden. 2003-XXTX-3 Stap drie, het schetsen van een eenvoudige produetielijn Jonathan had inmiddels ervaren dat het met behulp van enkele niet al te dure pakketten en een normale PC mogelijk was een topografische kaart te maken van zeer goede grafische kwaliteit. Voor het schetsen van de produetielijn hoefde hij nog slechts de verschillende onderde- len die hij gebruikt had te benoemen. Ruwweg kon daarbij de produetie in drie hoofdpunten worden opgesplitst: gegevensinzameling (digitaliseren) visualiseren uitvoer. In Malawi was voor het digitaliseren een groot formaat digitaliseertafel met beno- digde Software gebruikt. Het is niet dui- delijk waarom voor deze - niet goedkope - oplossing is gekozen. Bij het eindpro- ject is gekozen voor digitaliseren op het beeldscherm van zowel de gescande kaart als de luchtfoto's. Daarvoor is de aanschaf van een desktop Scanner nood- zakelijk, maar die is al voor minder dan 100 euro te koop. Gegevensinzameling Het scannen van de kaartbladen en de luchtfoto's kon dus met een normale desktop Scanner gebeuren. De topografi sche kaarten zijn binnengehaald in Free- Hand. Allereerst is met behulp van MA Publisher het coördinaatsysteem opge- zet, daarna zijn de veranderingen ten aanzien van de topografische kaart gedi- bestaande topografische kaartbladen in de schaal 1 25000 meest recent gevlogen luchtfoto's Scannen Scannen Bewerken Digitali seren Vaststellen van coordinaten en he koppelen van alle elementen Export Toekennen van attributen Shape visualiseren Export Shape Afdrukken op een AO plotter of uitvoer op filmplotter en offset druk Figuur 8. Schetsmati- ge weergave van de produetielijn van de kaart. gitaliseerd. Vervolgens is alles geexporteerd als shape-bestan- den, die daarna in Are View konden worden ingelezen. De ge- corrigeerde luchtfoto's werden ook ingevoerd in ArcView. Door de foto s onder de in FreeHand gedigitaliseerde elemen ten te leggen konden de gegevens worden geactualiseerd, waar- na aan de elementen attribuutgegevens (zoals hoogtecijfers) ge hangen konden worden. Visualiseren De shape-bestanden zijn vanuit ArcView in FreeHand binnen gehaald in het reeds gemaakte sjabloon. Voor het visualiseren moesten er stijlen worden toegekend aan de verschillende ele menten en moesten tekst en Symbolen apart worden toege- voegd. De gegevens zoals titel, coordinaten, randinformatie enz. moesten worden bijgewerkt. Uitvoer De aanschaf van een groot formaat inkjet printer is relatief duur; onderhoud, inkt en papier zijn ook niet goedkoop. Waarschijnlijk zou zo'n aanschaf (op dit moment) de financie- le mogelijkheden van het departement te boven gaan. Aan schaf van een filmplotter en een offset drukpers vallen zonder meer buiten de mogelijkheden. Het ligt voor de hand om deze activiteiten bij externe bedrijven onder te brengen. Enerzijds natuurlijk een grote beperking, omdat de controle van de be- 41

Kartografisch Tijdschrift | 2003 | | pagina 47