39 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2OO3-XXIX-4 DF. S L a ut a r f O" bij, en 7 daarvan slaan op plaacsen in de onmiddellijke nabijheid van de hoofd- stad Batavia, dat zijn Nederlandse naam sedert 1617 draagt. En 9 ervan hoorden thuis op de Banda Eilanden en sloegen op nootmuskaat-percelen die al sedert 1640 bestonden (onder de zogenaamde perkeniers). Van die 200 namen hadden er slechts 50 geen officiele Indonesische equivalenten in de lijst. Dat beeld uit 1923 is hetzelfde als het beeld dat we kunnen afleiden van de kaarten van dit gebied van Blaeu (uit 1630): er zijn nauwelijks namen gegeven door hetzij de Portugezen, de Spanjaar- den of de Nederlanders in het westelijke deel van de Indische archipel. Voorbij de Molukken verändert dat beeld echter volledig. De noordkust van Nieuw-Gui- nea (van de Vogelkop tot aan de Bis marck Archipel) kent bijvoorbeeld in de talen van de verschillende Europese ont- dekkingsreizigers series plaatsnamen zon- der enige inheemse namen. Uit de lijst in tabel 2 blijkt dat de Nederlandse namen meestal commemoratief zijn en de Spaanse meestal religieus of beschrijvend. In figuur 4 zijn op een 17c eeuwse kaart van Zuidoost-Azie de aan Europese talen ontleende namen gemarkeerd. Er is een duidelijke overgang te zien tussen het westelijke, Maleise deel van de archipel dat regelmatige handelsrelaties kende met de rest van Azie (en dat daardoor met naam en toenaam bekend was in het westen, 00k al was dat uit de tweede hand) en het Melanesische gebied van de Papoea's in het oosten. De lijn die deze twee werelden van elkaar Scheidt loopt parallel aan de kust van Nieuw-Guinea en dan noordwaarts naar de Filippijnen, waar de Spanjaarden 00k hun eigen na men toekenden aan de oostelijk gelegen eilanden. De enige Europese namen in het westelijk deel van de Indische Archi- Figuur 4. Kaart van Azie vervaardigd door Frederik de Wit, Am sterdam 1660. De in het geel onderstreepte namen zijn van Maleise oorsprong; de groene namen zijn ontleend aan het Nederlands, Spaans of pel slaan op vestingwerken (Batavia) en op opvallende punten die voor de navigatie belangrijk waren (Vlacke hoek, Slyck- hoec, Terra Alta, en M.S.Pedro voor de Kinabalu berg). Het is niet duidelijk hoe de naam Purtegal op deze kaart op de west- kust van Celebes is ontstaan; het is mogelijk de naam van een inheemse nederzetting die iets weg had van het woord Portu gal en daar wat naar toe geschreven is; er zijn namelijk geen Portugese nederzettingen uit dat gebied bekend. In Nederlands-Indie hadden inheemse Scholen in het begin van de 2oe eeuw atlassen met hun eigen series plaatsnamen, waarbij niet alleen de generieke naamsbestanddelen (zoals kaap, straat en eiland) in het Maleis waren weergegeven maar er 00k Maleise versies waren van Batavia (Betawi) en Buiten- zorg (Bogor). Ook de met Nederlandse namen benoemde for- ten kenden hun officiele Indonesische alternatieve versies: Fort de Kock (Bukittingi), Fort Van der Capellen (Batu Sangkar). Vanuit een toponymisch gezichtspunt maakt het bestaan van deze namenlijsten met alternatieve versies de dekolonisatie wel bijzonder gemakkelijk. Landinwaarts buiten de Ecumene in de I8e eeuw Zuid-Afrika Analyse van Nederlandse kaarten van de Kaapkolonie uit de i8e eeuw toont een grote meerderheid van beschrijvende na men voor de fysieke objecten, zoals rivieren en bergen. Deze namen vullen het grove door de Portugezen gegeven topony misch kader verder in, zo goed als dat ging; een groot deel van de kust was namelijk uitermate moeilijk toegankelijk vanuit Tabel 2, Vergelijking van Nederlandse en Spaanse series geografische namen voor de noordkust van Nieuw-Guinea tussen het huidige eiland Waigeo en de plaats Finschhafen. Abel Tasman 1644 Novo Guinea C.Maba/Canam Cabo de Goed Hoppe Willem's Schouten eilanden Arimoa Moa Akal Witsen's reed Bettaf Vulcanus of brands eyiant Brandende eylam De bogt van goeden hoopen Salomon Suwers' hoogte Visschers Eyiant Gerrits Dems Eyiant Anthony Coen's eyland S.Joan eyiant Ortelius 1589 (gebaseerd op Spaanse bronnen) Terra dos Papous - a Jacobo Le Maire dicta Nova Guinea Cainam C.Hermoso Primeiro Tucta/P.Primeiro R. de S.Y. Y. de las Martiles/dos Martillos Punta Salida La Ballena B.Hermosa Los Crespas/I.de los Cresbos R. de S.Augustin S.Augustin R. de Siculas Y. de Arti C.BIanco Isola de Humo Isola de Mala gente Badia hermosa R. de Gaspar Ricuir Isola de Ihombres blancos La Barbuda R.Baxo Y. de S.loan

Kartografisch Tijdschrift | 2003 | | pagina 41