Direct naar uw eigen Supermarkt [7512001 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT ELEMENTEN Productinfo rmatie Lokatiezoeker Speciale aanbiedingen Webwinkel E-mailen Online registratie Bestelling volgen Electr. kortingsbonnen Productvergelijking Een-klik bestellingen Afbeeldingen inzoomen Klantenonderzoek Boodschappenlljst 3-D afbeeldingen Combinatieverkoop Informatie aanvragen PERCENTAGE RESPONDENTEN: 10 20 i 30 I 40 I 50 60% op het web kunnen verklaren. Ten tijde van het onderzoek in december 2002 was Lidl de enige buitenlandse detailhandel zonder Nederlandse Website. Lidl is een prijsbewuste Supermarkt en heeft slechts een aantal vestigingen in Nederland. In- middels heeft Lidl een Website met loca- tiezoeker geopend. Het onderzoek dat in december 2002 is uitgevoerd omvatte in totaal 35 Websites van detailhandels. Gebruiksvriendelijkheid In 2001 voerde de Nielsen Norman Groep een onderzoek uit naar de ge bruiksvriendelijkheid van locadezoekers op 10 Websites van bedrijven die voorna- melijk op de Amerikaanse markt opere- ren [Nielsen Norman Group, 2001]. Het onderzoek omvatte bedrijven uit ver- schillende sectoren, waaronder de detail handel. Drie stappen worden onderschei- den in het zoekproces naar een vestiging: het vinden van de locatiezoeker; het gebruiken van de locatiezoeker; het bepalen van de meest geschikte vestiging en hoe er te komen. Figuur 1. Meest ge- bruikelijke elementen van Websites in de detailhandel. BCC bij u In de buurN Vul uw postcode in om een filiaal in uw buurt te vinden: Zoek hier de C1000 bij u in de buurt: Plaats Vul uw postcode in voor een Dixons filiaul in uw buurt: Figuur 2. Voorbeelden van locatiezoekers op de thuispagina van detail handels. 2003-XXDC-4 Als gebruikers een van deze stappen niet succesvol kunnen vol- tooien, zullen zij niet in Staat zijn om uiteindelijk de vestiging te vinden. Om de gebruiksvriendelijkheid van locatiezoekers te verbeteren worden in het rapport verschillende criteria gegeven die voornamelijk betrekking hebben op de vormgeving van beeldelementen zoals invoervelden, lijsten en afbeeldingen. In het onderzoek dat hier wordt gepresenteerd zijn deze criteria gebruikt om de gebruiksvriendelijkheid van locatiezoekers vast te kunnen stellen. De criteria worden hiermee in de functione- le context geplaatst van de eerder genoemde gebruiksstappen. Het vinden van de locatiezoeker Kunnen gebruikers op een gemakkelijke en duidelijke ma- nier vanaf de thuispagina naar de locatiezoeker klikken? Is de beschrijving van de hyperlink naar de locatiezoeker duidelijk? Is er een duidelijk verschil op de thuispagina tussen de loca tiezoeker en de webwinkel? Is er een duidelijk zoekveld op de thuispagina, waarmee ge bruikers informatie over de vestigingen kunnen vinden? Zijn de hyperlinks naar de locatiezoeker vormgegeven als af beeldingen of advertenties? Het gebruiken van de locatiezoeker Kunnen gebruikers hun adresgegevens invoeren om de loca tiezoeker de dichtstbijzijnde vestigingen te laten aanbevelen? Worden zij hierbij aangemoedigd om zo veel mogelijk gege- vens op te geven, opdat de locatiezoeker zo nauwkeurig mo gelijk de meest geschikte vestigingen kan vinden? Kunnen gebruikers naast de invoervelden voor adresgegevens 00k gebruik maken van een goed gestructureerde lijst om een vestiging te kiezen? Moeten gebruikers op een kaart in plaats van een lijst klik ken om het gebied waar zij in gei'nteresseerd zijn aan te ge ven? Worden producten en diensten gegroepeerd door middel van concrete terminologie in plaats van marketingtaal? Moeten gebruikers gebruik maken van zogenaamde 'pull- down' menu's om de locatiezoeker te gebruiken? Maakt de locatiezoeker veel gebruik van zogenaamde 'pull- down' menu's? Het bepalen van de meest geschikte vestiging Kunnen gebruikers de vestigingsinformatie snel krijgen, zon der onnodige tussenstappen zoals het meer dan eens moeten invoeren van gegevens? Worden lijsten op een juiste wijze gegroepeerd en gesor- teerd, bijvoorbeeld in alfabetische volgorde in plaats van ge groepeerd per geografische regio? Is voldoende informatie over de diensten en producten van iedere vestiging snel beschikbaar? Zijn de telefoonnummers, adresgegevens en openingstijden van iedere vestiging beschikbaar? Bepalen hoe bij de vestiging te komen Worden kaarten en een routebeschrijving of hyperlinks naar dergelijke diensten aangeboden voor iedere vestiging? Is informatie over het reizen per openbaar vervoer voor iede re vestiging beschikbaar? Kunnen gebruikers informatie verkrijgen over andere vesti gingen in de omgeving zonder de omgeving te kennen? Is er een foto van het gebouw of de ingang van iedere vesti ging te raadplegen op de locatiezoeker? Kunnen gebruikers de kaarten en routebeschrijving afdruk- ken? 15

Kartografisch Tijdschrift | 2003 | | pagina 17