Locatiezoekers: webkaarten wijzen de weg 14 ARTIKEL 2OO3-XXIX-4 Mac Gillavry gebruik van geografische informatie, kartografische vormgeving, onderzoek TREFWOORDEN use of geographica! information, map design, research KEYWORDS utilisation de rinformation geographique, conception cartographique, recherche MOTS-CLES Inleiding Als een Website voor een bedrijf het visitekaartje op het web is, dan zijn locatiezoekers de adresgegevens op het visitekaartje: "Hier zijn wij gevestigd". Met een locatiezoeker kunnen ge- bruikers de dichtstbijzijnde vestiging van een bedrijf vinden. Het leidt gebruikers naar fysieke locaties: vestigingen, filialen, agentschappen, dealers en afgiftepunten zoals bijvoorbeeld pinautomaten. Gebruikers voeren hun adresgegevens in, waar- na de locatiezoeker een lijst met de dichtstbijzijnde vestigingen op het beeldscherm toont. Dit artikel presenteert de resultaten van een onderzoek naar locatiezoekers op de Websites van Ne- derlandse detailhandels. Veelal rieht het onderzoek naar kaartgebruik op het web zieh op het aantal kaarten dat door kaartensites wordt geprodu- ceerd [bijvoorbeeld Peterson, 2001]. Inderdaad is het aantal kaarten dat Websites zoals Map24.com in Duitsland, Multi- map.com in Groot-Brittannie en Lokatienet.nl in Nederland produceren bijna verdriedubbeld in de 12 maanden tot Okto ber 2002 [Nielsen/NetRatings, 2002]. Desalniettemin ontvan- gen deze kaartensites de meeste inkomsten door de verkoop van produeten zoals locatiezoekers aan andere bedrijven, niet uit de advertentie-inkomsten van de eigen Website. Bovendien bieden deze kaartensites tegenwoordig meerdere diensten aan, die niet altijd kaartgebonden zijn. Daarom is het moeilijk om een typische gebruikerssessie te omschrijven, terwijl het ge- bruiksdoel van een locatiezoeker veel duidelijker omschreven kan worden. Tenslotte heeft een recent onderzoek uitgewezen, dat gebruikers van locatiezoekers die adresgegevens opvragen vaker geneigd zijn om een filiaal te bezoeken en tot aankoop over te gaan [Vicinity, 2001] Websites in de detailhandel Voor het onderzoek zijn Nederlandse Websites gekozen van detailhandels die genoemd worden in Global Powers of Retai- ling [Cohen Carey, 2002]Dit rapport heeft betrekking op de 200 grootste, wereldwijde detailhandels. Meer dan de helft (56 procent) van de bedrijven in dat rapport hebben een loca tiezoeker op hun Website, waarmee het edn van de meest gang bare dementen op Website van detailhandels is: locatiezoekers Naast zijn werkzaamheden als Internet GIS ontwik- kelaar bij het RIVM in Bilthoven onderhoudt Edward Mac Gillavry een eigen Website waar hij diverse kartografische onderwerpen bespreekt. [e] edward@webmap- per.net, [h] http://web- mapper.net/ zijn voor deze bedrijven dus een belang- rijk middel voor de verkoop en marke- ting. Het belang dat deze bedrijven blijkbaar hechten aan locatiezoekers maakt de groep interessant voor dit onderzoek naar locatiezoekers. Er zijn twee catego- rieen van wereldwijde detailhandels met een Nederlandse Website: Nederlandse detailhandels (bijvoor beeld C&A) en detailhandels die een werkmaatschappij zijn van een Neder- lands detailhandelsconcern (V&D is bijvoorbeeld onderdeel van Koninklij- ke Vendex kbb). Buitenlandse detailhandels die op de Nederlandse markt opereren (bijvoor beeld Aldi en McDonald's). Aangezien het Engels veel in de Neder landse reclame wordt gebruikt, hoeft de Website niet noodzakelijk in het Neder- lands te zijn gesteld. De verschillende werkmaatschappijen van een detailhan delsconcern zijn vastgesteld door middel van informatie op de Website van het be treffende concern zoals beschikbaar in begin december 2002. Onder de Nederlandse detailhandels heeft Schaap Citroen, onderdeel van de Koninklijke Vendex kbb geen Websi te. Dit kan deels verklaard worden door de aparte positie binnen het concern. Het karakter van een zeer exclusieve ju- weliersketen kan een andere reden zijn. Bovendien zijn er slechts 11 vestigingen in Nederland. Super de Boer, samen met Edah en de Konmar onderdeel van het detailhandelsconcern Laurus, heeft 00k geen Website. Tweederde van de winkel- keten bestaat uit zelfstandige onderne- mers. Deze gedecentraliseerde struetuur zou de afwezigheid van deze winkelketen

Kartografisch Tijdschrift | 2003 | | pagina 16