KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT Mineral Map oflndia (i1.000.000Deze kaart geeft de loca- ties van de belangrijkste minerale afzettingen weer met ver- schillend gekleurde Symbolen op een gegeneraliseerde geologi sche achtergrond (nominale puntsymbolen op een chorochro- matische basis). Daarnaast bevat de kaart ook informatie over locaties van strategische en waardevolle mineralen die momen- teel onderzocht worden. Deze locaties zijn genummerd aan de hand van de materialen en een locatie-index is in het kaart- beeld opgenomen. Seismotectonic Atlas of India and its Environs (i 1.000.000 Deze atlas bevat 43 kaartbladen die heel India en een deel van de buurlanden weergeven. De materialen van verschillende ou- derdom zijn geclassificeerd in verscheidene tektonische eenhe- den. Structurele dementen, met name breuken, zijn in detail geclassificeerd vanwege hun belang voor de seismische omstan- digheden. Andere significante parameters, zoals zwaartekracht- anomalieen, diepte van de korst, dikte van afzettingen, en der- gelijke zijn ook in de kaart opgenomen. Aardbevingen uit de historische (tot 1900), de pre-instrumentatie- (1901-1963) en de instrumentatietijd (vanaf 1964) zijn weergegeven met de ge- bruikelijke Symbolen, inclusief de bepaling van de epicentra voor de meest relevante aardbevingen. De magnitude en de diepte van de seismische gebeurtenissen worden weergegeven door de grootte respectievelijk kleur van de Symbolen. Elk kaartblad wordt vergezeld van een tekst, die in detail uitleg geeft over de data die in de kaart is opgenomen. Mineral Atlas oflndia (1 2.000.000): Deze atlas geeft gedetail- leerde informatie over mineralen, geclassificeerd wat betreff hun karakteristieken en aard en gegroepeerd volgens hun ge- bruik in een begrijpelijke en leesbare vorm. Ook wordt in een appendix een lijst gegeven van de mineralen die in de verschil lende afzettingen aanwezig zijn om de atlas nog informatiever en bruikbaarder te maken. De atlas bevat 76 kaartbladen die de locaties van de verschillende minerale afzettingen weergeven. Geotechnical Map oflndia (12.000.000): Deze kaart is gecom- pileerd en uitgegeven ten dienste van de planning en locatie van grote civieltechnische werken. De materialen zijn geclassi ficeerd in geologische civieltechnische gebieden, weergegeven door kleuren met patronen erover om zowel de geologische als de civieltechnische eigenschappen aan te geven. Daarnaast be vat de kaart ook nog een weergave van de gebieden met ver- hoogde kans op natuurlijke rampen en ook van locaties van de belangrijkste rivierdalprojecten en thermische krachtcentrales. Toekomst van geologische kartering Momenteel zijn we getuige van snelle veranderingen in de kar- tografie, die de verschijningsvorm van kaarten en hun gebruik herdefinieren. De komst van Computertechnologie heeft de dis- ciplines van kaartcompilatie en kartografie in een stroomversnel- ling gebracht. Vrijwel iedereen met een Computer en een gis kan kaarten vervaardigen en kan data exploreren in een interac- tieve grafische omgeving [Kraak Ormeling, 1996; Slocum, 1999]. In het kader van deze ontwikkelingen schakelt gsi gelei- delijk over naar state-of-the-art digitale karteringstechnieken. Ook overweegt gsi een intranetportaal op te zetten zodat de veldgeologen met behulp van digitale karteringssofiware direct hun data in een geologische database kunnen invoeren, de ruwe data kunnen visualiseren en onderzoeken kunnen vergelijken met eerder ingevoerde informatie. De Map and Cartography Division kan dan op zijn beurt de data uit deze naadloze data- 2003-XXIX-4 base halen om ze te communiceren en verspreiden in de vorm van kaarten en atlassen, zowel in gedrukte als elektronische vorm. De activireiten van de veldgeologen en de kartografen kö rnen ongeveer overeen met respectievelijk de 'exploratie' en 'pre- sentatie' aspecten van visualisatie zoals die door McEachren in zijn kaartgebruikskubus worden onderscheiden [McEachren, 1994]Het 'analyse'-aspect is inherent aan beide activiteiten. De wereld van de kartografie en visualisatie wordt steeds meer digitaal en gedecentraliseerd. Ais gevolg daarvan bestaat het ri- sico dat we overspoeld worden met "hoe het ook maar kan" kaarten. In de gedemocratiseerde omgeving is het van groot belang om een goede gestandaardiseerde geologische database te hebben, gestandaardiseerde digitale Symbolen (verbonden aan de diverse geologische verschijnselen in de database) om op die manier de consistentie in de kaartproducde te kunnen handhaven [Croswell, 2000]. Momenteel heeft de gsi al een relationele ruimtelijke database op een rdbms-gis platform ge- realiseerd. De ruwe data die worden verzameld op schaal 1 50.000 worden gebruikt om de database te vullen. Tegelij- kertijd worden er inspanningen verricht om te komen tot taxonomische legenda's voor de verschillende thematische do meinen, die gebruikt kunnen worden om standaard symbolo- gie voor kartografische presentaties te ontwerpen. Niet alleen bieden digitale ruimtelijke databases en digitale kartografische standaarden een snellere en effectievere manier om consistente geologische kaarten te produceren, maar tevens zullen ze een paradigma verandering teweeg brengen in de manier waarop geologische data wordt verzameld, opgeslagen en verspreid. Dankbetuiging De auteurs willen hun dankbaarheid uiten jegens dr. S. Das- gupta voor zijn waardevolle inzichten in de presentatie van structurele verschijnselen. Tevens zijn ze dank verschuldigd aan dr. N.C. Bhattacharya, Shri C. Bhattacharya, dr J. Simha- chalam en Shri S.R. Sengupta voor hun niet aflatende aan- moedigingen en hulp. Noot Dir artikel is uit het Engels vertaald door Barend Köbben. Literatuur Croswell, P.L. (2000), The role of Standards in support of gdi. In: Groot, R. &J. McLaughlin (ed.), GeospatialData Infrastructure: concepts, cases andgoodpractice. Chapter 5, pp. 57"77- Oxford: Oxford University Press. Doornkamp, J.C. (1989), Techniques of map presenration. In: McCall, J. B. Marker (ed.), Earth Science Mapping: for planning, development and consevation, Chapter 2, pp. 15-28. London: Graham Trotman. GSIa (2001), Capabilities and Services. Kolkata: gsi. GSIb (2001), Publications in a decade. Kolkata: gsi. Haugerud, R. (1998), Geologie Maps, Spatial Databases, and Standards. Digital Mapping Techniques'98 - Workshop proeeedings: usgs cfr 98-487. Kraak, M. J. F.J. Ormeling (1996), Cartography: visualization of spatial data. Harlow: Longman. Maltman, A. (1998), Geologie Maps: an introduetion. 2nd ed. Chichester: John Wiley and sons. 27

Kartografisch Tijdschrift | 2003 | | pagina 29