48 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2OO3-XXIX-4 beschikbaar ton tat j tijd troepen) tempj in gebruik kaartj x y j tijd j rtp-kleur rtp-dikte tale gereedschapskist met spreadsheets, databases en grafische middelen ter ondersteuning van het onderzoek. Men heeft de mogelijkheid tot interactie met de kaart en met de gegevens achter de kaart. Dit vergroot de rol van de kaart, die nu gezien moet worden als een interface op de ruimtelijke gegevens die de toegang tot de data vereenvoudigt, exploratie ondersteunt, maar 00k de traditionele rol als presentatiemedium behoudt. De enorme hoeveelheid (complexe) gegevens en informatie die momenteel beschikbaar is vraagt om een dergelijke nieuwe rol van de kaart. Hoe zou men immers op een andere wijze in- zicht en kennis kunnen verrijken. De huidige trends in de kartografie worden sterk bei'nvloed door ontwikkelingen in andere disciplines. In de jaren negen- tig van de vorige eeuw kreeg het woord visualisatie een uitge- breidere betekenis door de activiteiten op het gebied van de wetenschappelijke visualisatie [McCormick et al., 1987]. Er be- staat nu een sterke koppeling met moderne interactieve real- time visualisatietechnologie. De relatie tussen kartografie en gis enerzijds, en de wetenschappelijke visualisatie anderzijds, is uitgebreid besproken in Hearnshaw Unwin [1994] en MacEachren Taylor [1994]. Naast wetenschappelijke visu alisatie, dat zieh vooral bezighoudt met het inzichtelijk maken van biologische, medische en mechanische toepassingen, zijn momenteel 00k de ontwikkelingen in de informatievisualisatie van invloed op ons vak. Het gaat hierbij om de visualisatie van niet-numerieke informatie [Card et al., 1999]- Een voorbeeld van een dergelijke visualisatie wordt gegeven door De Jongh [2003] die de thema's die zijn gepresenteerd op een iCA-confe- rentie letterlijk in kaart brengt. AI deze ontwikkelingen resul- teren in geovisualisatie. Geovisualisatie integreert de methoden en technieken van informatie- en wetenschappelijke visualisa tie, van (exploratieve) kartografie, beeldverwerking, exploratie- Figuur 2. De elemen- taire visualisatie-om- geving van een ruim- te-tijd-kubus. Het werkvenster toont een detail van de weerge- geven gegevens, hier Napoleon 's veldtocht naar Moskou van 1812. Het 2d- en $d venster assisteren de gebruiker bij de orientatie. Het varia- belenvenster biedt de gebruiker de moge lijkheid te bepalen welke variabelen in de kubus worden af- gebeeld. Tevens fun- geert dit beeld als een soort legenda. ve gegevensanalyse en gis. Hieruit ont- staan theorieen, methoden en gereed- schappen voor de visuele exploratie, ana- lyse, synthese en presentatie van ruimte lijke gegevens [MacEachren Kraak, 2001]. Door de vele mogelijkheden die zo ontstaan is het van groot belang dat er aandacht wordt besteed aan het ont- werp van de interface en - meer in het algemeen - aan de bruikbaarheid van dergelijke Systemen. In een geovisualisatie-omgeving fungeert de kaart vooral als een hulpmiddel bij het verkrijgen van inzicht in ruimtelijke patronen, relaties en trends die mogelijk aanwezig zijn. In zo'n omgeving is het van belang dat men de betreffende gege vens op verschillende manieren kan be- kijken, zodat het denkproces op een cre- atieve manier gestimuleerd wordt. Dat betekent dat men bij voorkeur 00k ge bruik maakt van visuele representaties die anders zijn dan anders, dat wil zeg- gen dat men bij voorkeur niet geremd wordt door traditionele technieken en of regels. Dit moet een door Finke et al. [1992] beschreven valkuil, waarin veel onderzoekers trappen, voorkomen. Zij beweren dat "...de meeste onderzoekers blijken afhankelijk te zijn van bekende en veel gebruikte procedures en paradig- ma's..." terwijl ze zieh zouden moeten realiseren dat .creatieve ontdekkin- gen, zowel in kunst als wetenschap, juist gedaan worden in ongebruikelijke situ- aties waar men is gedwongen op een on- conventionele manier te denken." Dit wordt vanuit een visueel perspectief 00k beschreven door Keller Keller [1992]. In hun benadering tot de visualisatie suggereren zij mentale hindernissen op- zij te zetten en afstand te nemen van de eigen vakdiseipline om het effect van traditionele randvoorwaarden te vermij- den. Waarom een topografische kaart niet vergezeld laten gaan van een video van het gebied en een digitaal terrein- model met daarop een geprojecteerde luchtfoto? Waarom bevolkinggegevens in een proportionele puntsymbolenkaart afbeelden als 00k een anamorfose ge- bruikt kan worden? Nieuwe frisse cre atieve visualisaties kunnen het resultaat zijn. Deze andere manieren van afbeel den kunnen nieuwe inzichten opleveren en hebben waarschijnlijk een grotere in vloed dan de traditionele weergaveme- thoden. Het is deze gedachte die de lei- Figuur 3. Basisfuneties die beschikbaar zijn in een werkomgeving van de ruimte-tijd-kubus: a) referentie en meten; b) manipulatie in de }d ruimte c) selecteren en bevragen.

Kartografisch Tijdschrift | 2003 | | pagina 50