De ruimte-tijd-kubus bekeken vanuit het perspectief van de geovisualisatie 46 2003-xxix-4 M.-J. Kraak theoretische kartografie, visualisatie, onderzoek TREFWOORDEN theoretical cartography, visualisation, research KEYWORDS cartographie theorique, visualisation, recherche MOTS-CLES Inleiding In de wereld waarin we leven zien we momenteel een toene- mende behoefte aan meer persoonsgerichte geoinformatie. Personen bewegen zieh door hun omgeving met behulp van de laatste technologische snufjes, gestimuleerd door technische ontwikkelingen rond de mobiele telefoon, de persoonlijke di gitale assistent (pda) en het gps, die ieder speeifieke persoonlij ke, locatiegerelateerde gegevens vereisen. Men wil op ieder moment weten waar men is, hoe men van A naar B komt, wanneer men aankomt en wat men daar kan verwachten. De locatievraag is belangrijker dan ooit en beperkt zieh niet tot navigatie alleen. Dergelijke instrumenten worden bijvoorbeeld 00k ingezet in het veld met mobiele Gis-toepassingen. Er is dus niet alleen een toenemende vraag naar speeifieke gegevens, het levert juist 00k een heleboel nieuwe gegevens op. Interesse in de exploratie en analyse van deze nieuwe gegevensstroom neemt toe [Mountain, 2004]. Geografen zien nieuwe moge- lijkheden om het menselijke gedrag te bestuderen en dit ver- klaart de hernieuwende interesse in de tijd-geografie van Hä gerstrand [Hägerstrand, 1970; Hedley et ab, 1999]. Overigens verdient het aanbeveling om privaey aspecten niet uit het 00g te verliezen [Monmonier, 2002]. Vanuit een visualisatieperspectief is de ruimte-tijd-kubus het meest prominente onderdeel van Hägerstrand's benadering. In de basisuitvoering wordt de bodem van de kubus gerepresen- teerd door de geografie (längs de x- en y-as), terwijl de hoogte van de kubus gekoppeld is aan de tijd (de z-as). Een typische ruimte-tijd-kubus bevat de ruimte-tijd-paden van individuen. In de periode dat Hägerstrand zijn theorieen introdueeerde was het maken van een dergelijke kubus een zeer bewerkelijke aangelegenheid. Wilde men de kubus van verschallende kanten bekijken, dan moest het gehele tijdrovende tekenproces diverse malen herhaald worden vanuit diverse gezichtspunten. Van- daag de dag bestaat er Software waarmee de kubus geheel auto matisch vanuit een database gegenereerd kan worden. Ontwik kelingen in de geovisualisatie laten bovendien toe dat de kubus gekoppeld kan worden aan andere, alternatieve grafische voor- stellingen, zoals de kaart, een diagram of een video-opname. Gebaseerd op deze recente ontwikkelingen schets dit artikel een uitgebreide interactieve en dynamische omgeving, waarin een gebruiker de volle vrijheid heeft om de kubus te bekijken, Prof. dr. M.-j. Kraak, ITC, Instituut voor Geo-infor- matle wetenschappen en aardobservatie, Postbus 6, 7500 AA Enschede, [e] kraak@itc.nl te manipuleren en te bevragen. Het doel van dit project is de realisatie van een vi- sualisatieomgeving die creativiteit bevor- dert en alternatieve perspectieven op de gegevens biedt, en op die manier de her- senen stimuleert tot nieuwe ideeen en ondersteuning bij het oplossen van geo- problemen. Hägerstrand's tijd-geografie De tijd-geografie bestudeert het ruimte- lijk gedrag van individuen in de tijd. Mensen volgen in hun dagelijks leven paden door ruimte en tijd. Häger strand's tijd-geografie ziet ruimte en tijd als onafscheidelijk, hetgeen duidelijk wordt wanneer men de grafische repre- sentatie van zijn theorie bekijkr: de ruimte-tijd kubus (figuur 1). Twee van de drie assen van de kubus representeren de ruimte, de derde de tijd. Dit maakt de weergave mogelijk van de paden, be- ter bekend als ruimte-tijd-paden (rtp), zoals in figuur ib. In de realiteit wordt de positie van een persoonlijk päd be perkt door een aantal randvoorwaarden. Men kan hierbij onderscheid maken naar capaciteit (bijvoorbeeld de manier van transport of de behoefte aan slaap), naar koppeling (bijvoorbeeld meerdere personen zijn op het werk of op de sportvereniging), en naar autoriteit (bij voorbeeld de (on)toegankelijkheid van gebouwen of parken in ruimte en tijd). Her voorbeeld in figuur la toont de be- wegingen van de auteur op een doorsnee donderdag in Enschede. De verticale lij- nen duiden op een verblijf op een be- paald punt. Deze locaties worden in Hä gerstrand's theorie 'stations' genoemd; in figuur ta zijn dir: thuis, zwembad,

Kartografisch Tijdschrift | 2003 | | pagina 48