KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2OO3-XXIX-3 In zijn totaliteit is het een heel fraai boekwerk geworden en de goede ver- koopcijfers voor zo'n specialistisch werk tonen aan dat er voldaan is aan een relatief grote behoefte. De prijs, die bestaat uit een zilveren pen- ning en een oorkonde, werd vervolgens door Marc Hameleers in ontvangst ge- nomen. Jury Kartografieprijs 2002 Bosatlasprijs juryrapport 2003 De Bosatlasprijs, groot 250 euro, is ter beschikking gesteld door Wolters- Noordhoff. De werkgroep Onderwijs en Onderzoek van de Nederlandse Vereniging voor Kartografie (onder voorzitterschap van de heer Rob de Wijs) mag deze jaarlijkse prijs toekennen aan de Student die in het voorafgaande jaar de beste 'kartografi- sche' afstudeerscriptie heeft geschreven. Een kartografische afstudeerscriptie is een scriptie waarin een substantieel aan- deel over kartografie gaat. De scripties kunnen worden voorgedra- gen vanuit de volgende instellingen: Universiteit Utrecht, Technische Uni- versiteit Delft, Wageningen Universiteit, Katholieke Universiteit Leuven, ITC En- schede, Hogeschool van Utrecht, geon Groningen, Hogeschool Larenstein in Velp, Universiteit Gent en 00k vanuit andere onderwijsinstellingen die het be- staan van de prijs ter ore komt. De onderwijsinstellingen hebben drie scripties genomineerd voor de Bosatlas prijs 2003: Prof. dr. Ferjan Ormeling van de Uni versiteit Utrecht nomineerde de scriptie Toponiemen en toelichtende teksten in TOPbestanden en TOPkaarten van de heer Maarten Storm. Prof. dr. Philippe de Maeyer van de Universiteit Gent nomineerde twee scripties: Historiek en vergelijkende Studie van de Belgische scboolatlassen van me- vrouw Leen de Temmerman, en Bijdrage tot de Studie van de Italiaanse i6de eeuwse samengestelde atlassen, in het bijzonder IATO-408 van mevrouw Nele de Wolf. Een jury, bestaande uit Tjeerd Tichelaar (Wolters-Noordhoff Atlasprodukties) en Marijn Bosma (Kartografisch bureau Bosma Grafiek), heeft zieh aan de beoor- deling gewijd. De jury is onder de in- druk van het hoge niveau van elk van de drie scripties! Bij de beoordeling is gelet op de volgen de aspecten: Werkwijze Zelfstandigheid: Vooral Maarten Storm heeft zelf veel testen uitgevoerd. Wetenschappelijke bescheidenheid: Maakt de schrijver een duidelijk on- derscheid tussen feiten en eigen me- ning? Hierbij bleek Nele de Wolf het duidelijkst. Uiterlijk Taal (woordgebruik, spel- ling, grammatica, stijl) en vormgeving De opbouw van het betoog bepaalt in grote mate of het verhaal aantrekkelijk aan de lezer wordt gepresenteerd. No- digt het uit tot verder lezen? Vooral het verhaal van Nele de Wolf bleek te blijven boeien; de verhandeling van Leen de Temmerman was in deze een goede tweede. Verzorgd taalgebruik: De Beigen Win nen hier van de Nederlander. De Ne- derlander is wel het meest beknopt, en dat is volgens de jury 00k waardevol. Visualisatie: De scriptie van Nele de Wolf is uitbundig geillustreerd, 00k de scriptie van Maarten Storm bevat vele goedgekozen illustraties. Het valt de jury echter op dat de schrijvers de Te gels van de grafische semiologie, de kartografische grammatica, nauwelijks op hun eigen tekst toepassen, en dat zij hun cijfermateriaal nauwelijks in ver- antwoorde grafieken weergeven. Een plaatje kan meer zeggen dan duizend woorden! Inhoud onderwerp en originaliteit Maatschappelijke relevantie: Elk van de drie scripties behandelt een onder werp dat voor vakgenoten interessant is om eens grondig uit te spitten. De jury heeft de indruk dat vooral Nele de Wolf veel nieuw werk heeft gedaan dat nuttig kan zijn voor volgende onder- zoekers. Diepgang en volledigheid: is de pro- bleemstelling helder? Bevat de conclu- sie een antwoord op de probleemstel- ling? Op dit aspect scoorde Maarten Storm het hoogst. Samenhang: Dragen de paragrafen bij aan het betoog? En is de volgorde (de 'routing') van de tekst goed? (Een af- zonderlijke 'leeswijzer' zou eigenlijk overbodig moeten zijn!) Aanvankelijk kreeg de jury de indruk dat Nele de Wolf wel erg veel zijsporen bewandel- de, maar bij goed beschouwen bleek dat deze wel degelijk funetioneel waren voor de loop van het verhaal. Haar be toog volgde, meer dan de beide andere, een duidelijke weg van inleiding tot conclusie. Conclusie van de jury Brons is voor de heer Maarten Storm. Zilver is voor mevrouw Leen de Tem merman. Goud is voor mevrouw Nele de Wolf. De jury feliciteert Nele de Wolf met haar voortreffelijke scriptie, evenals haar begeleiders van de Universiteit Gent en de Koninklijke Oudheidkundige Kring van het Land van Waas. We danken alle drie scriptieschrijvers en wensen hen een goede toekomst in de kartografie toe. T.R. Tichelaar H.M. Bosma 46

Kartografisch Tijdschrift | 2003 | | pagina 52