I M-J. Kraak 1 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2OO3-XXIX-3 een wokshop in Londen aan de City University. Deze Workshop was de starr van een boekproject van de commissie. De werktitel van het boek is Exploring Geovisualization. De bijeenkomst werd bezocht door 25 mensen, waarvan meer dan de helft van buiten de kartografische wereld. Ze vertegenwoordigden de Com puter science, informatievisualisatie en human-computer-interface disciplines. Dir resulteerde in een levendige bijeen komst waarin individuele hoofdstukken werden gepresenteerd en besproken. Daarnaast werden de sectiehoofdstukken gezamenlijk geschreven. De rest van 2002 is besteed aan het organiseren van het review-proces van de hoofdstukken. Het streven is het boek, dat bij Elsevier zal verschijnen rond het ICC Durban- congres in 2003 gereed ter hebben. (Zie 00k: http://www.geovista.psu.edu/ica- vis/ De ICA-commissie on Map Production in 2002 Voor de Commission on Map Produc tion, cmp, was 2002 een jaar waarin weer een regionaal Seminar werd georga- niseerd. Samen met de Commission on Education, cet, is in Cuba een vierdaags seminar/Workshop gehouden met als thema: A preliminary pilot project on the processing of spatial data to user oriented topographic Production. In een even gevarieerd als intensief pro- gramma werden theorie en praktijk met elkaar verbonden. In een zeer acceptabe- le werkomgeving aan de buitenkant van La Habana werden deelnemers gecon- fronteerd met actuele kartografie en da- tabase topics. Vanaf het allereerste begin van het ont- werpen en de opbouw van een database voor de productie van topografische kaarten, de opzet van een kartografische database, via de uitvoer van productie op beeldscherm, naar de uitvoer op papier werd deelnemers gevraagd vooral actief mee te denken en te werken om dat wat tijdens het seminar werd ervaren, later uit te kunnen voeren in de alledaagse praktijk van de productie van topografi sche kaarten. Een bijzonder te vermelden punt is wel dat gebruik kon worden gemaakt van data uit de regio zelf. Normaal gespro- ken is dit in dergelijke kringen onmoge- lijk. Cubaanse informatie, in AutoCad geproduceerd, vormde de basis van de lessen en oefeningen. Het einddoel werd bereikt met een totaaloverzicht van de v productie van de topografische kaarten 1:25.000 voor de nationale kaartmaker van Cuba, Geocuba. Voor de commissie Education and Trai ning (cet) en voor cmp was het seminar eveneens een zeer leerzaam evenement. Behalve leden van de commissie behoor- den 00k de voorzitter en de secretaris-ge- neraal tot de docenten. Proceedings van het evenement kunnen worden verwacht tijdens het kartogra- fisch congres in Durban, Zuid-Afrika, van 10 tot 16 augustus 2003. Naar de toekomst gericht wil de Com mission on Map Production de bakens wat gaan verzetten. De commissie wil zieh meer richten op produetiemanage- ment bij de totstandkoming van karto grafische produeten. Gedachten zijn er onder andere in de onderwerpen Work flow management en kwaliteitsmanage- ment. De körnende periode zal hierover inten sief van gedachte worden gewisseld met de commissieleden en het iCA-hoofdbe- stuur. Na een periode van acht jaar zal de hui- dige voorzitter stoppen met zijn activi- teiten voor de commissie. Dit jaar zal hij de laatste zaken afmaken. De verwach- ting is toch dat hij zijn laatste activitei- ten zal beeindigen tegen eind 2003. In Durban zal door de General Assembly goedkeuring worden gegeven voor de benoeming van een nieuwe voorzitter. Voor de körnende jaren moeten de di verse activiteiten nog worden goedge- keurd, derhalve kan er nog geen verdere vermelding worden gedaan. Längs deze weg bedankt de voorzitter de nvk voor het in hem gestelde vertrouwen en voor de ondersteuning van de activi teiten gedurende de periode 1995-2003. J.F.M. van der Steen De ICA-commissie on Standards in 2002 De Commission on Standards is al enke- le jaren bezig om een boek te publiceren over bestaande en toegepaste metadata standaards. Dat boek moet de volgende onderdelen bevatten: 1. Introductie 2. Regionale ontwikkelingen met be- schrijvingen van de ontwikkelingen en toepassingen op het gebied van metadata in Europa (auteurs Aalders, co-auteurs Salge en Martynenko), Noord-Amerika (Hogan), Zuid-Ame- rika (Delgado), Azie-Pacific (Macau- ley) en Afrika (Cooper). (Ter verga- dering is besloten om Zuid-Amerika toe te voegen doordat Tatiana Del gado voor het eerst aanwezig was en dit aanbood.) Naast een algemene in troductie per werelddeel wordt per land 00k een overzicht gegeven van bestaande geografische digitale be standen en het gebruik van metadata. 3. Karakteristieken van bestaande toe passingen van metadata; voor Neder- land is een bijdrage geleverd met be- trekking tot de toepassing van de cen metadata standaard in het ncgi. 4. Een referentietabel die de karakteris tieken weergeeft van de verschillende toegepaste metadata standaards. 5. Annexes: lijst met gebruikte afkortin- gen, lijst van commissieleden en een index. Door ontstentenis van de voorzitter is deze planning in het water gevallen. Door hem is in 2002 een verzoek om as- sistentie bij de afronding van het boek verzocht aan de Nederlandse vertegen- woordiger, die daarin heeft toegezegd. Deze werkzaamheden omvatten het re digeren van de regionale hoofdstukken, alsmede het schrijven van de introductie en het vervaardigen van de annexes. De delen 1 en 2 zijn voor de commissiebij- eenkomst in juli in Brno afgerond behal ve het hoofdstuk Noord-Amerika, door dat de betreffende auteur (Richard Ho- gen) zijn toezegging niet waar kon maken; dit is nu overgenomen door Va lerie Hume en dat deel is in September van het verslagjaar ingeleverd. Sinds november 2002 ligt het gehele boek bij de editor-in-chief Harold Moel- lering. Er wordt nog steeds op gerekend dat het boek tijdens de conferentie in Durban wordt aangeboden. Voorts is ter vergadering gediscussieerd over de werkzaamheden in de toekomst waarbij verschillende artikelen tijdens de conferentie in Durban zullen worden ge presenteerd. H.G.L. Aalders 50

Kartografisch Tijdschrift | 2003 | | pagina 56