Colour Basics for GIS Users E. Poppe 56 BESPREKINGEN De wereld in kaart gebracht; kaarten en hun geschiedenis Nathaniel Harris Utrecht: Veltman Uitgevers, 2003 304 pp., 28,7 x 22 cm ISBN 90-5920-084-5 Prijs: 24,95 Geen kartograaf, maar wel een fanatieke schrijver met een voorliefde voor - en specialisatie in - de oudheid en de geo- grafie. Nathaniel Harris koppelde beide aan elkaar in zijn boek De wereld in kaart gebracht; kaarten en hun geschiedenis. Of ze nu met de hand is vervaardigd of juist met de nieuwste digitale technieken is ontworpen, achter elke kaart schuilt een verhaal, een combinatie van werke- lijkheid en fictie, van wetenschappelijke verworvenheden en religieuze overtui- gingen, kennis en onwetendheid, een momentopname die is vastgelegd door de maker ervan. Harris heeft in De we reld in kaart gebracht 73 kaarten bij el kaar gezet en deze hun verhaal laten ver teilen. Daarbij gaat zijn interesse uit naar de geografische denkbeeiden waarover de kaartenmakers beschikten in de tijd dat de kaarten werden vervaardigd, als onderdeel van het gehele proces waarin de mensheid probeert om de aarde en haar relatie daartoe te begrijpen. De Babylonische wereldkaart bijt de spits af. Net als bij elke andere kaart in het boek licht Harris er enkele opvallen- de details uit alvorens hij dieper ingaat op de achtergrond van de kaart en het wereldbeeld uit de tijd waarin de kaart werd vervaardigd. Indrukwekkend zijn de overeenkomsten en de verschillen tussen kaarten uit verschillende perio- den. Ze maken inzichtelijk hoe nieuw verworven kennis zieh over de wereld verspreidt. In bloeiperioden gaat dit op- vallend sneller dan in perioden van ver- val, waarin oudere opvattingen vaak weer aan belang toenemen. De mappa- mundi, zoals die van Hereford en Mau- ro zijn daar goede voorbeelden van. Harris laat duidelijk zien hoe stadsplat- tegronden zieh hebben ontwikkeld van kleurrijke stadsgezichten, vergezeld van fraaie cartouches, tot de uitvouwbare stadsplattegronden die we thans kennen. Deze ontwikkeling is typerend voor overgang van veelal artistieke kaarten voor praktische doeleinden naar abstrac- tere kaarten voor wetenschappelijke doeleinden, die in de loop der eeuwen heeft plaatsgevonden. Z003-XXIX-4 De rol die oud-Hollandse kartografen hebben gespeeld in de kartograhsche ge schiedenis komt goed naar voren. Harris Staat uitvoerig stil bij de werken en het leven van bijvoorbeeld Abraham Orteli- us, Gerardus Mercator, Jodocus Hondi- us, en de gebroeders De Jode en Bleau. De kaarten die zij hebben vervaardigd en verzameld laten duidelijk zien welke ken nis door ontdekkingsreizen werd overge- dragen. De reizen van Marco Polo, Ame- rigo Vespucci en Columbus in Azie en Amerika hebben ervoor gezorgd dat de continenten een prominentere plaats op de wereldkaart hebben gekregen. Er zijn echter 00k veel fabels geweest die terug- keren in oude kaarten. Zo bereikten ge- ruchten over priesterkoning Prester John West-Europa in het begin van de I2e eeuw. In de 15c eeuw ondernam Hendrik de Zeevaarder een reis naar Ethiopie om de koning te vinden en zelfs daarna, in 1558 nog verscheen hij op Diogo Ho- mems kaart van Afrika. En natuurlijk blijven de vreemde monsters in de grote wereldzeeen en in de Afrikaanse en Azia- tische binnenlanden, die zelfs tot in de i6e eeuw op kaarten versehenen, verba- zen. Ze hebben er eeuwenlang voor ge zorgd dat wereldzeeen en onontdekte binnenlanden gezien werden als de ge- vaarlijkste delen van de wereld. Tegenwoordig liggen dergelijke fabels zelden nog ten grondslag aan de vervaar- diging van een kaart. Actuele kennis, af- komstig van foto- en satellietbeelden, ra- dar en allerlei metingen, berekeningen en voorspellingen vormen de input voor de kaarten die we tegenwoordig aantref- fen in diverse media, op papier en op het computerscherm. Het mysterieuze en het sierlijke dat de oudere kaarten in het boek uitstralen ontbreekt bij het over- grote deel van deze generatie kaarten. Dat neemt echter niet weg dat 00k ach ter deze kaarten opmerkelijke verhalen schuilen. En dat houdt het boek tot op de laatste pagina niet alleen informatief, maar 00k spannend! Nathaniel Harris is erin geslaagd om de kaarten zelf te laten verteilen hoe de mensheid de aarde heeft ontdekt en hoe de relatie tussen de mensheid en de aar de zieh in de loop der tijd heeft ontwik keld. Daardoor is het boek duidelijk veel meer dan een geschiedenisboek of een kaart(en)boek. Het is beter te vergelijken met een verhalenbundel, bestaande uit 73 körte, samenhangende verhalen die rijk ge'illustreerd zijn met kaarten en kaartfragmenten en treffende foto's. Een klein minpuntje blijft voor mij toch de geringe aandacht die uitgaat naar re- centere kaarten. Zo mis ik bijvoorbeeld voorbeelden van staatkundige en natuur- kundige kaarten, wegenkaarten en the matische kaarten, kaartsoorten waar we bijna dagelijks mee geconfronteerd wor den. Waarschijnlijk maakt juist het ver langen naar een confrontatie met ande re, oudere kaarten het zo verleidelijk om het boek nogmaals open te slaan! Colour Basics for gis Users A. Brown W. Feringa Essex: Pearson Education, 2003 171 pp., met kleurenillustraties ISBN o 130 33343 3 De laatste jaren wordt Software steeds meer toegankelijk voor modale gebrui- kers. Zo 00k gis- en grafische Software. De produetie van eenvoudige kaarten (nu door middel van gis) is zo voor heel wat gebruikers heel wat toegankelijker geworden, al kunnen de resultaten wel eens pover zijn van niveau. Dit heeft vaak te maken met een onvoldoende kennis van de semiologie en de kleuren- leer. Kleuren worden niet alleen lukraak gekozen, maar daarenboven is de afdruk op papier niet in overeenstemming met wat men op scherm creeerde. Men is ver van een wysiwyg. Met dit boek trachten de auteurs aan dit euvel te verhelpen door de nodige informatie over kleur te bundelen ten behoeve van de Gis-gebrui- ker. Allan Brown Wim Feringa „d^' -*.<* Colour des P coiou',n Colour Output - H,nr.v

Kartografisch Tijdschrift | 2003 | | pagina 58