KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2OO3-XXIX-3 Tijdens het onderzoek naar het gebruik van kaarten in routeplanners bij de studiedagen web kar- tografie op het ITC in Enschede. De werkgroep Kaartgebruik in 2002 Het laatste jaarverslag van de nvk-werk groep Kaartgebruik willen we graag be ginnen met het uitspreken van de hoop dat de gebruikers en de gebruiksaspecten in de nieuwe vereniging Geo-Informatie Nederland (gin) alle aandacht krijgen die ze nodig hebben. Als werkgroep Kaartgebruik zien we volop kansen en mogelijkheden om het gebruik van geo- informatie nu in een breder kader te be- zien dan alleen maar via het gebruik van kaarten en kaartbeelden. Dat dat nodig en gewenst is, hebben we ontdekt tijdens de laatste activiteiten van de projectgroep Routeplanners. Deze pro- jectgroep heeft zieh uitdrukkelijk gema- nifesteerd tijdens de studiedagen Web Kartografie die op 18 en 19 april 2002 werden gehouden bij het ITC in Ensche de. Leden van de projectgroep verricht- ten tijdens deze studiedagen met de deelnemers onderzoek naar het gebruik van kaarten in en bij routeplanners op het web en op cd-rom. Een verslag van dit onderzoek werd gepubliceerd in Kartografisch Tijdscbrift 2002.XXVII1.3, pp. 45-49. AI bij de voorbereidingen voor dit onderzoek bleek dat het kaart gebruik soms maar moeilijk te scheiden was van andere aspecten van het gebruik van geo-informatie, zoals de kwaliteit en actualiteit van de data, de inwinning van de benodigde data en de opslag daarvan in goed ontworpen gegevensbestanden en, bijvoorbeeld, de introduede van zgn. 'location based Services'. De huidige leden van de NVK-werkgroep Kaartgebruik (Rene van der Schans, Willemijn Simon van Leeuwen en 011- dergetekende) willen graag hun specialis- tische kennis van en ervaring met kaart gebruik en -gebruikers inbrengen in een GiN-brede werkgroep die zieh zal gaan richten op het gebruik van geo-informa- tie. Een dergelijke GlN-werkgroep zal een brugfunede kunnen vervullen tussen de verschillende secties van de nieuwe ver eniging, maar uit de aard der zaak van de gebruikers en de gebruiksaspecten, te- vens een brug kunnen slaan naar de bui- tenwereld. En dat laatste is van het grootste belang voor de posidonering van gin. C.P.J.M. van Elzakker De werkgroep voor de Geschiedenis van de Kartografie in 2002 Studiedagen In 2002 heeft de werkgroep voor de Ge schiedenis van de Kartografie twee stu diedagen gehouden. Op 31 mei was in het Scheepvaartmuseum in Amsterdam het thema VOC en kartografie. Dit on- derwerp werd gekozen omdat het in 2002 vierhonderd jaar geleden was dat de Verenigde Oost-Indische Compagnie opgericht werd. De eerste lezing werd gepresenteerd door Joost Schokken- broek, die sinds 1991 conservator is in het Scheepvaartmuseum. Hij presenteer- de een algemeen verhaal over de VOC en ging in op de later op de dag te bezoe- ken tentoonstelling De kleurrijke wereld van de VOC. De tweede lezing werd ge houden door Willem Mörzer Bruyns, eveneens werkzaam in het Scheepvaart museum. Hij ging in op de ontwikke- ling van de navigatie bij de voc. Vele in- strumenten, waaronder lood, zeilsteen, peilkompas, sextant en octant, graad- stok, astrolabia en declinatietabellen, werden behandeld. Daarna kreeg Hans Kok, een fanatieke particuliere verzame- laar, het woord. Hij ging in op het navi- geren door de voc-schippers met behulp van de hen beschikbare kaarten. Na de lezingen werd de Caert-Thresoor- prijs 2001 uitgereikt. Deze werd toegekend aan Paula van Gestel voor haar ardkel Nederlandse historische kartofilatelie, ge publiceerd in Caert-Thresoor 20 (2001) 2. Na de lezingen en de uitreiking van de CT-prijs werd de al genoemde voc-ten- toonstelling bekeken. De studiedag werd bijgewoond door tachtig bezoekers. Dit aantal werd bepaald door de maximum capaciteit van de beschikbare zaal. Heiaas hebben we daarom enkele van de laatste inschrijvers moeten weigeren. Een uitge- breider verslag van deze dag is gepubli ceerd in KT 2002.3. Op 25 oktober heeft de werkgroep haar tweede dag van 2002 georganiseerd in het Gemeentearchief Amsterdam. Het dagonderwerp was Kaarten van Amster dam 1866-2000. De dag bood toegang aan een gelijknamige tentoonstelling en een viertal lezingen. De eerste lezing werd gegeven door Marc Hameleers. Hij ging in op De kartografische ontwikke- ling van Amsterdam sedert 1866 en de herziening van de Catalogus van Am- sterdamsche Plattegronden van A.E. D'Ailly uit 1934. Ook gaf hij een inlei- ding op de later te bekijken tentoonstel ling Kaarten van Amsterdam 1866-2000. De tweede lezing werd verzorgd door Ida Jager. Haar onderwerp was: De be- trokkenheid van de stadsinspecteur W.A. Froger en stadsingenieur J.G. van Niftrik bij de stedelijke ontwikkeling van Amsterdam in de tweede helft van de 19c eeuw. Daarna kreeg Prof. Manf red Bock het woord. Zijn onderwerp was: Het Algemeen Uitbreidingsplan van 1935 en zijn voorgeschiedenis. De laatste bijdrage was van Kees Zandvliet. Hij gaf een voorproefje op de tentoon stelling De Nederlandse ontmoeting met Azie, 1600-1950, die de studiedagbezoe- kers later op de middag in het Rijksmu- seum gingen bekijken. Na een lunch bekeken alle deelnemers de tentoonstelling Kaarten van Amster dam 1866-2000. Daarna scheepte een ie- der zieh in op een klaarliggende rond- vaartboot voor een tocht van een uur met als eindpunt een aanlegsteiger nabij het Rijksmuseum. Daar bekeken allen 48

Kartografisch Tijdschrift | 2003 | | pagina 54