KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2OO3-XXIX-4 ges (tot enkele tientallen exemplaren) zal men geneigd zijn op de bureau-uitrus- ting terug te vallen of desgewenst over te stappen op direct printing. Voor ex- treem grote oplages (daarbij denken we aan oplages die een miljoen exemplaren overschrijden) kan men diepdruk over- wegen. De afmetingen speien daarbij 00k een belangrijke rol. De afmetingen die men met direct printing heden aan- kan zijn beperkt (maximaal A2-formaat). Bij afmetingen groter dan 130 x 160 cm vindt men niet gemakkelijk drukkers uitgerust met deze grootformaat druk- persen en stapt men 00k bij beperkte oplages gemakkelijk over op andere technieken, zoals zeefdruk. Deze laatste druktechniek heeft echter beperkingen, zoals rasterfijnheid. Daarnaast wordt de aangewende techniek bepaald door de drager waarop wordt gedrukt. Bepaalde synthetische dragers kunnen moeilijk in offsetdruk worden bedrukt. Ook hier kan een bepaalde externe kwaliteitseis dominant zijn en de a-priori vooropge- stelde kostenminimalisatie domineren. Een voorbeeld hiervan zijn de plannen in het straatmeubilair. Omwille van duurzaamheid wordt hierbij meestal ge- opteerd voor zeefdruk op een syntheti sche drager en wordt er gebruik gemaakt van UV-bestendige drukinkten. Er is een belangrijke wisselwerking tus- sen de gebruikte druktechniek, de ge- bruikte inkten en het aantal drukinkten die in het proces worden gebruikt. De inkten worden geconditioneerd door drager, techniek, bepaalde kwaliteitsei- sen zoals duurzaamheid, en oplage. Er is een wisselwerking tussen het aantal drukkleuren die men wenst te gebruiken en de aanmaak van specifieke kleuren (bijvoorbeeld gebruik van hydrografisch blauw, orografisch oker of grijze inkten voor de topografische achtergrond). In dien een kaart deel uitmaakt van een Se rie zal het aantal gebruikte drukkleuren bepaald worden door de normen van de serie. naat op de kaart. Ook het aanbrengen van een stevige cover kan men als veredeling beschouwen. Het vouwen kan een vrij eenvoudige tot zeer complexe operatie worden. Een combina- tie van lamineren en vouwen is meestal uitgesloten. Er is een strikte band tussen vouwen en gepaste papiersoort en -afme tingen. De vouwwijze en het aantal vouwslagen is beperkt door de papierdikte. Bij de berekening zal men ten andere re- kening moeten houden met het feit dat op bepaalde originele vouwwijzen patenten kunnen liggen. Voor grote afmetingen of bij kleine oplages zal men vaststellen dat machinaal vouwen moeilijk realiseerbaar is. Men zal zieh in dit geval moeten rich ten naar gespecialiseerde ateliers die manueel vouwen. Zoals eerder vermeld zal de oplage bij het drukken worden bei'nvloed door het vouwen en veredelen. Men zal immers in- schietvellen moeten voorzien, alsook een zeker percentage ver lies bij het afwerken. De praktijk van de verantwoordelijkheid bij het vouwen verschilt sterk van land tot land. De verzending kan ofwel 'en masse' gebeuren naar een of een beperkt aantal afnemer(s), al dan niet verpakt per set kaarten (bijvoorbeeld per 100 kaarten) of al dan niet gestapeld op pal- let. In sommige gevallen echter moeten de kaarten individueel verpakt worden in een plastic hoesje of in een kartonnen of plastic koker. Men zal in casu naast de grondstoffen en pro- duetie van de verpakking, rekening moeten houden met extra manipulatiekosten. De afmetingen en het gewicht van de verpakte kaarten kunnen heel kritisch zijn bij individuele distributie. AI bij de aanvang van zijn project zal men rekening moeten houden met bepaal de spilwaarden waarbij het verzenden plots duurder wordt. Zo kan een koker langer dan een bepaalde maximumafmeting of een pak zwaarder dan een bepaald toegelaten gewicht door de postdiensten geweigerd worden, waardoor men beroep moet doen op duurdere koerierdiensten. Serie of kwaliteit kunnen ook een impact hebben op de eisen die men steh aan het vouwen, veredelen, verpakken of verzen den. Zo kan een kwaliteitseis van distributiesnelheid voor hy- drografische of luchtvaartkaarten impliceren dat de expeditie gebeurt met behulp van koerierdiensten. Vouwwijze of verede ling kan ook seriegebonden zijn. De impact van een tijdsbe- perking speelt voornamelijk mee bij de verzending, maar kan ook de vouwwijze of de keuze van veredelingswijze conditio- neren (bijvoorbeeld omwille van een te körte tijdspanne kan men daarom vernissen verkiezen - dat in het drukproces kan gei'ntegreerd worden - boven het aanbrengen van een lami- naat). Besluit Afwerking en distributie In de tweede fase van het vermenigvuldi- gingsproces verzorgt men in essentie de afwerking en de distributie van de ge- drukte kaarten. De afwerking omvat twee typen operaties: de veredeling en het vouwen van de kaart. Veredeling beperkt zieh in de praktijk meestal tot het aanbrengen van een of meerdere vernislagen op de gedrukte kaart of het aanbrengen van een lami- Zoals men uit de opgesomde verbanden kan opmaken blijft het beheren van het vermenigvuldigingsproces een ingewikkel- de zaak, voornamelijk als er heel wat afwerking voorzien is. De kostenberekening is dan ook complex. De vele factoren die el- kaar beinvloeden vragen een voortdurende terugkoppeling van de reeds vooropgezette hoeveelheden en berekeningen. Meest al moet men daarenboven beroep doen op verschillende on- deraannemers. Bij produeten buiten formaat kunnen deze soms ver van elkaar verwijderd liggen. Dit implieeert dat men allerhande extra kosten, zoals transport van de kaarten tussen de onderaannemers, moet incalculeren. Gelukkig heeft de kar- tograaf thans, in tegenstelling tot tien jaar geleden, het voor- deel dat de input vanuit de kartografische opmaak naar het 9

Kartografisch Tijdschrift | 2003 | | pagina 11