n u sii jii J.. 1 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2OO3-XXIX-3 de tentoonstelling over de reeds ge- noemde ontmoetingen tussen Nederland en Azie waar de voc natuurlijk weer een belangrijke plaats in innam. Ondanks het mooie dagprogramma viel het aantal inschrijvingen wat tegen. Er waren in to taal slechts 52 deelnemers. De wat (te) late aankondiging van de dag zal hier zonder twijfel debet aan geweest zijn. Een verslag van deze dag is te lezen in KT 2003.2. De NVK publikatiereeks De werkgroep (zeg maar werkgroepslid Marco van Egmond) heeft in 2002 pu- blicatie nr. 33 in de NVK publikatiereeks weten te realiseren. Hierin werden (ver slagen van) lezingen van de studiedagen Strijd om de ruimte in kaart (gehouden op 15 december 2000), De Franse kaarten van Drenthe en de noordelijke kust (17 no- vember 2001) en van de VOC en karto- grafie (31 mei 2002) opgenomen. Heiaas was het niet mogelijk alle lezinghouders over te halen hun teksten in te leveren. In totaal werden er acht lezingen in deel 33 opgenomen. Het Historisch Kartografisch Fonds in 2002 Hoewel het toekennen van subsidies uit het Historisch Kartografisch Fonds (hkf) officieel geen werkgroepsactiviteit is, lijkt dit de uitgelezen plaats te vermel den dat er in 2002 een bedrag uit het hkf beschikbaar gesteld is aan twee 'young and angry men' werkzaam op het gebied van de geschiedenis van de karto- grafie. Van het toegekende geld konden Martijn Storms en Elger Heere (frw, Utrecht) in het najaar van 2002 een le- zing geven tijdens een conferentie in Neurenberg. Een verslag van hun weder- waardigheden daar werd eerder gepubli- ceerd in zowel het Kartografisch Tijd- schrifials in Caert-Thresoor. M. Hameleers jaarverslagen ICA-commissies De ICA-commissie Maps and the Internet in 2002 Ook in 2002 is weer gebleken dat de commissie Maps and the Internet een van de meest actieve commissies is van de bloeiende Internationale Kartografi- sche Vereniging (ica). Zo is er in het afgelopen jaar door leden van de commissie onder redactie van voorzitter Peterson hard gewerkt aan vele hoofdstukken in een nieuw boek dat in 2003 zal verschijnen: Peterson, M.P. (ed.) (2003), Maps and the Internet. New York Amsterdam: Elsevier Science. De Nederlandse inbreng wordt verzorgd door Corne van Elzakker, Ferjan Orme- ling en Barend Köbben, die samen met Daisy Cusi een hoofdstuk hebben ge- schreven over de Dissemination ofCensus and other Statistical data through Web maps. In samenhang met deze publicatie is een Website http:llkartoweb.itc.nl/nsoi in de lucht gebracht, die kan worden be- schouwd als een toegangspoort tot de Websites van alle officiele nationale sta tistische bureaus in de wereld (National Statistical Organisations: nso's), waarbij ook informatie wordt verschafft over de (kartografische) functionaliteit van die Websites. Deze informatie is in december 2002 op de Universiteit Utrecht geactu- aliseerd door Guido van der Molen. In September 2002 kwamen commissie- leden uit 13 landen bijeen voor een Sym posium in Karlsruhe, Duitsland. Dit Symposium ging vooraf aan de conferen tie Web.mapping.2002. Op het Symposi um in Karlsruhe kwamen vele aspecten van de internetkartografie aan bod: me- thoden voor het genereren van de kaart- beelden (o.a. Svg), gebruiksaspecten, on- derwijstoepassingen en onderzoek. Ver- spreiding van kaartbeelden via het mobiele internet vormde een belangrijk thema van de bijeenkomst. De Procee- dings van het Symposium in Karlsruhe zijn gepubliceerd door de Technische Universiteit van Wenen: Gärtner, G. (ed.) (2002), Maps and the Internet 2002. Geowissenschafiliche Mit teilungen, Heft Nr. 60. Published by the Institute of Cartography and Geomedia Technique (Technische Universität Wien) in co-operation with the ica Commission on Maps and the Internet. - j 3 jy—a—3 -j j j National Statistical Offices and the World Wide Web The swltchboard to jgjgNSO Websites worldwide E 1 Op zoek naar statististische data van een vreemd Lind? De NSO-website, die is ontwikkeld in het kader van een publicatie van de ICA-commissie Maps and the Internet, helpt u op weg. Eerdere publicaties, die na de oprichting van de commissie in 1999 het licht zagen waren: Number 37 (Fall 2000) van het tijd- schrift Cartographic Perspectives, Journal ofi the North American Cartographic In formation Society (met een aantal lezin gen en het verslag van het Symposium on Maps the Internet dat in 2000 in Knoxville werd gehouden). Een nummer (Juli 2001) van de Journal ofi South China Normal University, Na tural Science Edition (met 18 papers die werden gepresenteerd op de Workshop over Maps and the Internet die begin augustus 2001 in Guangzhou, China werd gehouden). AI met al een goede productie voor een ICA-commissie in de eerste ambtster- mijn. In 2003 zal op de Algemene Ver- gadering van de ica in Durban, Zuid- Afrika, hoogstwaarschijnlijk worden be- sloten tot continuering van de werkzaamheden van de ICA-commissie Maps and the Internet. Daartoe is in Karlsruhe ook al gesproken over eventuele aanpassing van de 'Terms of Reference'. Gebruikers en gebruiksas pecten, maar ook telekartografie en het mobiele internet waren de sleutelwoor- den in die discussies. In 2003 zal de commissie niet alleen bij- eenkomen in Durban, maar voorafgaan- de aan de grote iCA-conferentie ook een Symposium houden in Stellenbosch. Daarbij wordt samengewerkt met de ICA-commissie on Visualisation and Vir tual Environments, want er is intussen een grote overlap ontstaan in de leden- lijsten van beide commissies. De voortgang van de activiteiten van de iCA-commisie Maps and the Internet kan worden gevolgd op de Website http://maps. unomaha. edu/ica/, gespiegeld op http:Hmembers. home. net/ica-mi! C.P.J.M. van Elzakker De ICA-commissie Visualisation and Virtual Environments in 2002 Tijdens het verslagjaar 2002 zijn er twee gelegenheden geweest waarbij commis- sieleden elkaar hebben ontmoet. In maart maakten commissieleden een belangrijk deel uit van de ruim 70 deel nemers aan het door de eureso en esf (European Science Foundation) in Por tugal georganiseerde congres over Geovi- sualisatie. Het programma van dit con gres was gebaseerd op de onderzoeks- agenda van de commissie, en zal in 2004 nog een vervolg in Griekenland hebben. In augustus organiseerde de commissie 49

Kartografisch Tijdschrift | 2003 | | pagina 55