30 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 'landschappen' te vangen: het agrarisch, het stedelijk en het natuurlandschap In de Vijfde Nota Ruimtelijke Ordening (deel i, januari 2001) werd een zeer uitgebreide ruimtelijke analyse gepresenteerd die als basis diende voor de PKB-kaart. De analyse resulteerde in de zogenaamde Ruimtelijke Hoofdstructuur van Nederland (rhs- kaart), een beschrijving en ruimtelijke interpretatie van Neder land omstreeks het jaar 2000 (ßguur 2). Is de grondslag van de Witsenkaart een landschapsanalyse, bij deze kaart is dat een structuuranalyse. Beide kaarten geven een alternatief voor de droge topografi- sche werkelijkheid en zijn bedoeld om beleid op te verzinnen en te presenteren. De Witsenkaart blijft daarbij dicht bij de to- pografie. De reductie van de topografie bij de RHS-kaart uit de Vijfde Nota is veel radicaler. Functionele aanduidingen zijn ondergeschikt. Grote bosgebieden worden onderscheiden, evenals de stedelijke gebieden, maar bebouwing is bebouwing, of het nu petrochemie betreft of een villawijk. In het buitenge- bied is afgezien van onderscheid tussen weidegrond en akker- land. Beide kaarten geven met precieze middelen globale aanduidin gen. De Witsenkaart laat tentatief 'landschappen' zien, door zo precies mogelijk een functionele en morfologische legenda te gebruiken. De RHS-kaart geeft globaal geomorfologische in- dicaties door precieze aanduidingen van relief, van de grote ri- vieren tussen de bandijken, en door blauwtinten voor Neder land onder de zeespiegel. En globale indicaties voor de stedelij ke structuur, door nationale infrastructuur met een ongelofelijk precies verstedelijkingspatroon te combineren. Maar de combinatie van nat weiland en kleine bospercelen is nog geen aanduiding voor een coulissenlandschap met natuur- waarden; het relief van Nederland nog geen aanduiding van de geomorfologie. Is dat voldoende voor een beleidsvoorbereiding op nationale schaal? Een kaart die in 80% van de gevallen bruikbaar is? Wat is een goede kaartondergrond? Zonder twijfel zijn het bei de prachtige kaarten. Maar zijn ze 00k bruikbaar als onder- grond? Wie de PKB-kaart van de Vijfde Nota deel 1 bestudeert (ßguur 3 op p. 32) ziet dat er wel wat mis kan gaan. Met de ge- detailleerde ruimtelijke hoofdstructuur als ondergrond is met 2003-XXIX-4 dikke pijlen, blokken en ballen het ruim- telijk beleid neergezet. De ondergrond raakt in de verdrukking en sluit niet aan bij het verhaal dat de beleidslegenda ver- telt. Duidelijk is dat 00k PKB-kaarten, hoe zorgvuldig 00k voorbereid voordat ze naar buiten worden gebracht, mo- mentopnames zijn uit een ontwerp- en vormgevingsproces. In de een jaar later versehenen PKB-kaart van deel 3 van de Vijfde Nota is evenwicht tussen onder grond en beleidslegenda bereikt (ßguur 4 op p. 32). De traditie is om voor elke rijksnota, waarin kaarten van Nederland worden afgebeeld, een nieuwe ondergrond te ontwerpen. De vraag is of dat niet effi- cienter kan. Een in tachtig procent van de gevallen bruikbare ondergrond levert niet alleen tijdwinst, het zal 00k de ver- gelijking tussen verschillende nota's ver- eenvoudigen. Niet alleen in de histori sche ontwikkeling van het beleid, maar 00k tussen de beleidsvelden van de ver schillende departementen. Opdracht en analysekader Dat was de aanleiding voor de onder- zoeksopdracht aan ons bureau. Het doel van de opdracht is een systematiek te le- veren voor schalen, kaartuitsneden en le- genda-eenheden voor ondergronden voor (ruimtelijke beleidsjkaarten. De resultaten van het onderzoek zullen ondermeer gebruikt gaan worden bij de verdere ontwikkeling van (ondergronden voor) beleidsnota's zoals pkb's bij het mi- nisterie van vrom. Ook kunnen ze een bescheiden rol speien bij het DURP-pro- ject (Digitaal Uitwisselbare Regionale Plannen) van rijk, provincie en gemeen- ten m.b.t. de digitale uitwisseling van Vakkundigheid Beredeneer vanuit vakmanschap beeldoverdrachtsmiddelen legendakeuzen m.b.t - aantal - grafische variabelen 2/3 D weergave -etc Beleidsinhoud Wat wil je overdragen Wat moef je overdragen Sector (toespitsen op RO) Thorbecke-schaal (rijk - prov - gemeente) Planschaal (nat. - reg. - lokaal - bestek) Kaart-schaa/ (1:500, I 25.000 etc) Doel en infoverschaffing - exaet (juridisch, arens, norm beeld (strategisch, globaal, richting^...) Tijdhoriion Legenda "B"(eleid) IKeuzen en uitspraken) Beleidslaa g (Keuzen en uitspraken) Tecnniek hnische mogelijkheden en beperkingen tekentechniek - handwerk grafisch tekenprogramma GIS-achtig programma Reprotechniek meermalen kopie zwart-wit - meermalen kopie kleur - print van bestand zwart-wit - print van bestand kleur meerkleurendruk 'scherm'kaart Legenda "I" (ntermediair) (dragend, steunend) Intermediaire laag (informatie, achtergrond) Doelgroep Legenda "T opografie (vooral verankering eventueel weg/otenj Ondergrond (topografie, verankering) Hetpubliek breed, helder, eenvoudig De 'deskundigen' diepgang Bestuurders overzieht, overtuiging Figuur y Analyseka der van het onder zoek.

Kartografisch Tijdschrift | 2003 | | pagina 32