37 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2OO3-XXIX-4 Gambia) en enkele namen die waar- schijnlijk uit een oogpunc van public re- lations waren gegeven (Rio de Oro en Cabo di Esperanza). Analyse van de 213 namen die een eeuw later zijn opgeno- men op kaarten uit het Itinerario van Jan Huygen van Linschoten längs dezelfde kust toont dat de samenstelling van de namen licht verändert: er zijn nog steeds 22% namen van religieuze oorsprong, en de grote meerderheid is nog steeds be- schrijvend (bijvoorbeeld, in vertaling, Brede Rivier, Kaap der Palmen enz.), maar er is nu 7% van de namen dat naar ontdekkingsreizigers of leden van het Portugese koningshuis verwijst (we zul- len dat commemoratieve namen noe- men) en 10% van de namen is nu duide- lijk van inheemse oorsprong. Blijkbaar waren de contacten met de inheemse be- volking aangehaald. Vooral in de kustge- bieden van Guinee en de Kongo vinden we een groter aandeel inheemse namen. Voorbij Kaap de Goede Hoop was dat beeld anders. De Oostkust van Afrika was van oudsher bekend, zij het dan door tussenkomst van de Arabieren. Vanaf 1498 waren daar om de Portuge- zen naar India te begeleiden (Arabische) loodsen en stuurlieden beschikbaar die de oostkust van Afrika kenden en in het Swahili met de daar wonende Bantoe- volken konden spreken. Van de 102 na men die op Blaeu's kaart van Afrika uit 1631 voorkomen is er maar 9% van chris- telijk-religieuze oorsprong, en is 14% be- schrijvend (in het Portugees). De rest bestaat uit inheemse namen. Het is dus relevant of een gebied al of niet binnen de ecumene lag, en of er tolken beschik baar waren die de ontdekkingsreizigers konden helpen. De Franse ontdekkingen in Canada Als we de kaart van Frans Canada in de in Dieppe rond 1547 vervaardigde Val- lard-atlas bekijken, dan zien we längs de rivier de Saint Lawrence slechts Franse plaatsnamen (zij het hier dan in Portu gese vertaling). Tijdens de eerste, mis- lukte kolonisatiefase was er dus blijkbaar niet zoveel contact met de inheemse be- volking. Dat beeld valt 00k af te leiden uit de kaart van het noorden van de At lantische Oceaan van Cornelis Claesz uit 1592. Pas op het eind van de 17c eeuw zou er op Franse kaarten van het gebied een be- hoorlijk aandeel inheemse namen ont- staan, als gevolg van de ontdekkings- tochten van De Champlain tussen de Saint Lawrence, de Grote Meren en de Mississippi. Na 1763 en de Britse verove- Figuur 2. Detail van m de kaart van Canada I in de Vallard-atlas I (Dieppe 1547). I ring van Frans Canada trad er een geleidelijke Verengeising van de Franse namen op, deels door vertaling ervan, deels door weglaten van de Franse diakritische tekens. Pas na de Tweede Wereldoorlog zou deze trend weer worden omgedraaid. De Engelse kartering van Virginia Virginia vormt een speciaal geval omdat zijn exploratie en ko- lonisatie pas plaatsvonden nadat men de taal van de inheemse bevolking had leren spreken. Dat leidde tot de productie van kaarten met bijna uitsluitend inheemse namen, voorafgaand aan de Europese ontwikkeling van het gebied. De kaart van Virginia van John Smith uit 1612 bevat slechts 25 Engelse na men tegen 190 inheemse namen, dus een kleine 11%. Wanneer we de namen op deze vroege kaarten vergelijken met kaarten van het huidige Virginia, dan zien we een volledig tegenover- gesteld beeld: er blijkt dan slechts een klein aantal inheemse namen te zijn bewaard. Bij analyse blijken dat allemaal water- namen te zijn. Waarschijnlijk zijn door de conservatieve hou- ding van zeelui die riviernamen bewaard, terwijl alle inheemse landnamen door Engelse namen vervangen zijn. Nieuw-Nederland in de 17c eeuw In het noordoosten van Noord-Amerika werden door de ver- schillende Europese staten tijdens hun exploratieve en com- merciele activiteiten eigen series plaatsnamen gegeven. Het was een gebied waarin de belangen van de verschillende staten met elkaar botsten. Van 1624 tot 1674 bezetten de Nederlan- ders een gebied dat grensde aan New England en dat zelfs ge- deeltelijk overlapte, en de conflicterende aanspraken kwamen Figuur 3. Detail van de Pas caerte van Nieu Nederlandt en de Engeische Virginies, ca 1670.

Kartografisch Tijdschrift | 2003 | | pagina 39