A Verslag 54 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT Sjef van der Steen tweede van rechts) en dr. Harold Moellering (USA) laten de Honorary Fellow- ship oorkondes zien, die ze netgekregen hehben van ICA-voorzitter dr. Bengt Rystedt (rechts) en se- cretaris-generaalprof. dr. Ferjan Ormeling (links). ste Nederlander die de eer te beurt is ge- vallen om deze belangrijke prijs in ont- vangst te nemen. Als nvk mögen we best trots zijn op de oud-voorzitter van onze NVK-werkgroep Kartografische Produc- tietechnieken! C.P.J.M. van Elzakker ICA-voorzitter dr. Bengt Rystedt legt uit waar- om Sjef van der Steen het ICA Honorary Fel- lowship zo zeer verdient. De tentoonstelling Witsen en Amsterdam Tot en met 26 oktober 2003 wordt de tentoonstelling Witsen en Amsterdam 1860-192$ gepresenteerd door het Ge- meente Archief Amsterdam, in samen- werking met het Rijksmuseum. Gelijk- tijdig is er (tot 16 november 2003) een tentoonstelling van het werk van Willem Witsen in het Dordrechts Museum met als titel Willem Witsen 1860-1923) Stem mingen. De veelzijdig kunstenaar Willem Witsen leefde van 1860 tot 1923. Tijdens zijn le- ven werkte Willem Witsen in Amster dam en Dordrecht, hoewel hij in Dor- drecht nimmer woonde. Op velerlei wijze en met diverse technie- ken heeft deze begaafde schilder, etser, tekenaar en fotograaf veel van de schoonheid van zijn geboortestad en de stad waar hij graag verbleef vastgelegd en voor het nageslacht weten te behouden. Zo was de binnenstad van Amsterdam steeds weer het onderwerp van zijn wer ken. Met uiterste precisie tekende en schilderde hij gebouwen en huizen. Heel bijzonder omdat hij die in een geheel nieuw perspectief zag. Vanuit een boot schilderde hij tot in de kleinste details de achtergevels van de huizen. Zijn werken zijn zo karakteristiek dat men een duide- lijk beeld krijgt van het sociale leven uit die tijd. Voorbeelden van zijn geliefde werkplekken in Amsterdam zijn Het Kolkje de Oude Schans, Damrak en Ro- kin, De Montelbaanstoren en de Oude Zijds Achterburgwal en meerdere loca- ties in de binnenstad. Maar 00k de bo ten op het IJ weet hij nauwkeurig vast te leggen. Typerend is dat van deze onder- werpen steeds meerdere versies bestaan vervaardigd met verschillende technie- ken. Zo kan men een schets, aquarel, olieverfschilderij tegenkomen, naast een foto (die hij naar men zegt nooit als voorbeeld gebruikte) en is de toepassing van aquatint met vernis 00k heel bijzon- 2003-XXIX-4 der. Willem Witsen volgde een oplei- ding aan de Rijksacademie voor Beei dende Künsten en deze meest getalen- teerde kunstenaar van 'De Beweging van Tachtig' liet voor hen die Amsterdam kenden en kennen een schat aan kunst- werken na die de herinnering levend zul- len houden aan de oude Amsterdamse binnenstad. Ook in Dordrecht waar Willem Witsen meestal dezelfde onder- werpen vastlegde als in Amsterdam, en waar hij schilderde vanuit een boot, zul- len zijn werken de belangstellenden nog vaak tot nostalgische gedachten brengen. Over de kunstenaar verscheen onlangs een boek Willem Witsen schilderijen, teke- ningen, prenten en foto's, door Jenny Rey- naerts e.a., uitgeverij thoth, Nieuwe s-Gravelandseweg 3, 1405 HH Bussum, isbn 90 6868 330 6 (prijs 34,50). Gelijktijdig met dit boek versehenen van J.F. Heijbroek twee boekjes met kaart- materiaal, wandelroutes: twee door Am sterdam en een door Dordrecht. De wandelroutes voeren ons längs die delen van de oude stad die door Willem Wit sen tijdens zijn leven (1860-1923) zo treffend in zijn kunstwerken werden weergegeven en roepen herinneringen op aan het leven uit die periode. Verge- lijkingen met de afbeeldingen in de boekjes tijdens de wandelingen brengen ons terug in een andere tijd maar laten ook zien dat er aan veel door hem weer gegeven objecten weinig veranderden. Duidelijk herkenbaar zijn de oude grachtenpanden in beide Steden. De bei de boekjes zijn eveneens uitgegeven door uitgeverij thoth te Bussum en hebben isbn 90 6868 331 4 voor Amsterdam en isbn 90 6868 332 2 voor Dordrecht. Prijs per boekje 8,90. De wandelroutes zijn aan te bevelen en het boek geeft een kijk op een ander le ven. Chr.J. Snabilie 21 e ICA-conferentie, Durban Zuid-Afrika Van 10 tot 16 augustus 2003 vond in het mooie en moderne internationale con- grescentrum in Durban, Zuid-Afrika, de 2ie ICA-conferentie plaats, met als thema Cartographic Renaissance. Dit thema sloeg op het feit dat de kartografie en geografische informatie zouden kunnen helpen bij de verdere ontwikkeling van Afrika. Het was de eerste keer dat een ICA-conferentie op het Afrikaanse conti- nent werd gehouden. Voor, tijdens en na de conferentie werden er ook een

Kartografisch Tijdschrift | 2003 | | pagina 56