KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2OO3-XXIX-4 gen. Tijd en afstand krijgen in Cyberspace een andere gedaante. En ondanks uitspraken dat internet en Cyberspace tot de 'dood van afstand' leiden blijkt de kaart een krachtig Instrument om kenmerken van de Cyberspace in beeld te brengen. Hierbij moet worden opgemerkt dat het veelal gaat om bijzondere en vaak 00k originele kaartvarianten, waar bij het ontwerp geen karto- grafen betrokken zijn geweest. Alternatieve visualisaties AI eerder is opgemerkt dat de kartograaf een zeer ruime inter- pretatie van het kaartbegrip moet hebben. De kaart is al lang niet meer het grafische eindproduct waarin vele ontwerp- en productie-uren zitten die resulteren in een gewaardeerd visueel product. Natuurlijk blijft het op een heldere manier presente- ren van complexe ruimtelijke patronen en trends een van de belangrijkste doelstellingen van de kaart. Maar de maatschap- pij is sneller en vluchtiger geworden en dit heeft 00k invloed op de kaart. Dwaal maar eens enkele uurtjes over het internet en het wordt duidelijk wat hier bedoeld wordt. Het is voor de kartograaf lang niet altijd aangenaam om die vluchtige pro- ducten te zien, maar 00k deze medaille heeft een keerzijde: er worden immers veel meer kaarten gemaakt en gebruikt dan vroeger. In veel disciplines kan de kaart gebruikt worden ter stimulatie van het (visuele) denken over ruimtelijke patronen, relaties en trends. Hierbij is het van belang dat men de gelegenheid heeft om de geo-informatie in meerder representaties op een aantal alternatieve manieren te beschouwen zonder hinder van rand- voorwaarden (tradities). Dat betekent 00k dat men gebruik moet maken van methoden en technieken die beschikbaar zijn via andere disciplines. Hierbij kan men denken aan de weten- schappelijke en informatievisualisatie, maar 00k aan de tradi- tionele geo-informatie wetenschappen (de kennis van de nade- re GiN-leden). Het is mogelijk om grote hoeveelheden (geo-)in- formatie op allerlei manieren visueel weer te geven met behulp van de kaart in combinatie met andere grafische voorstellingen zoals diagrammen, grafieken, tijdsreeksen, foto's en andere multimedia elementen. In een dergelijke visuele omgeving moeten de diverse vensters op het beeldscherm wel met elkaar verbonden zijn, zodat een actie in een venster resulteert in re- actie in de andere vensters en men optimaal kan profiteren van de gecombineerde informatie. Nawoord In boven omschreven voorbeelden wordt de kartografische kennis gebruikt ter exploratie en presentatie van allerlei gege- vens via (geo-)afbeeldingen. Tijdens de exploratie worden ideeen gegenereerd, wordt bijgedragen aan oplossingen en het verkrijgen van kennis. Kaarten blijven in dit spei het belang rijkste gereedschap om met geo-informatie te kunnen werken, maar zullen net als de gereedschappen uit andere geo-discipli- nes op interactieve en dynamische manier een vanzelfsprekend en naadloos onderdeel vormen van ons bestaan. Op de achter- grond zullen kartografen werken aan weer nieuwe grafische re presentaties om de snelle ontwikkelingen in onze maatschappij voor te blijven. De kaart blijft belangrijk. Terug naar de gesprekspartners aan het begin van dit essay. Hoe zou u reageren op hun vraag 'Wat is geo-informatie?' Waarschijnlijk, net als andere nieuwe gin- collega's om een lang verhaal kort te houden: 'Oh, dat is iets met kaarten'. URL's 1. http:/1agile, isegi. unl.pt/agenda/themes_topics/themes_start. htm 2. http:Hwww. ncgia. ucsb. edu/other/ucgis/CA GIS. html Noot 1. Expression of Interest van het speerpunt Ruimte voor Geo-informatie is op 9 September 2001 aangeboden aan het secretariaat van ices- kis. Het is te downloaden op: http://www.ravi.nl/ruimte/index.htm. Hier is tevens extra informatie beschikbaar. E. Mac Gillavry - Locatiezoekers: webkaarten wijzen de weg (pp. 14-19) Summary E. Mac Gillavry Store locators: web maps lead the way Keywords: use of geographic information, map design, research The majority of global retailers feature a störe locator on their Websites, enabling users to find the nearest branch. A usability study of 35 störe locators on Dutch retail Websites highlights interesting implementations and provides recommendations to further improve usability and effectiveness. As störe locators are here to stay, an interesting future lies aheadfor web cartography. Resume E. Mac Gillavry Recherche de localisation du commerce du detail: les cartes sur le Reseau de montrent le chemin Mots-cles: utilisation de l'information geographique, conception cartographique, recherche La plupart des sites du commerce de detail mondial disposent d'une liste de recherche a l'aide de laquelle les utilisateurs sont en mesure de localiser Tetablissement le plus proche. Une etude des ces facilites offerte par les jj sites du commerce de detail aux Pays-Bas arrive h des conclusions interessantes et presente des recom- mandations en vue d'en ameliorer Tutilite et l'efifectivite. Etant donne que la recherche de localisation joue un role important sur ces sites, la cartographie sur le Reseau y trouvera une application interessante dans l'avenir. 13

Kartografisch Tijdschrift | 2003 | | pagina 15