KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT groot aantal conferentiegerelateeerde commissiebijeenkomsten, Workshops, excursies en vergaderingen in Durban en in andere plaatsen in Zuid-Afrika ge- houden, waaronder de ne General As sembly. Durban is een grote havensrad met zo'n 2 miljoen inwoners. Het is de op twee na grootste stad van Zuid-Afrika (na Kaapstad en Johannesburg) en de hoofd- stad van Kwazulu-Natal. Hoewel het ten tijde van her congres winter was op het zuidelijk halfrond was de temperatuur (rond de 25°C) in deze subtropische stad erg aangenaam. Minder aangenaam was de hoge criminaliteit in deze stad. Uit- voerig werd door iedereen gewaar- schuwd dat je absoluut niet teveel geld mee op straat moest nemen en dat je sommige gebieden eigenlijk maar hele- maal moest vermijden. Als toerist ben je natuurlijk een gewild doelwit. Los van de conferentie werden er excursies geor- ganiseerd naar bijvoorbeeld 'originele' Zuludorpen of een wildpark. Veel con- ferentiegangers hebben aan een of meer- dere van deze excursies deelgenomen. De conferentie telde zo'n 700 deelne- mers uit 68 landen, waaronder 13 Neder- landers. Dat waren: F.J. Ormeling (ica, Universiteit Utrecht); E. Dias (VU Amsterdam); C. Blok, E. Koua, M-J Kraak, J. van der Steen, C. van Elzakker (allen itc); E. Kolk, N. Bakker (beiden Topografische Dienst); C. de Jongh, E. Heere, M. Storms en P. Mekenkamp (allen Univer siteit Utrecht). De grootste groep deelnemers kwam, niet verrassend, uit Zuid-Afrika. Met zo'n 250 gedelegeerden van nationale, regionale en stedelijke overheidsdien- sten, universiteiten, kartografische en andere bedrijven was Zuid-Afrika op het iCA-congres flink vertegenwoordigd. Niet eerder hebben zoveel Afrikanen de kans gekregen - en gegrepen - om actief deel te nemen aan een iCA-conferentie. De conferentie begon op maandag met een Zuludans als openingsceremonie (Durban ligt immers in de provincie Kwazulu-Natal). Vervolgens werd er een zeer interessante lezing gegeven over het belangrijke en verbeeldingsvolle karto grafische werk dat gedaan moest worden ter voorbereiding van de eerste democra- tische verkiezingen in Zuid-Afrika in 1999, door rechter Krieger, de vroegere voorzitter van het hof van beroep en de onafhankelijke verkiezingscommissie van Zuid-Afrika. Daarna volgden er lezingen door Vanessa Lawrence, de directrice van de Ordnance Survey (Topografische Dienst) van Groot-Brittannie, Haggai Nyapola (surveyor general, Kenia), Yang Kai (China), Jack Dangermond (direc- teur van esri) en Bengt Rystedt (ica- president). De laatstgenoemde hield een voordracht over het strategische plan van de ica, dat later werd aangenomen door de General Assembly. Gedurende de week vonden er meestal vier sessies tegelijkertijd plaats, waarin (in de meeste gevallen) vier voordrach- ten werden gehouden. Dit kwam de pre- sentaties en discussie ten goede in verge- lijking met de vorige ICA-conferentie in Beijing waar er zes lezingen per sessie van anderhalf uur moesten worden afge- handeld. In totaal waren er 66 orale ses sies, waarin 256 presentaties werden ge geven. In 12 sessies werden 00k zo'n 180 posterpresentaties gegeven, die aan het begin van de sessie mondeling werden toegelicht. Er was een zeer breed scala aan kartogra fische onderwerpen die op het congres de revue passeerden. Er waren zowel presentaties over historische kartografie als over internetkartografie, voordrach- ten over berg-, planeet- en zeekartografie en lezingen over theoretische en meer toegepaste kartografische onderwerpen. Er waren 00k veel lezingen over mobiele toepassingen en kaartgebruiksaspecten. De proceedings van het congres zijn op cd-rom beschikbaar. Het centrale punt van het congres was een enorme hal, waarin naast een be scheiden technische tentoonstelling, vijf kaartententoonstellingen en de poster presentaties te vinden waren. Verder was er een aantal kartografische bedrijven dat zieh hier presenteerde en 00k was in deze hal de Barbara Petchenik Child- ren's map competition te vinden met, soms erg mooie, kartografische inzen- dingen van kinderen over de hele we- reld. Omdat in deze hal 00k koffie, thee en lunches werden geserveerd, was dit het ontmoetingspunt van het congres. Wat op deze plaats niet onvermeld moet blijven is dat er aan Sjef van der Steen een ica Honorary Fellowship is toege- kend. Philippe de Maeyer is Sjef van de Steen is opgevolgd als voorzitter van de ica Commission on Management and Economics of Map Production. Ferjan Ormeling is herkozen tot Algemeen Se- cretaris en Penningmeester van de ica. Milan Konecny (Tsjechie), die zojuist zijn tweede termijn als vice-president had volgemaakt, is gekozen tot nieuwe 2003-XXIX-4 President van de ica voor een termijn van 4 jaar. Er is besloten om de 13c Ge neral Assembly en de 23c ICA-conferentie in Moskou te houden in augustus 2007. De volgende ICA-conferentie zal in 2005 in La Coruna, Spanje, worden gehouden van 9-16 juni www.icc2005.0rgHet the- ma voor deze conferentie zal zijn: Map- ping approaches into a changing world. Met enkele officiele handelingen en een gecombineerde Zulu-Hindudans werd het succesvolle 2ie iCA-congres op zater- dag 16 augustus tenslotte weer afgeslo- ten. Op naar La Coruna! Ch. de Jongh Met dank aan Ferjan Ormeling (Universiteit Utrecht, ICA), Connie Blok (ITC) en Alberta Auringer-Wood (ICA vice president) Agenda 31 oktober 2003 t/m 18 april 2004 - Tentoonstelling: In kaart gebracht met kapmes en kompas. Een unieke kijk op het leven van de avontuurlijke weten- schappers tijdens de onderzoekstochten 1877-1959 van het knag naar bijvoor beeld toenmalig Nederlands-Indie, Suri name, Afrika en Noord-Amerika. Plaats: kit Tropenmuseum, Amsterdam. Meer informatie op www.kit.nl. 31 oktober 2003 - 25 mei 2004 - Ten toonstelling De aarde in beeld, 125 jaar Nederlandse Commissie voor Geodesie. Plaats: Techniek Museum Delft. Info: www. museum. tudelft. nl/tentoonstellingen. 20 februari 2004 - Symposium De aarde op maat ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan van de Nederlandse Commissie voor Geodesie. Plaats: Theater De Veste, Delft. Info: www. ncg. knaw. nl/ncgi2fsym- posium.htm. 11 juni 2004 - Geo-Informatiedag Neder- land (gin). Plaats: De Reehorst, Ede. Info: www.geo-info.nl. 55

Kartografisch Tijdschrift | 2003 | | pagina 57