45 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT het juk van de spellingsvoorschriften doorgaan. Uit de stemming, 18 stemmen voor handhaving van de k, 2 tegenstem- men en 6 onthoudingen, blijkt het me- rendeel der kartografen kiest voor voort- zetting van de glorieuze strijd met het gangbaar Nederlands. De heer Hameleers is weliswaar onder de indruk van de ambities van het gin, maar vroeg zieh af of een zo grote vereni- ging op längere termijn nog gerund kan worden op basis van de vrijwillige inzet van leden. Hij voorziet op termijn de noodzaak van een verdergaande profes- sionalisering en daarmee een onafwend- bare verhoging van de exploitatiekosten. Naast de zorgen over de exploitatie vreest hij, door een geringere betrokkenheid, een aanzienlijke terugloop van het leden- tal. Mevrouw Broeder benadrukte in een reactie hierop dat het juist zeer belangrijk is dat de verenigingsstruetuur zoveel mo- gelijk behouden blijfr om te voorkomen dat de leden zieh gaan gedragen als 'pas- sieve consumenten'. De heer Poppe vroeg zieh bezorgd af of de in de presentatie van de heer Eimers gehanteerde vormgeving kenmerkend is voor de huisstijl van het gin. Tot zijn niet geringe opluchting bleek dat de vorm van de presentatie volledig los staar van de huisstijl en dat de nieuwe huis stijl gepresenteerd zal worden op de op- richtingsvergadering op 23 oktober. Omdat de besluirvorming over de fusie, om juridisch/procedurele redenen, nier tijdens deze alv genomen kan worden, dient er een buitengewone ledenvergade- ring te worden belegd. Deze buitenge wone ledenvergadering, met als enige agendapunt het formele fusiebesluit, zal worden gecombineerd met de bestuurs- raadvergadering op 16 September aan- staande. Deelnemers aan de huidige alv konden hun stem uitbrengen door het ondertekenen van een volmacht welke zal worden ingebracht tijdens de buiten gewone ALV. Bestuursmutaties Het agendapunt van de bestuursmuta ties levert weinig stof tot discussie. Een aantal bestuursleden is formeel aftre- dend, maar steh zieh beschikbaar voor de laatste paar maanden. Omdat zieh geen tegenkandidaten hebben gemeld, gaat de vergadering stilzwijgend akkoord met de herbenoeming. Verenigingsprijzen Ook dit jaar waren er weer twee prijzen te vergeven. De winnaar van de nvk- Verenigingsprijs 2002 werd bekend ge- maakt door de heer Blonk. Er waren slechts twee kandidaten voorgedragen voor de prijs: De firma Andes met de Stratenatlassen van Duitsland en het Ge- meentearchief van Amsterdam met een publicade Kaarten van Amsterdam 1866- 2002. De prijs is uiteindelijk toegekend aan het Gemeentearchief Amsterdam en tijdens de vergadering uitgereikt aan de heer Hameleers. Een volledige motivatie van de jury zal worden gepubliceerd in het Kartografisch Tijdschrift. De Bosatlasprijs 2002 voor de beste scriptie, werd toegekend aan mevrouw Nele de Wolf, studente aan de universi- teit Gent. Haar scriptie was, naar het oordeel van de jury, de beste uit een drietal uitstekende inzendingen. Ook dit juryrapport zal integraal worden gepu bliceerd in het Kartografisch Tijdschrift. Mededelingen van de voorzitter Het onderdeel Mededelingen van de voorzitter werd, gezien de beperkte tijd, alleen gebruikt voor de aankondiging van twee belangwekkende tentoonstel- lingen. De eerste is een tentoonstelling van de bekende kartograaf/schilder Jan Schilder in de maand juni in Kampen. De tweede tentoonstelling betreft de At las van Stolk in het Schielandhuys in Rotterdam. Rondvraag Tijdens de rondvraag informeerde de heer Bosma naar de ontwikkelingen rond de contactgroep 'Kleine zelfstandi- ge Kartografische Ondernemers'. Be- stuurslid De Kuijper deelde mee dat er in 2002 een eerste succesvolle bijeen- 2003-XXIX-3 komst is geweest en dat de initiatief- groep zieh nu beraadt op nieuwe activi- teiten. Sluiting Niets meer aan de orde zijnde sloot de voorzitter de vergadering om 13.00 uur. Russchen De NVK-Kartografieprijs 2002 De uitreiking van de NVK-Kartografie- prijs vond voor de 14c keer plaats. Toen de jury recent bijeenkwam voor de beoordeling van de inzendingen kwa- men de herinneringen weer terug aan de vorige prijsuitreiking, toen Allan Brown nog deel uitmaakte van de jury. Zijn on- verwacht overlijden vorig jaar liet bij de jury een leegte ontstaan. In gedachte was hij bij ons. Dit jaar zijn er twee inzendingen bin- nengekomen. De genomineerden waren: Andes, genomineerd door Patrick van Hoeijen namens het A(Andes)-team, met de Stratenatlassen van Duitsland; en het Gemeente-archief Amsterdam, geno mineerd door Marc Hameleers, met het boek Kaarten van Amsterdam 1866—2000. Nu lijkt het kiezen uit twee inzendingen een meer eenvoudige zaak dan het ma- ken van een keuze uit het bijvoorbeeld grotere aantal inzendingen van vorig jaar, maar schijn bedriegt. De beide pro- dueten hebben hun eigen Sterke punten. De keuze van de jury was unaniem. De winnaar van de NVK-Kartografieprijs 2002 is: Het gemeente-archief Amster dam met het boek Kaarten van Amster dam 1866—2000. De redenen voor de jury om te kiezen voor dit boek zijn: Het boek behandelt historisch kaart- materiaal uit een recente periode, waarmee het zieh onderscheidt van de meeste andere historische overzichten. De vervaardigingswijze, waarbij het eindproduet geheel digitaal tot stand is gekomen zonder gebruikmaking van fotografische reproductiemiddelen, is bijzonder voor dit type produet. De lay-out is heel goed te noemen, met een goede verdeling tussen de af- beeldingen en de teksten. Door middel van uitgebreide beschrijvingen van meer dan 200 kaarten krijgt de lezer een meer dan uitstekend overzicht van de kaartvervaardiging in de periode 1866-2000.

Kartografisch Tijdschrift | 2003 | | pagina 51