KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT vestigingen worden gepresenteerd in een vooraf vastgelegde lijst die alfabetisch is geordend op plaatsnaam. Indien er een groot aancal vestigingen is, selecteren de gebruikers eerst een van de 12 provincies waarna hen een lijst met vestigingen in die provincie wordt gepresenteerd. Het heeft de voorkeur om gebruikers te laten kiezen uit een alfabetisch geordende lijst van provincies [LZ14, LZ16], maar soms zijn de provincies ge ordend van noord naar zuid [LZ22] Volgens een andere aanpak om de lijst van vestigingen te ver kleinen kiezen gebruikers eerst uit een lijst van producten of diensten voordat een lijst wordt gepresenteerd met vestigingen waar de gekozen producten of diensten worden aangeboden [LZ29]. Deze combinatie van geografisch zoeken en van het zoeken op product of dienst wordt meestal mogelijk gemaakt door middel van zogenaamde 'pull-down' menu's. Aangezien de toepassing hiervan zo veel mogelijk moet worden vermeden [Nielsen, 2001], kan de combinatie van geografisch zoeken en het zoeken op product of dienst beter worden aangeboden op een grafische manier. Hier wordt in de volgende paragraaf na der op ingegaan. Klikken op kaarten Kaarten speien een belangrijke rol bij het gebruik van locatie- zoekers. Zo krijgen gebruikers bijvoorbeeld een kaart van Ne- derland verdeeld in 12 provincies gepresenteerd. Door op de kaart te klikken komt vervolgens een lijst met vestigingen bin nen de geselecteerde provincie op het beeldscherm. Als een de- tailhandel slechts een aantal vestigingen heeft, geeft de over- zichtskaart alle vestigingslocaties aan. Gebruikers klikken op het icoontje van de vestiging om nadere informatie over de ge selecteerde vestiging op te vragen. Bij een locatiezoeker wor den deze icoontjes vergroot zodra de muis over het icoontje wordt bewogen, waardoor de naastgelegen icoontjes worden afgedekt [LZ35] - Bij een andere locatiezoeker worden verschil- lende kaarten getoond: een voor de gewone winkels en een an dere voor de mega-winkels [LZ18]Deze aanpak is een visuele weergave van een lijst met vestigingen die gegroepeerd zijn op basis van aangeboden producten of diensten. De mega-winkels worden vervolgens verder onderscheiden in algemene vestigin gen en vestigingen waar tuinproducten worden verkocht: een geografische zoekopdracht wordt hier gecombineerd met een zoekopdracht naar een product of dienst! Alleen de 'push'-implementatie wordt toegepast voor de loca- tiezoekers wanneer een kaart wordt gebruikt als interface. Een vooraf bepaald geografisch beeld wordt aangeboden en gebrui kers kunnen op vooraf vastgestelde 'hotspots' klikken op de zogenaamde 'image map'. In het onderzoek van de Nielsen Norman Groep kwam echter naar voren, dat gebruikers liever een zoekgebied kiezen uit een lijst dan door op een kaart te klikken. Gebruikers vinden het namelijk moeilijk om het ge- bied op een kaart te lokaliseren, zeker als de gebieden nogal klein zijn. Inderdaad geven de meeste kaarten weinig houvast ter orientering zoals topografie of plaatsnamen. Bovendien worden tekstuele lijsten sneller geladen in de web browser dan afbeeldingen zoals kaarten. Een lpuH'-implementatie biedt gebruikers de mogelijkheid om overal op kaart te klikken. De coördinaten van de pixel waar- op de gebruikers hebben geklikt worden omgezet naar geogra fische coördinaten. Deze geografische coördinaten zijn dan de invoer voor een geografische zoekopdracht: de kaartuitsnede 2003-XXIX-4 verschuift van de locatie waarop de gebruiker klikte naar de lo- catie van de dichtstbijzijnde vestiging. In een ander scenario verschuiven en vergroten gebruikers de kaartuitsnede om 'al bladerend' een kaartuitsnede te vinden met vestigingen. Inder daad volstaat dit scenario niet wanneer naar de dichtstbijzijnde vestiging van een detailhandel wordt gezocht. Indien de ge bruiker een minder vooraf vastgesteld doel heeft, zoals bij het zoeken naar een vakantiebestemming, dan kan het zeer handig zijn om eens rüstig een gebied virtueel te ontdekken. Door bo vendien eerst een product of dienst aan te klikken, kan de ge bruiker een geografische zoekopdracht combineren met een zoekopdracht naar een bepaald product of dienst. Het bepalen van de meest geschikte vestiging Zodra gebruikers eenmaal een lijst met vestigingen wordt ge presenteerd, bepalen zij vervolgens bij welke vestiging de ge- wenste producten of diensten kunnen worden gekocht en wanneer. Deze informatie is niet altijd meteen zichtbaar en ge bruikers moeten dan nogmaals op een hyperlink klikken om deze informatie te krijgen, of ze moeten zelfs op een icoontje op de kaart klikken [LZi, LZ2 en LZ3]. Op een locatiezoeker na worden de volledige adressen van de vestigingen op het beeldscherm gepresenteerd, maar bezoekers zullen moeilijk de gouden bogen van het bedrijfslogo kunnen missen zodra zij in de buurt zijn [LZ34]. Hoewel openingstij- den in Nederland erg kunnen varieren, geven niet alle locatie- zoekers informatie over de openingstijden van de verschillende vestigingen. Dit is zeker hinderlijk als bovendien 00k de tele- foonnummers van de vestigingen ontbreken [LZi3, LZ14, LZ25, LZ26 en LZ34]. Warenhuizen, grote supermarkten en enkele kleinere detail- handels geven extra informatie over de aanwezige producten of diensten. Bovendien is het erg handig als wordt vermeld waar zieh andere nahegelegen vestigingen bevinden. Bepalen hoe er te komen Slechts eenderde van de locatiezoekers maakt gebruik van ge- detailleerde locatiekaartjes. Deze kaartjes tonen gewoonlijk de locatie van de vestiging op een aangepaste ondergrond. Soms kunnen gebruikers de kaartuitsnede verschuiven of vergroten. Drie locatiezoekers geven een routebeschrijving [LZ9, LZ10 en LZ31]Gebruikers voeren het adres van vertrek in, of deze in formatie wordt automatisch ingevuld uit eerder ingevulde adresinformatie waarna een routebeschrijving wordt berekend. De locatiezoeker valideert de ingevoerde adresgegevens en zet deze om naar geografische coördinaten. Vervolgens gebruikt de locatiezoeker deze geografische coördinaten om de route naar de geselecteerde vestiging te berekenen. Naast commer- ciele gazetteers en geografische zoeksystemen maakt de locatie zoeker hierbij bovendien gebruik van uitgebreide wegennet- werken en geavaneeerde routeplanner-software om een route beschrijving te berekenen. Omdat hier grote kosten mee gepaard gaan, worden deze toepassingen veelal uitbesteed aan professionele kaartensites. Op sommige locatiezoekers kunnen gebruikers de kaarten en routebeschrijvingen afdrukken [LZ10, LZ31]. Aangezien loca tiezoekers gewoonlijk in een zogenaamd 'frame' worden aan geboden, is het meestal moeilijk voor gebruikers om het juiste 18

Kartografisch Tijdschrift | 2003 | | pagina 20