X x KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2OO3-XXIX-4 rennen/navigeren met behulp van kaart en kompas. Er bestaan verschallende Varianten op dit thema, maar hier beschouwen we een wedstrijd waarin de deelnemers steeds enkele minuten na elkaar starten en in een vaste volgorde längs de controlepos- ten moeten rennen. In dit experiment zijn de deelnemers uit- gerust met en speciale GPS-telefoon, die volgens een bepaald tijdsinterval een sms zendt naar de centrale post met de tijd en de locatie van de deelnemer (de GPS-telefoon is voor de deelne mers verder niet bruikbaar, omdat dit de kans op verdwalen te veel beperkt). Het is nu voor Organisatoren en publiek moge- lijk om de deelnemers tijdens de wedstrijd te monitoren in een ruimte-tijd-kubus. De controleposten kunnen als verticale lij- nen afgebeeld worden en de positie van de renners (en het bij- behorende ruimte-tijd-pad) kan real-time op een groot scherm worden getoond. Aan de basiskaart zou een digitaal terreinmo- del kunnen worden toegevoegd om de invloed van het terrein tijdens de wedstrijd duidelijk te maken. Na de race kunnen de deelnemers hun race analyseren. In figuur 4 is de ruimte-tijd-kubus voor de visualisatie van een andere hardloopgebeurtenis gebruikt. Hier zijn andere beeiden aan de kubus gekoppeld. Het werk- en het 2d-venster tonen een ruimte-tijd-pad gebaseerd op GPS-gegevens die verkregen zijn tijdens een loop. In beide beeiden is een segment van de loop extra benadrukt omdat hiervan extra informatie is weer- gegeven in de gekoppelde beeiden. Het betreft een GPS-log met gedetailleerde informatie over de loop en een videobeeld gemaakt tijdens het lopen. De stip in het werk- en in het 2d- venster tonen de positie van het videobeeld en de locatie in het GPS-log. Het is 00k mogelijk meerdere lopen af te beeiden en deze met elkaar te vergelijken, of om via een digitaal terrein- model de invloed van de terreingesteldheid op de loop te be- oordelen. Dit is slechts een voorbeeld van hoe andere vensters met kaarten of diagrammen gekoppeld kunnen worden aan de ruimte-tijd-kubus. Een voorbeeld van een andere discipline die zijn voordeel kan Figuur 5. Additionele grafische representa- ties gekoppeld aan de ruimte-tijds-kubus uitfiguur 2. Het ruimte-tijd-pad in een kaart, in een kaartlijn, een tijdlijn en een tijd-anamorfo- se. De afgebeelde gege- vens betreffen de eer- ste twintig dagen van Napoleon 's terugtocht uit Moskou. doen met een ruimte-tijd-kubus is de ar- cheologie. De complexe relaties tussen op verschallende tijden opgegraven voor- werpen, uit verschillende historische pe- rioden, en op de verschillende locaties kunnen in de kubus zichtbaar gemaakt worden. De vindplaatsen kunnen door verticale lijnen worden gerepresenteerd met een kleur en dikte relevant voor een bepaalde periode, inclusief een indicatie van de onzekerheid. Omdat de vind plaatsen puntlocaties zijn, zullen paden niet veel voorkomen. Wel kan men zieh voorstellen dat men in de kubus 'tijdsvo- lumes' kan interpoleren op basis van wat men op de locatie heeft gevonden. Het speien met de verschillende tijdschalen in de archeologie maakt het misschien mogelijk de verspreiding van een bepaal de civilisatie en/of hun invloed weer te geven. En zo zou de kubus kunnen hel- pen bij de planning van nieuwe opgra- vingen. De ruimte-tijd-kubus leent zieh prima voor het visualiseren en bestuderen van de relatie tussen tijd, ruimte en andere variabelen. Met name de optie om de variabelen längs de assen van de kubus te wisselen maakt het een krachtig gereed- schap. Maar daarnaast kunnen aanvul- lende weergaven aspecten van een ruim te-tijd-pad verduidelijken, zoals van de eerder genoemde tocht van Napoleon (figuur 2). Figuur 5 toont enkele moge- lijke aanvullende representaties. Het be- vat een kaart, een diagram en een tijd- anamorfose. De gegevens die zijn afge beeld betreffen de eerste twintig dagen van Napoleon's terugtocht vanuit Mos kou [Labaume, 2002]In de kaart repre- senteert iedere stip de locatie van een overnachting, terwijl de lijn de veldtocht weergeeft. Het leger legde niet iedere dag dezelfde afstand af en bleef soms meerdere dagen op dezelfde locatie. Dit wordt duidelijk wanneer men het dia gram met de kaartlijn en de tijdslijn be- studeert. De verticale lijntjes represente- ren overnachtingen. De eenheid van de kaartlijn is kilometers en die van de tijd lijn dagen. In de tijd-anamorfose zijn de overnachtingsplaasten op een gelijke af stand weergegeven. Afstand is hier im mers tijd. De lijnen die in de anamorfo- se een dagmars voorstellen hebben de zelfde orientatie als de corresponderende Segmenten in de kaart. Problemen en vooruitzichten Dit artikel heeft - in de context van de huidige geovisualisatiemogelijkheden - Hägerstrand's ruimte-tijd-kubus bespro- TlOSCOVk maföjaraflat/itt 1 35 km °c 360 km I II II III I M I I I I I 1 day 50

Kartografisch Tijdschrift | 2003 | | pagina 52