KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2OO3-XXIX-4 stellen dat de aard van de benodigde informatie in ieder van de fasen verschillend zal zijn. Deze verschillen worden extra bena- drukt als men zieh de diversiteit aan gebruikers van de infor matie onder de betreffende omstandigheden voorstelt. Dit zijn onder andere de politie, brandweer, ambulances, de gemeente, de inwoners/publiek, de pers en planners. De 'waar' vraag is voor het publiek misschien af te doen met een paar aanduidin- gen op een stadsplattegrond, voor de hulpdiensten luistert dit nauwkeuriger. Bovendien bleek dat het vaststellen van de om- vang van het rampgebied in de eerste fase helemaal niet zo eenvoudig was. Onduidelijke informatie uit het veld werd ge- combineerd met kaartinformatie, op basis waarvan beslissin- gen genomen moesten worden. De informatie is afkomsdg uit een veelheid van veelal gemeentelijke bronnen. En zelfs al klopt de informatie, zoals die uit het bevolkingsregister, dan is de vraag 'wie wonen daar?' nog niet eenvoudig te beantwoor- den, want men wist bijvoorbeeld dat er veel woningen en ka mers aan Studenten werden onderverhuurd zonder dat deze of- ficieel geregistreerd stonden. Hoe wordt de informatie in het controlecentrum gebruikt? Wordt er met dikke viltstiften op papieren kaarten getekend? Iedereen kan overigens zo'n viltstift bedienen. Staan er Com puters met geografische informatiesystemen waarmee allerlei vragen te beantwoorden zijn? Niet iedereen kan deze Systemen bedienen zolang de opzet relatief gebruikersonvriendelijk is. In een dergelijke omgeving zou het ideaal zijn wanneer men de beschikking had over een groot wandbord waarop de platte- grond is afgebeeld en men via onderlinge discussie binnen het crisisteam de inhoud van het wandbord en de kaart kan bepa len door via gebaren en stemherkenning het achterliggende ruimtelijke informatiesysteem te bedienen. Met een armgebaar zou men bijvoorbeeld op de elektronische wandkaart een inte- ressegebied kunnen aanduiden. Dit gebaar wordt omgezet in een polygoon of bufferzone op het wandbord. Het gebaar gaat vergezeld van de vraag: 'Hoeveel mensen wonen er in dit ge- bied?' Dit wordt via stemherkenning omgezet in een bevraging van de database en resulteert in een antwoord. In experimente- le omgevingen bestaan dit soort controlekamer-oplossingen al en het laat meteen een nieuwe rol van de kaart zien, een kaart als middelpunt, als interface op de benodigde geo-informatie. De nieuwe rol van de kaart Wat we uit het bovenstaande kunnen afleiden is dat de karto- grafie als diseipline integreert in de geo-informatie wereld, maar dat de kartografische expertise noodzakelijke blijft, zelfs expandeert omdat de kaart een meer uitgebreide rol gaat spe ien in de wereld van geo-informatie. Voor alle diseiplines in de geo-wereld geldt overigens: geen integratie zonder specialisatie. Het belang van kartografische specialisatie wordt bevestigd door diverse internationale onderzoeksprogramma's die alle vi- sualisatie kaart plus als een van de speerpunten voor toekomstig onderzoek noemen (zie bijvoorbeeld Agile [url i] en ucgis (University consortium gis) [url 2]). Ook het rap- port Ruimte voor geo-informatie heeft het als een van de con- centratiepunten opgenomen1). Nieuwe toepassingen van de kaart worden nog steeds gevonden. Hierna volgen enkele voorbeelden van relatief nieuwe toepassingen. Kaart als toegang tot geodata-infrastruetuur Een goed funetionerende geodata-infrastruetuur is een vereiste om goed te kunnen inspelen op een calamiteit zoals de vuur- werkramp van Enschede. Voor veel problemen en beslissingen waarbij geo-informatie een belangrijke rol speelt moeten aller lei gegevens, uit verschillende bron, van verschallende leveran- ciers, vaak ook nog op verschillende schaal en van verschillen de ouderdom met elkaar gecombineerd worden. Dit gaat zeker niet altijd straffeloos en bewerkingen zijn vaak noodzakelijk om de gegevens bruikbaar te maken. Maar het is al een hele stap in de goede richting als de gewenste informatie via een clearinghouse of portal toegankelijk en beschikbaar is. Een goede beschrijving van de gegevens in de vorm van metadata is hierbij vanzelfsprekend noodzakelijk, zodat gebruikers weten wat voor gegevens ze binnenhalen. In een dergelijke omgeving speelt de kaart een belangrijke rol. Allereerst kan de kaart deel uitmaken van het zoeksysteem naar de betreffende informatie. Hierbij wordt de kaart gebruikt om een zoekgebied te definie ren. Een aanverwante rol is de kaart als interface. Een goed voorbeeld is het wandbord zoals beschreven in de sectie over de vuurwerkramp, maar ook op een beeldscherm in een web browser kan de kaart als interface tot de gegevens dienen. Kaarten waarop men Symbolen kan aanklikken om vervolgens additionele informatie uit een database op het scherm te krij- gen of om doorgeleid te worden naar een volgende webpagina zijn hiervan voorbeelden. De persoonlijke kaart De huidige technologische trends rond de mobiele telefoon, de personal digital assistant en het global positioning System zor- gen voor vraag naar allerlei locatiegebonden informatie. Het is eenvoudig om via een combinatie van dergelijke Systemen de positie van de gebruiker op te vragen en vervolgens omge- vingsinformatie aan deze positie te koppelen en te presenteren. Doordat de beeldschermen op de mobiele instrumenten zeer klein zijn, vraagt dit om speciale aandacht voor het kaartont- werp, ondanks het feit dat de af te beeiden hoeveelheid infor matie gering is en zieh beperkt tot routes en puntlocaties. Daarnaast komt er via deze instrumenten een enorme stroom aan locatiegebonden informatie beschikbaar die mogelijkerwijs door geografen en anderen geanalyseerd gaat worden. Dit vraagt juist weer om visualisatietechnieken waarbij men met zeer grote hoeveelheden gegevens overweg moet kunnen. De kaart en werkelijkheid De kaart toont normaliter een selectie en abstractie van de werkelijkheid. Ontwikkelingen op het gebied van zowel de ge- gevensinwinning als ook van driedimensionale weergavetech- nieken maken het nu mogelijk om zeer realistische voorstellin- gen te creeren van die werkelijkheid. Hierdoor is het mogelijk allerlei simulaties van gebeurtenissen in de toekomst (of uit het verleden) weer te geven in dynamische en interactieve visuali- satie-omgevingen. Men kan via Virtual reality technieken zelfs in de gegevenswereld stappen en rondwandelen in de toekom- stige landschappen of een tocht door een database maken. Wanneer het plannen voor de toekomst betreffen is het via deze visualisaties mogelijk om de beslissers hun oordeel niet al- leen op teksten en traditionele kaarten te laten baseren, maar ook de realistische beeiden in het beslisproces mee te nemen. Cyberspace Kaarten hebben altijd een hoofdrol gespeeld in de ontdekking van nieuwe gebieden. Hierbij behoeft men alleen maar aan de kartografie van de voc en wie te denken om dit te begrijpen. Ook vandaag speelt de kaart weer een rol bij het karteren van nieuwe gebieden. Het gaat hierbij niet direct om niet eerder ontdekte stukken land of zee maar om Cyberspace. Kartografi sche methoden en technieken worden toegepast om de infor- matiestromen die op het internet rond gaan in kaart te bren- 12

Kartografisch Tijdschrift | 2003 | | pagina 14