26 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT cessen. De complexiteit wordt nog verder vergroot doordat de ontwikkeling en verplaatsing van de geologische eenheden niet overal gelijk verlopen is. Een oplossing is om gebruik te maken van de verschillende fysiografische domeinen, die elk een dui- delijk te onderscheiden geologische ontstaansgeschiedenis ken nen. Maar elk van deze domeinen hebben ook weer hun eigen complexiteiten en afwijkingen. Het is daarom al moeilijk ge- noeg om per fysiografisch domein tot een stratigrafische corre- latie en daarmee tot een standaardisatie van de kaarteenheden te komen, laat staan om de domeinen onderling te correleren. De optimale oplossing kan dus zijn om een gestandaardiseerde legenda te maken voor elk fysiografisch domein, die dan een taxonomische classificatie van de typen weergeeft. Deze legen- da's kunnen gebruikt worden om de hierarchische Symbolen voor de kaarteenheden te ontwerpen, met ander woorden om een standaard kleur/patroon code voor alle mogelijke super- groepen, groepen en formaties te definieren [Saha et al, 2003] Dit houdt in dat vele honderden verschillende Symbolen moe- ten worden ontworpen, die voldoende van elkaar verschillen om de nominale categorieen te kunnen onderscheiden. Daar- bij komt nog dat wanneer voor bepaalde domeinen veel ver schillende kleuren nodig zijn, er voor de overgebleven domei nen te weinig kleurkeuze overblijft om nog voldoende onder- scheid te creeren. Geologische kartering in GSI Vervaardiging van geologische kaarten Een onontbeerlijke voorwaarde om geologische detailkaarten te kunnen maken is een nauwkeurig veldwerk, gebaseerd op vele metingen, observades en deducdes. Bij de gsi wordt het veldwerk meestal uitgevoerd op schaal 1 50.000 of 1 25.000. De veldgeoloog bepaalt aan de hand van verschillende criteria het materiaal en meet de orientatie ervan. De data wordt inge- tekend op een veldwerkkaart en beschreven in een veldwerk- boek. Naast de natuurlijke en kunstmatige dagzomen worden ook waarnemingen uit boorgaten, greppels en kuilen meege- nomen. Wanneer het materiaal niet eenduidig kan worden gei'dentificeerd, worden in het laboratorium aanvullende on- derzoekingen van monsters gedaan. Geologische kartering is een analytisch proces. De veldgeoloog tekent de dagelijkse waarnemingen in op werkbladen en te- kent de zaken waar hij zeker van is in inkt, dat alles gebaseerd op Werkhypothesen, die in de loop van de volgende dagen weer kunnen veranderen. Elke dag bestudeert hij de incomple- te kaart, luchtfoto's, literatuur, discussieert met collega's en be- slist welke traverse de volgende dag de oplossing van de raad- sels dichterbij kan brengen. De standaardmethode is om alle data - dagzoom informatie, structurele liggingen, geobserveer- de contacten of breuken - samen te brengen op een enkel vel Mylar en dan te proberen de geologische geschiedenis te ach- terhalen. En het proces gaat verder met het extrapoleren en vastleggen van contacten, waar nodig breuken afleiden, dwars- doorsneden tekenen, veldchecks uitvoeren enzovoorts. Na het veldwerk werkt de geoloog een nettekening op de veld- werkschaal uit en construeert de nodige dwarsdoorsneden. Daarnaast schrijft hij een meestal rijkelijk ge'illustreerd rap- port. Daarna wordt de kaartproductie voorgezet op de teken- tafel van de samensteiler, of op diens Computer. Deze doet de redactie van de kaart, compilatie met aangrenzende veldwerk- bladen, steh de uiteindelijke legenda op en prepareert de data voor de volgende productiestap. 2003-XXIX-4 Publicatie van geologische informatie De eerste officiele Geologische Kaart van India werd gecompi- leerd en gedrukt door de gsi in 1877 op de schaal van 1 inch 64 miles (1 4 miljoen). De basisdata voor deze kaart waren getekend op basis van veldkaarten op schaal 1 inch 4 miles. Deze veldwerkkaarten werden grafisch verkleind naar transpa- rant papier door geologen geholpen door technisch tekenaars. fdo's of Fair Drawn Originals werden in zwarte inkt getekend op maatvast transparant papier en gecombineerd met tekst en Symbolen naar de drukker gestuurd, met erbij een kleurengids. Daar werden op glasplaten de kleurscheidingen vervaardigd. In de loop van de tijd is het transparante papier vervangen, eerst door Mylar en later door Polypropyleen. Professionele kartografen zijn nooit bij het karteringsproces betrokken geweest. Binnen de gsi zijn het altijd geologen ge- weest die alle kartografische bewerkingen hebben gedaan, het analyseren van data- en perceptieniveaus, het kiezen van visu- ele variabelen en het symboolontwerp. Alleen de productie van de uiteindelijke fdo werd gedaan door professionele tekenaars. Momenteel worden de fdo's met de kleurengidsen naar de Map Printing Division (mpd) of naar externe drukkers ge stuurd, waar ze gescand worden om vervolgens on-screen gedi- gitaliseerd te worden. Vanuit de grafische of CAD-software worden vervolgens via Intergraph mge of MapFinisher de uit eindelijke drukfilms vervaardigd. Gedurende de diverse stadia worden de kleurenproeven en drukproeven door de samenstei ler gecontroleerd. Door de GSI geproduceerde kaarten en atlassen De gsi heeft heden ten dage systematische geologische karte ringen en andere, meer gespecialiseerde, geowetenschappelijke data van bijna alle toegankelijke delen van het Indiase subcon- tinent. Deze kennis is publiek gemaakt door middel van ver schillende publicaties, rapporten, kaarten en atlassen [GSla, GSlb, 2001]. De verschillende categorieen kaarten en atlassen, die samen het hele spectrum van GSi-activiteiten voor een bre- de gebruikersgroep afdekken, zijn te vinden in tabel 1. Enkele van de belangrijkste kaarten en atlassen gepubliceerd door de GSI Geological Quadrangle maps: Deze kaartserie bevat de meest ge- detailleerde geologische informatie die tot nu toe gepubliceerd is. India is verdeeld in 392 kaartbladen van 1 x 1 graads kwa- dranten. Hiervan zijn er 290 geschikt voor dataverzameling en publicatie op schaal 1 250.000. Tot op heden zijn er ongeveer 232 daadwerkelijk gepubliceerd. Geological map of India 12.000.000 ofi5.000.000): Deze kaart geeft de ruimtelijke ligging van de belangrijkste materialen weer, gegroepeerd in geologische formaties en groepen. Deze worden weergegeven met verschillende kleuren volgens de OGMW-standaard, die de verschillen in ouderdom voorstellen. Tectonic map of India and adjoining countries (1 7.500.000): Deze kaart biedt een overzicht van de tektonische elementen (zoals breuken, ductiele deformaties, opschuivingen enzo voorts) van India en omgeving, inclusief Bangladesh, Sri Lan ka, Myanmar en delen van Pakistan, China en Sumatra. De kaart geeft tevens magnetische anomalieen en afzettingsdikten weer en de locaties van DSDP-boorgaten in de Baai van Benga len, de Arabische Zee en een deel van de Indische Oceaan. Daarnaast bevat de kaart een inzet met de huidige tektonische en geodynamische toestand.

Kartografisch Tijdschrift | 2003 | | pagina 28