KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2OO3-XXIX-3 berichten Buitenlandse aardrijkskundige namen op internet Hoe heet een inwoner van Guatemala? Schrijf je Kongo of Congo? Antwoorden op deze vragen zijn te vin- den in de lijst Buitenlandse aardrijkskun dige namen in het Nederlands van de Ne- derlandse Taalunie. De Taalunie publi- ceert nu een geactualiseerde versie van deze lijst op haar Website het Taalunie- versum http://taalunieversum. orgltaall aardrijkskundige_namen Van alle officieel erkende landen zijn de namen opgenomen. Niet alleen de ge- bruikelijke naam, maar 00k de officiele naam en de naam zoals die in het land zelf wordt gebruikt. En verder het bijbe- horende bijvoegelijk naamwoord, de naam van een inwoner en de hoofdstad. Dat levert voor Azerbeidzjan bijvoor- beeld het volgende rijtje op: Republiek Azerbeidzjan, Azärbaycan, Azerbeidz- jaans, Azerbeidzjaan en Bakoe. Verder bevat de lijst de vernederlandste vormen van belangrijke Steden, regio's en andere geografische entiteiten in het buitenland. De lijst is samengesteld door de werk- groep 'Buitenlandse Aardrijkskundige Namen' onder leiding van prof. F.J. Or- meling uit Utrecht. In de werkgroep zit- ten naamkundigen, geografen en verte- genwoordigers van gebruikers zoals het persbureau Belga, enkele ministeries en de Europese Commissie. De werkgroep 'Buitenlandse Aardrijks kundige Namen' bestaat uit: F.J. Ormeling, Universiteit Utrecht, voorzitter M. Boone, Taal- en communicatie- advies, Vlaams Parlement K. Boumann, Europese Commissie P. Cockx, Ministerie van de Vlaamse Gemeenschap S.W.M. Derks, Ministerie van Buiten landse Zaken, Den Haag M. Devos, Rijksuniversiteit Gent M. Eelen, Belga R. Rentenaar, Universiteit van Amster dam W. van Langendonck, Katholieke Universiteit Leuven G. Verhoeven, taaladviseur J. Balteau, Nederlandse Taalunie, se- cretaris. Nieuwe cursus over digitalisering van culturele collecties De Stichting GO start in januari 2004 met een cursus Digitaliseren van culturele collecties. Deze cursus is bedoeld voor ie- dereen die zijn kostbare collectie foto's, kaarten, prenten, boeken en soortgelijke docu- menten optimaal wil conserveren; deze collecties tegelijkertijd beschik- baar wil stellen voor onderwijs- en on- derzoeksdoeleinden en voor het brede publiek. Digitalisering van beeldmateriaal en pu- blicatie hiervan op het web is een ideale mogelijkheid om uw collectie, onafhan- kelijk van tijd en plaats, toegankelijk te maken. Bovendien is digitalisering een prima manier om het originele, vaak kwetsbare, materiaal te sparen. Het succes van een digitaliseringproject valt of Staat met het vooraf maken van de juiste keuzes, zoals: Wat is de doelstelling van digitalise ring? Welke materialen komen in aanmer- king? Hoe zit het met auteursrecht? Welke apparatuur en Software heb ik nodig? Hoe maak ik het gescande materiaal toegankelijk? Deze maar 00k andere facetten die van belang zijn bij de succesvolle uitvoering van een digitaliseringproject komen uit- gebreid aan de orde in de GO-cursus Digitaliseren van culturele collecties. Deze nieuwe zesdaagse cursus Start op 19 janu ari 2004 in Den Haag. Na afloop van de cursus kunnen de deel- nemers op succesvolle wijze digitalise- ringprojecten begeleiden en uitvoeren. Zij beschikken dan over kennis van en inzicht in het doel, de begrippen, me- thoden en technieken van het digitalise ren van erfgoedmateriaal. Rode draad in het cursusprogramma is een case waarbij de deelnemers in groepsverband een projectplan voor een digitaliseringproject schrijven. Bij vol- doende beoordeling wordt door de Cen trale Examencommissie van GO een cer- tificaat verstrekt. De cursus duurt zes da- gen en is verdeeld over 9 weken. Het cursusgeld bedraagt 1625,-. Dit bedrag is inclusief koffie, thee, lunches en cur- susmateriaal. Bij de ontwikkeling en uitvoering werkt GO nauw samen met een vijftal toon- aangevende instellingen op het gebied van digitalisering van erfgoedcollecties: de Koninklijke Bibliotheek, de Universi- teitsbibliotheek Utrecht, de Vereniging Digitaal Erfgoed Nederland, de Europe an Commission on Preservation and Access en de Bibliotheek van de Univer siteit van Amsterdam. Deze instellingen hebben in de afgelo- pen jaren ruime ervaring opgedaan met digitaliseringprojecten. Zij zien het als hun taak deze ervaring aan andere vak- genoten over te dragen. De docenten zijn allen als projectleider betrokken bij digitaliseringprojecten. De GO organiseert sinds 1950 opleidin- gen, cursussen, Workshops en trainingen op het brede terrein van de informatie- dienstverlening. Dit gebied omvat onder meer archivering, bibliotheektaken, do- cumentatie en werkzaamheden bij soort gelijke afdelingen. Wilt u meer weten over de cursus Digi taliseren van culturele collectiesVoor uit- gebreide informatie kunt u contact op- nemen met GO, [t] 070-3512380 of via www.stgo. nl. netwerk Tentoonstelling Kartografie - de wereld achter de kaart In het Universiteitsmuseum in Utrecht is van 12 november 2003 tot medio april 2004 een tentoonstelling te zien over Kartografie, getiteld Kartografie - de we reld achter de kaart. In deze wisseltentoonstelling wordt spe- cifiek aandacht besteed aan de kaart als interpretatie. Hoe keek, selecteerde en communiceerde een kartograaf in het verleden en hoe doet hij dat nu? Hoe weerspiegelt zieh de tijd, de maatschap- pij en de techniek in een kaart? Gei'llustreerd door historische en moder ne kaarten zal te zien zijn hoe een karto graaf de werkelijkheid onbewust of doel- bewust vertekent. Beroemde kartografen als Blaeu, Van Deventer en Krayenhoff passeren de revue. En 00k Meester Bos - de grondlegger van de Bosatlas - ont- breekt niet in deze tentoonstelling. Naast bijzondere kaarten zullen in de tentoonstelling 00k unieke globes en in- strumenten te zien zijn en kan de bezoe- ker zelf ervaren hoe het is om kaarten te maken. De tentoonstelling is een samenwer- kingsproject van de Vakgroep Kartogra fie en het Universiteitsmuseum van de Universiteit Utrecht. Universiteitsmuseum, Lange Nieuw- straat 106, 3512 PN Utrecht, [t] 030 - 2538008. Twente op de kaart gezet Ons land kent vele lokale en regionale verenigingen die zieh - veelal op basis van de inzet van vrijwilligers - bekom- meren om de plaatselijke geschiedenis en cultuur. Twente heeft zo zijn Van Dein- 51

Kartografisch Tijdschrift | 2003 | | pagina 57