Wi Winkelinformatie KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2OO3-XXIX-4 3 Winkelinformatie - Albert Heijn Overdink Opnieuw zoeken (J> AH-vesSgmg 'Adrikelgroofte 11hn 5 (5l) C%> zondag open <3evon«ten:7512ec Adres Postcode Piaais Tetefoon Amtes VSP i - KIk op een AH-syrnfcoot bruikers hun adresgegevens in. Dan worden de dichtstbijzijnde vestigingen door de locatiezoeker geselecteerd en deze worden vervolgens aan de gebruiker op een kaart of in een lijst gepresenteerd. Adresinvoer Bij 14 locatiezoekers die gebruik maken van de 'puir-implementatie voeren ge- bruikers hun postcode in. In Nederland bestaat de volledige postcode uit 4 cijfers en 2 letters die door een spatie zijn ge- scheiden, bijvoorbeeld 7512 EC. Bij sommige locatiezoekers moeten gebrui- kers de cijfers en letters in verschillende, verplichte velden invoeren [LZi, LZ2 en LZ3], waardoor een overbodige stap wordt ingelast aangezien de structuur van Nederlandse postcodes uniform is en computertalen gemakkelijk onder- scheid kunnen maken tussen letters en cijfers. Naast postcodes kunnen gebrui- kers 00k hun volledige adres [LZ10], of slechts de woonplaats [LZ26, LZ34] op- geven. Bij een locatiezoeker is het moge- lijk voor gebruikers alle vestigingen längs een snelweg of provinciale weg te zoeken door het wegnummer te selecteren [LZ34]. De meeste locatiezoekers maken gebruik van een geografische zoekmethode. Zo- dra gebruikers hun adresgegevens hebben ingevoerd, worden deze door de locatie zoeker vertaald naar geografische coördi- naten. Vervolgens berekent de locatie zoeker de afstanden op basis van deze coördinaten om de dichtstbijzijnde vesti gingen te kunnen presenteren aan de ge bruiker. Om het adres van de gebruiker en de adressen van de vestigingen om te zetten in geografische coördinaten ma ken locatiezoekers gebruik van gazetteers: gegevensbestanden die de geografische coördinaten bevatten van postcodes, woonplaatsen en volledige adressen. Omdat de kosten van deze gazetteers en geografische zoeksystemen erg hoog zijn en de gazetteers regelmatig moeten worden bijge- werkt, is het niet verwonderlijk dat locatiezoekers in deze groep meestal zijn ontwikkeld door kaartensites. Drie locatiezoekers behandelen de woonplaats of postcode als een tekstuele eigenschap van een vestiging [LZ24, LZ26, en LZ34]. Het nadeel is, dat de locatiezoeker geen resultaten kan tonen als de invoer niet gelijk is aan enig veld in de gegevens. Bij het zoeken naar vestigingen in 'Haaksbergen' kan de loca tiezoeker geen resultaten in de buurt vinden, hoewel er wel de- gelijk vestigingen zijn in Enschede en Hengelo, slechts enkele kilometers verderop [LZ34]Om dit te omzeilen verzoekt een locatiezoeker gebruikers om slechts de eerste 4 cijfers van de postcode op te geven [LZ24]. Aangezien de postcodegebieden waarvan de eerste 4 cijfers gelijk zijn, samen een aangesloten, groter gebied vormen, is de kans groter dat de locatiezoeker een zoekresultaat vindt. Gebruikers wordt gevraagd om alleen de eerste 2 cijfers in te voeren als geen resultaten zijn gevonden voor de 4 cijfers. Ook deze stap kan gemakkelijk worden geau- tomatiseerd. Figuur y. Overzichts- kaart en informatie Een derde categorie locatiezoekers binnen de groep van 'pull'- over een bepaalde implementaties combineert een geografische zoekopdracht met vestiging. een thematische [LZi, LZ11 en LZ32]. Gebruikers kunnen zoe ken naar de dichtstbijzijnde vestiging die een bepaald product of dienst aanbiedt. De omschrijving van de producten en diensten moet wel helder zijn voor de gebruikers: detailhandels zijn zelf natuurlijk bekend met de naamgeving van hun pro ducten of diensten, maar voor gebruikers kan deze soms ver- warrend zijn. Doorbladeren van lijsten De eerder beschreven 'pull'-implementatie wordt idealiter aan- geboden als aanvulling op een 'push'-implementatie voor het geval gebruikers niet zozeer op zoek zijn naar de dichtstbijzijn de vestiging [Nielsen Norman Group, 2001]. De 'push'-imple- mentatie is ook zeer geschikt voor detailhandels met slechts enkele vestigingen. Het merendeel van de locatiezoekers in dit onderzoek maakt gebruik van een 'push'-implementatie. De McDrives zoeken längs de Figuur 8. Vindingrijk zoeken: längs een snelweg of provinciale weg. Figuur 9. Route- beschrijving naar de dichtstbijzijnde vesti ging vanuit Enschede. Routebeschrijving Van Brinkstraat 81 - 147 7512EC ENSCHEDE (NL) Naar Dewenter (Essenstraat 2a 7418BM Deventer (NL)) Lengte 60,226 km Duur 00:42 uur 17

Kartografisch Tijdschrift | 2003 | | pagina 19