33 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT van kaarten. De crux is volgens hem dat kaarten pretenderen de werkelijkheid te representeren. Bijna geen enkele kaart kan dit echter waarmaken. De meeste soorten kaarten bestaan voor een groter of kleiner deel uit 'social constructions'. Dat kan de gemeentegrens, een geluid- contour of een hoogwaterlijn zijn, maar ook de grens van een stedelijk invloeds- gebied of van de Randstad. Behoren Lis- se en Hillegom wel tot de Randstad? Be- staat de Randstad eigenlijk wel en is er niet eerder sprake van een verstedelijkte Noord- en een Zuidvleugel? Om met Denis Wood te spreken "The historian's problem is everybody's problem: our willingness to rely on the map is com- mensurate with our ability to suspend our disbelief in its veracity, but this amounts to a willingness to accept the map as an eye where the eye too no more than selectively brings into being a world that is socially constructed." [Wood, 1992). Het is al moeilijk genoeg om de 'werke- lijk bestaande wereld' geloofwaardig in kaart te brengen. In een kaart die als on- dergrond in zoveel mogelijk voorkomen- de gevallen bruikbaar moet zijn, moet vermeden worden dat de echte onder- grond 'vervuild' raakt met 'social con- structs'. Dit soort informatie behoort tot het domein van op zijn minst de inter- mediaire laag of maakt onderdeel uit van de beleidslaag zelf. In de echte onder- grond hoort alleen een selectie thuis van feitelijke topografische gegevenheden, met hoogstens een beperkt aantal alge- meen aanvaarde 'social constructs' zoals landsgrenzen. Een dergelijke schone ondergrond - in ons geval op landelijk en landsdelig ni- veau - is echter pas bruikbaar voor karto- grafen, beleidsambtenaren, ontwerpers, insprekers of schoberen, als tegelijkertijd ook in kartograhsche vorm de informa tie geboden wordt die de gebruiker no- dig heeft om een vraag te interpreteren, onderzoek uit te voeren of een bood schap over te brengen. Informatie die zowel uit de (analytische) Gis-wereld als uit de (conceptuele) ontwerp-wereld af- komstig kan zijn. En een ondergrond waarop zowel in een Gis-omgeving als in de ontwerpwereld verder gewerkt kan worden. In het onderzoek hebben wij geconsta- teerd dat de topografie het intermediair vormt tussen enerzijds gis en anderzijds het vrije ontwerp. Dit is uitgangspunt voor het kunnen samenstellen van een geschikte ondergrond op landelijk en landsdelig niveau (figuur 8). Figuur 7. Vier werk- sferen. Geen kaart maar een gereedschap In essentie stellen we voor een algemeen kartografisch gereed schap, een eenvoudig toegankelijk computerprogramma te ontwikkelen op basis van een topografische kaart waarmee zo wel in Gis-programma's als in vrije tekenprogramma's verder gewerkt kan worden en waarbij het mogelijk is bewerkingen en andere informatieve (kaart)lagen uit die twee omgevingen weer te importeren in dit kartografisch gereedschap. Het resul- taat is een kaartenpakket op landsdelig niveau waar iedereen de informatie kan vinden om zijn of haar meest geeigende kaart of kaartondergrond samen te stellen. Dus geen zwaar, complex en allesomvattend bestand, maar betrekkelijk lichte en (via internet) snel verstuurbare, gevectoriseerde, actuele, aan standaardcoördinaten gebonden, kleinschalige topografi sche ondergronden, die eenvoudig en passend verbonden kun nen worden met andere kartografische bestanden. Kortom, het 'digitale rijkskaartpakket' zoals in figuur 9 is verbeeld. Figuur 8. De werel- den van ontwerpers Internet en gml (Geographical Markup Language) maken dit en GIS'ers; topografie mogelijk. Voor de uitwisseling van de TOPiONL-bestanden van in het midAen. de topografische dienst via het internet is al gekozen voor gml. DIGITALE ONTWERP-KARTOGRAFIE DIGITALE GIS-KARTOGRAFIE structuur ruimtelijke samenhang verbeeiden kiezen duiden van bovenaf.... neiging tot samenvoegen gevaar: simplificatie geschikt voor: strategisch speurend vereist: gedetailleerde gegevens t.b.v. verantwoorde simplificaties alleen visueel uitwisselbaar relaties tussen objecten ruimtelijke data rekenen objectiveren van onderop.... neiging tot onderscheidend detail gevaar: overvoeren en schijnprecisie geschikt voor: pianologisch juridisch vereist: inzicht in beleidswensen t.b.v. juiste selecties data alleen uitwisselbaar bij zelfde basis (GBKN TOPlOVector) eenduidige boodschap»-(waarde) concrete Iegenda piano logisch - juridisch tactisch-onderhandelend stra tegisch - doelgericht strategisch-speurend (analyserend)-* ambigue boodschap (integrerend) f abstracte Iegenda

Kartografisch Tijdschrift | 2003 | | pagina 35